מכות, אגרופים וסטירות: חשד להתעללות במוסד לקשישים • תיעוד

חמישה עובדים בבית חולים סיעודי בשפלה נעצרו ונחקרו בחשד לתקיפת חסר ישע. זאת, בעקבות פעילות של סוכן סמוי שחשף את המעשים הקשים. "עזרנו לאנשים שאין מי שיגן עליהם"

חמישה עובדים בבית חולים סיעודי-גריאטרי בשפלה, בגילאי 50-33 תושבי לוד, ראשון לציון ורמלה, נעצרו היום (שני) והובאו לחקירה בחשד לעבירות של התעללות ותקיפה של חסר ישע, ועבירות נוספות. בעקבות פעילות של סוכן סמוי במקום שתיעד את המתרחש, המשטרה חשפה את החשדות למסכת התעללות אלימה של המטפלים כלפי קשישים השוהים במוסד, הכוללת מכות, אגרופים, סטירות ודחיפות. בסרטון ניתן לראות חלק מההתעללות שתועדה במוסד.

סוכן מטעם המשטרה שהתקבל לעבודה בצוות הלוגיסטי של המוסד הרפואי ועסק במשך שבועות ארוכים באיסוף ראיות בתוך המוסד, הביא תיעוד בו רואים אח מוסמך שניגש למיטתו של חולה סיעודי בן 85 ומכה אותו באגרופו ברגליו פעם אחר פעם תוך כדי טיפול בעירוי. האח נצפה ממשיך להכות אותו תוך כדי סגירת חיתול חד-פעמי ומזיז בכוח את ראשו של הקשיש. הכאת הקשיש נמשכה גם בהמשך הטיפול בו, וכללה אגרופים לכתף, והסטה של ידיו של הקשיש מפניו בכוח.

במועד אחר, כעבור מספר ימים, תועד האח ניגש למיטתו של אותו קשיש, מניח על ראשו ופניו שמיכה, ולוחץ. בהמשך הוא נצפה מכה אותו באזור הכתף והגרון, מניח שוב שמיכה על ראשו ונשען עם ידו על ראשו לשניות ארוכות. בהמשך נצפה האח מכניס אצבעות לפיו של הקשיש, מכסה שוב את ראשו בשמיכה ולוחץ.

 תיעוד של התעללות בקשיש בבית חולים סיעודי-גריאטרי בשפלה
 

תיעוד של התעללות בקשיש בבית חולים סיעודי-גריאטרי בשפלה (דוברות המשטרה )

 

מטפל סיעודי אחר במוסד נצפה כשהוא ניגש לקשיש בן 81 ומכה אותו באגרוף, ומטפל אחר ניגש לאותו קשיש במועד אחר וסוטר לו על לחיו. במקרה נוסף, נצפה מטפל כשהוא מנסה להרכיב משקפיים למטופל קשיש תוך שימוש בכוח. מהחקירה עלה גם כי אנשי הצוות נוהגים להשתמש בחדרי המטופלים כמלתחה, משתמשים במקלחות, ובמקרה אחד אף מקיימים בחדרי האשפוז יחסי מין.