רשימת יש עתיד: מאיר כהן שני, אחריו שלח וברביבאי; שטרן שמיני

המפלגה פרסמה את רשימתה לכנסת הבאה. בעשירייה הפותחת שובצו 4 נשים, בהן גרמן ואלהרר. בן ברק וסגלוביץ', החיזוק הביטחוני לסיעה, דורגו 11 ו-12. לביא - רק במקום ה-16

בחירות 2019: יו"ר יש עתיד, ח"כ יאיר לפיד, הציג הערב (שני) את רשימת מפלגתו לכנסת ה-21. אחרי היו"ר, דורגו במקום השני שר הרווח לשעבר מאיר כהן ובמקום השלישי ח"כ עופר שלח. למקום הרביעי התברגה ראש אכ"א לשעבר, אלוף (בדימוס) אורנה ברביאי ולמקום החמישי - שרת הבריאות לשעבר יעל גרמן. בעשירייה הפותחת מופיעים שמות מוכרים נוספים, שהובילו את המפלגה בשנים האחרונות, כמו קארן אלהרר שדורגה במקום השישי, יואל רובזוב שדורג במקום השביעי ומיקי לוי שדורג במקום התשיעי.

 יאיר לפיד מציג את נבחרת יש עתיד
 

יאיר לפיד מציג את נבחרת יש עתיד ( יותם בורנשטיין)

 

מבין החברים החדשים שהצטרפו ליש עתיד מאז ההכרזה על הבחירות, דורגו חברי הכנסת פנינה תמנו שטה ואלעזר שטרן, במקום העשירי והשמיני בהתאמה. נציג הקהילה הגאה, עידן רול, ושני הנציגים הביטחוניים המשנה לראש המוסד, רם בן ברק וניצב (בדימוס) יואב סגלוביץ', ראש אגף החקירות לשעבר, שובצו במקומות גבוהים יחסית בעשירייה השנייה, במקומות 11, 12 ו-14 בהתאמה. עליזה לביא, שבשבועות האחרונים היה ספק אם תבחר להישאר במפלגה, שובצה במקום ה-16. 

מסקר חדשות 13, שמתאר את המפה הפוליטית, עלה כי מפלגת יש עתיד עשויה להתברג כמפלגה השלישית בגודלה בכנסת הקרובה, עם 10 מנדטים, עלייה של מנדט אחד מהסקר הקודם. על פי הסקר, אם היה מתבצע איחוד בין מפלגת חוסן לישראל בראשותו של בני גנץ ליש עתיד של לפיד, המפלגה המאוחדת הייתה מקבלת 36 מנדטים ומנצחת את הליכוד שהייתה זוכה ל-32 מנדטים בלבד. אך למרות הסקרים המחמיאים, המגעים לאיחוד בין המפלגות לא צלחו עד כה.

 
 
 
 נבחרת יש עתיד
 

נבחרת יש עתיד (יש עתיד)

 

מוקדם יותר היום התייחס ח"כ עופר שלח, שדורג במקום השלישי ברשימה, בריאיון לחדשות עם יעקב איילון על איחוד אפשרי של יש עתיד עם מפלגתו של בני גנץ, חוסן לישראל. שלח אמר כי ביש עתיד לא קיבלו תשובה ברורה בנוגע לעמדתה של המפלגה על ישיבה בממשלה שאותה יוביל ראש הממשלה בנימין נתניהו. "מטרתו של האיחוד הזה אם יקרה זה להעמיד רשימה שתהיה רשימת שלטון בישראל. לרשימה הזו צריכה להיות עמדה בשאלה האם נכנסים לממשלה אם לא נזכה בבחירות, או האם נכנסים לממשלה של ראש ממשלה שיש לו כתב אישום - עוד לפני קיום השימוע. אנחנו ביש עתיד מאוד ברורים מעניין הזה, אבל עמדתו של הצד השני לא ברורה לגמרי".

לדבריו של שלח, ביש עתיד חוששים מחופש הבחירה הנרחב שכפי הנראה יהיה בידיו של משה בוגי יעלון במפלגה המאוחדת שלו ושל גנץ. "אני לא מכיר דבר כזה, שבנושא כמו עניינים מדיניים יש חופש הצבעה בתוך המפלגה שאמורה להוביל את המדינה", אמר. "אנחנו מאמינים בהיפרדות מהפלסטינים. צריך לסדר את הדברים המרכזיים לפני שיהיה מקום לחבירה". 

חבר הכנסת חיים ילין, שפרש ממפלגת יש עתיד, התייחס לרשימה שפורסמה הערב. "אני לא כועס, לא נעלב ולא פגוע. זה לא עובד ככה. אם חושבים שדרך מדינת תל אביב אפשר לנצח בחירות בלי שיהיו נציגים ממדינת ישראל בין מטולה בצפון לאילת בדרום, בלי נציגים מהחקלאות ועוטף עזה, אז טועים", אמר. ילין הוסיף על החלטתו של לפיד לשבצו במקום לא ריאלי ברשימת המפלגה כי: "השיטה היא שהוא קובע מי ייכנס ומי ייצא. אני לא כועס על לפיד, אבל אני גם לא יודע מה הסיבה. אני ישבתי איתו לפני הבחירות לשלטון המקומי. אמרתי לו שרוצים במועצה האזורית אשכול שאחזור. שאלתי אותו מה אתה אומר? הוא אמר לי תישאר עד הסוף. עד לפני שבוע עוד הודיעו לי שאני בתוך הרשימה ואין לי מה לדאוג. לא דאגתי למקום שבו אשובץ, כי אני שחקן קבוצתי. אבל אז זרקו אותי למספר 17. לא עמדו במילה שלהם, גם זרקו אותי למקום לא ריאלי וגם הודיעו לי עם שליח", סיפר.

בווידיאו: חבר הכנסת חיים ילין אצל אודי סגל ב"לפני החדשות"
 

בד בבד, חלה התקדמות במאמצים לאיחוד בין מפלגת חוסן לישראל למפלגת גשר של אורלי לוי-אבקסיס, כך לדברי גורמים המעורים בפרטי השיחות. על פי ההערכות במפלגתו של בני גץ מעכבים את ההודעה, כדי לא להצטייר כמי הכשילו את המו״מ לאיחוד עם מפלגת "יש עתיד". ביום חמישי, כזכור, יסגרו הרשימות לבחירות לכנסת ה-21, על כן לשני הפוליטיקאים חלון הזדמנות צר להחליט על עתיד מפלגותיהם.

בתחילת ינואר נפגש לפיד עם הרמטכ"ל לשעבר, גבי אשכנזי, והציע לו את המקום השני במפלגתו. לפיד הבטיח לאשכנזי תיק בכיר ו"השפעה מכרעת" בהחלטות במפלגה.