משרד החינוך הקפיא פרסום ציוני המיצ"ב; נתוני תשע"ח לא יפורסמו

ההחלטה התקבלה בעקבות זינוק חד במקרי הרמאויות במבחן הארצי שעוברים תלמידות כיתות ה' ו-ח'. לפני כשבועיים הכריזה הסתדרות המורים על סכסוך עבודה כדי לבטל את הבחינה

משרד החינוך הודיע היום (שני) כי הוא מקפיא את פרסום נתוני המיצ"ב לשנת הלימודים תשע"ח, כשבמקביל הוא ייבחן מודל פרסום חדש. זאת בעקבות פסיקה שהתקבלה לפני מספר שנים, שחייבה את משרד החינוך לפרסם את תוצאות המבחן שעוברים תלמידי כיתות ה' וח'. הפסיקה הובילה לזינוק חד במקרי הרמאויות של בתי הספר והעלאה של השעות שהוקצו להתכוננות אליו. לאחר שפורסמה שורת רמאויות ב-"דה מרקר", בהסתדרות המורים דרשו לבטל את הבחינה והודיעו על סכסוך עבודה.

בעקבות כך, פנה משרד החינוך למשנה ליועץ המשפטי לממשלה, על מנת לבחון אפשרות להפסקת פרסום תוצאות המיצ"ב לפי חתך בית-ספרי. בדיון בנושא שהתקיים בהשתתפות המשנה ליועץ, מנכ"ל משרד החינוך, שמואל אבואב ובכירים נוספים, טען משרד החינוך כי קיים חשש גבוה לפגיעה במערכת החינוך כתוצאה מפרסום הציונים. זאת, על אף הצעדים שנקט המשרד בכדי למזער את הפגיעה.

לאחר בחינת הדברים, קיבל המשנה ליועמ"ש את עמדת משרד החינוך, כי הפרסום פוגע באיזון שבין זכות הציבור לדעת לבין הצורך למנוע פגיעה בתפקוד משרד החינוך. בעקבות זאת הודיע משרד החינוך כי יפעל למינוי צוות שיבחן מחדש את נושא המבחנים ופרסומם, וכי משרד החינוך ישעה לעת עתה את פרסום תוצאות המבחנים ברמה הבית ספרית.

 
תלמידים בבית ספר - ארכיון
 

תלמידים בבית ספר - ארכיון ( חדשות 13)

 

כאמור, לפני כשבועיים הכריזה הסתדרות המורים על סכסוך עבודה בעקבות החלטת משרד החינוך להמשיך לקיים את מבחני המיצ"ב. "אנחנו מסרבים להיות חלק מהפיקציה הזאת", מסרה מזכ"לית הסתדרות המורים, יפה בן דויד, ״משרד החינוך ממשיך להוליך שולל את המנהלים ואת עובדי ההוראה. לא הותירו לנו ברירה ולכן אנו מכריזים היום על סכסוך עבודה״. הסכסוך הוכרז לאחר שבועות של ניסיונות הידברות סביב סוגיית המבחן, שעלו בתוהו.

הפרשה התפוצצה בדצמבר האחרון, לאחר שנחשף כי במשרד החינוך ניסו להסתיר את היקף הניפוח של תוצאות המבחן. בינתיים, במשרד החליטו להמשיך לקיים את מבחני המיצ"ב במתכונתם הנוכחית, והצהירו כי ינסו פתרון משפטי שלא לפרסם את תוצאותיהם. בהסתדרות המורים זעמו, ודרשו לבטל את המבחן כליל ולא לקיים אותו במתכונתו הנוכחית.