אחרי הזיכוי: ליברמן מסמן את כסא ראש הממשלה

כאשר החטוטרת המשפטית הוסרה ממנו, לפחות עד שיוגש ערעור, יו"ר ישראל ביתנו פנוי להסתער על היעד הנכסף - ראשות הממשלה. בטווח המיידי, לאחר שיחזור לתיק החוץ ימונה לו מחליף בוועדת החוץ והביטחון, ככל הנראה צחי הנגבי. במקביל, ליברמן מריץ תכנית בה ימנה את נתניהו לנשיא ויירש אותו בבית ברחוב בלפור

  • פורסם ב:
  • 06/11/2013 13:33
  • |
  • עודכן ב:
  • 06/11/2013 13:34
  • |
  • כתבים:
  • שי דורון

במערכת הפוליטית מנתחים הבוקר (רביעי) את ההשלכות של הזיכוי החד והברור של יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן. במישור המעשי ובטווח הקצר, העובדות ברורות: ליברמן יחזור לכהן כשר החוץ ובשבוע הבא הוא יושבע לתפקיד, ביום שני, במליאת הכנסת.

 

תיאורטית, יתכן שראש הממשלה ימתין לחידוש המינוי עד החלטת הפרקליטות אם להגיש ערעור. זו גם הסיבה שיו"ר האופוזיציה, שלי יחימוביץ', מיהרה לדרוש מהיועץ המשפטי לממשלה להנחות את הפרקליטות להגיש ערעור. בפועל, הסיכוי שנתניהו יעכב את המינוי המחודש קלוש ביותר.

 

עם מינויו של ליברמן כשר החוץ תפקע כהונתו כיו"ר ועדת החוץ והביטחון של הכנסת ותיפתח התמודדות על התפקיד. יו"ר הקואליציה, יריב לוין, מעוניין מאוד במשרה, אבל ליברמן ונתניהו יעדיפו מישהו אחר, ככל הנראה ח"כ צחי הנגבי, המשמש כיום כיו"ר ועדת הכנסת. מועמדים נוספים לראשות ועדת החוץ והביטחון הם ח"כ עופר שלח (יש עתיד) וסגן השר אופיר אקוניס - שניהם הביעו עניין ורצון בתפקיד.

 

ההשלכה המיידית של תוצאת המשפט היא חיזוק וייצוב הקואליציה - לפחות בשנה הקרובה. עם זיכויו של ליברמן לא צפויים פירוקים וזעזועים והקואליציה מתחזקת. הזיכוי מחזיר את ליברמן, תיאורטית, למרוץ על ראשות הממשלה בעתיד. בנימין נתניהו, יאיר לפיד, נפתלי בנט וגדעון סער יתמודדו ככל הנראה בעתיד מול ליברמן המתחזק.

 

פסק הדין ישליך כמובן על הזוגיות שבין ישראל ביתנו לליכוד. ליברמן מכוון, כאמור, גבוה ורוצה להגיע לראשות הממשלה. יתכן והוא יחליט לעשות זאת דרך השתלטות על הליכוד מבפנים, ולשם כך ישאף לאיחוד מלא בין הליכוד לישראל ביתנו, למפלגה אחת מלוכדת ומאוחדת כמקשה אחת. יתכן והוא יחליט את ההיפך, כלומר לפרק את הגוש הזוגי לשתי מפלגות שונות ואז יתמודד על ראשות הממשלה מול נתניהו מבחוץ.

 

צפו בליברמן מתפלל בכותל אחרי הזיכוי:

ליברמן יעמוד בראש האגף הימני בקואליציה

שיבתו של ליברמן למשרד החוץ עשויה להשליך גם על המשא ומתן המדיני עם הפלסטינים. לא מן הנמנע שכימני מובהק ותקיף, יבלום ליברמן את התקדמות המשא ומתן, או לכל הפחות יתקע לו מקלות בגלגלים. אחרים סבורים שליברמן, שהוא איש הפוליטיקה הריאלית, עשוי לקדם את המשא ומתן ולנצל את חלון ההזדמנויות.

 

ככל הנראה, ליברמן צפוי לגבש סביבו את האגף הימני בליכוד ואת הבית היהודי לגוש ימני גדול בהנהגתו. לא במקרה היה נפתלי בנט ראשון המברכים הבוקר. במקביל, ליברמן שהוא יקיר החרדים בכלל וחברו של אריה דרעי בפרט, עשוי לקדם את שיבת החרדים לקואליציה. הברית של ליברמן עם החרדים היא אמנם אישית-חברית, אבל במישור האידאולוגי הוא עשוי לקדם דווקא חוקים ליברליים ואנטי דתיים, כמו ברית הזוגיות, הרפורמה בגיור, חוק הגיוס ועוד.

 

חברי הכנסת מדברים על כך שליברמן פועל לשינוי חקיקה, כך שכהונתו של נשיא המדינה, שמעון פרס, תוארך בשלוש שנים נוספות. בסופם, ככל הנראה, מתכוון ליברמן לבחור בבנימין נתניהו כנשיא המדינה והוא עצמו יהיה ראש הממשלה. יתכן שהתסריט דמיוני, יתכן והוא ריאלי. על כל פנים לאחר הזיכוי החד והברור, הרי שבעתידו של ליברמן השמים הם הגבול.