התקדמות במגעים בין גנץ ללוי-אבקסיס: "ניתן לחתום בקרוב"

גורמים המעורים בפרטי השיחות בין גשר לחוסן ישראל טוענים שההחלטה תתקבל בהקדם. ע"פ ההערכות, ההחלטה מתעכבת כדי שאנשיו של גנץ לא יצטיירו כמי שהכשילו את המו"מ עם לפיד

מתקדמים המאמצים לאיחוד בין מפלגת "חוסן לישראל" למפלגתה של אורלי לוי-אבקסיס - כך מסרו היום (שני) גורמים המעורים בפרטי השיחות. על פי ההערכות במפלגתו של בני גץ מעכבים את ההודעה, כדי לא להצטייר כמי הכשילו את המו״מ לאיחוד עם מפלגת "יש עתיד". ביום חמישי, כזכור, יסגרו הרשימות לבחירות לכנסת ה-21, על כן לשני הפוליטיקאים חלון הזדמנות צר להחליט על עתיד מפלגותיהם.

בשבוע שעבר אמרה לוי-אבקסיס כי המאמצים עם גנץ הוקפאו. "אני ניתקתי את המגעים בעיקר בגלל שהנושאים והתוכניות שעליהם עבדתי ברצינות רבה, צריכים גיבוי של מפלגה שלמה כדי שהם יוכלו לבוא לידי ביטוי", אמרה בריאיון לחדשות 13. "אין פה עניין של אגו או עניין אישי. הרי לא עשיתי את כל מה שעשיתי כדי להפוך להיות עוד פעם שולית לנושא הביטחון ושולית לנושאים המדיניים ושולית לנושאים שמעניינים מאוד את הפוליטיקאים, אבל פחות נוגעים לחיי היום-יום שלנו, לשגרה שלנו. ושם החיים מתנהלים ברובם". למרות זאת, לוי אבקסיס אינה פוסלת את האפשרות לאיחוד שתי המפלגות "אני אף פעם לא סוגרת דלת. אני לא באה להתאחד כדי להציל את עצמי. אני באה להתאחד כדי לקדם נושאים חברתיים", אמרה.

בני גנץ ויאיר לפיד
 

בני גנץ ויאיר לפיד ( החדשות 13)

 

למרות הסקרים המחמיאים והלחץ של גורמים במחנה המרכז-שמאל מסתמן כי איחוד אפשרי בין יש עתיד לחוסן ישראל - מתרחק. בני גנץ וסגנו ברשימה, שר הביטחון לשעבר משה (בוגי) יעלון, צפויים למנות את שמעון בטאט, יו"ר מטה הבחירות של יצחק (בוז'י) הרצוג לגורם שיארגן את מטה יום הבחירות במפלגה. מהלך כזה עשוי לאותת ליאיר לפיד כי המפלגה החדשה לא זקוקה לכושר הניהול של מפלגתו, שרצה כבר בשתי מערכות בחירות, ובכך לסתום את הגולל לאיחוד אפשרי.

בשבוע שעבר פורסם בחדשות 13 כי בין התורמים למפלגתו של גנץ נמנה גם המיליארדר אלפרד אקירוב. איש העסקים הישראלי אישר את הדברים, אך טען כי תרם אך ורק כחוק. אקירוב הוא חבר אישי קרוב של ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, שנפגע קשות מהיחס של יאיר לפיד אליו. עם זאת, אם תקום רשימה חדשה בראשות בני גנץ ויאיר לפיד, וכל יתר המפלגות יישארו ללא שינוי, המפלגה המאוחדת הייתה מקבלת 36 מנדטים ומנצחת את הליכוד עם 32 מנדטים בלבד.