נתניהו ומורבייצקי, רויטרס

פולין וצ'כיה ביטלו השתתפותן: ועידת וישגראד בי-ם תבוטל

לאחר שממשלת ישראל לא התנצלה על דבריו של ישראל כץ בתוכנית "לפני החדשות", הודיעה ממשלת צ'כיה על ביטול הוועידה. נתניהו יפגש עם שלושת המנהיגים האחרים לשיחות אישיות

לאחר הודעתו של ראש ממשלת פולין כי לא ישתתף בוועידת וישגראד, הודיע היום (שני) ראש ממשלת צ'כיה אנדריי באביש, כי הוועידה שהייתה אמורה להתקיים מחר בירושלים - מבוטלת. במקום הוועידה יתקיימו פגישות אישיות בין נתניהו לראשי הממשלה של הונגריה, צ'כיה וסלובקיה.

בפולין טוענים כי המשבר נובע בעיקר מלחץ מצד האופוזיציה על מורבייצקי על רקע הבחירות המקומיות שם. באופוזיציה לחצו לבטל את הפסגה מאז תחילת המשבר ואילו בממשלה התעקשו רק להנמיך את הדרג. מורבייצקי נאלץ להיכנע רק לאחר דבריו של ישראל כץ אמש.

כאמור, הבוקר הודיע ראש ממשלת פולין, מתיאוש מורבייצקי, באופן רשמי כי מדינתו לא תשתתף בוועידת וישגראד בירושלים. מורבייצקי אמר את הדברים בשיחה עם כתבים, והוסיף גם כי הוא מצפה להתנצלות משמעותית יותר מנתניהו על דברי מ"מ שר החוץ, ישראל כץ, בתוכנית "לפני החדשות" עם אודי סגל, על כך "שהפולנים יונקים אנטישמיות מחלב אמם" בעוד שלדבריו, פולנים רבים היו קורבנות בעצמם בתקופת מלחמת העולם השנייה.

 
 
 
 נתניהו ופנס בגטו ורשה
 

נתניהו ופנס בגטו ורשה ( רויטרס)

 

אתמול הודיע מורבייצקי לנתניהו כי לא יגיע לוועידת וישגראד, זאת בעקבות אמירתו של נתניהו בפולין, לפיה "פולנים שיתפו פעולה עם הנאצים", על אף שבפולין החוק אוסר על אמירות מסוג זה. כזכור, כץ התייחס למשבר עם הפולנים ברקע החלטתו של ראש ממשלת פולין שלא להגיע היום לישראל כדי להשתתף בכינוס מדינות וישגראד. בריאיון הבהיר כץ כי פולנים שיתפו פעולה עם הנאצים. "אני בן להורים ניצולי שואה ואפילו גדלתי ונולדתי במושב של ניצולי שואה", ציין כץ. "זכר השואה הוא דבר שאין להתפשר איתו, הוא דבר ברור ואנחנו לא נשכח ולא נסלח. בדיפלומטיה מנסים שאנשים לא יעלבו, אבל אף אחד לא ישנה את האמת ההיסטורית עבור שום דבר מהסוג הזה". לדבריו, "פולנים שיתפו פעולה עם הנאצים, בהחלט. איך אמר יצחק שמיר – הם ינקו את האנטישמיות מחלב אימם. אי אפשר לייפות את ההיסטוריה הזאת ואנחנו כאלה שנושאים את מורשת השואה, אנחנו נמשיך לעשות את זה".

בתקשורת הפולנית דווח תחילה כי את מקומו של מורוביצקי ימלא שר החוץ הפולני. עוד דווח בתקשורת הפולנית כי שיחתם של שני המנהיגים הייתה ברוח טובה וכי נתניהו הבטיח שיכבד את ההצהרה המשותפת שנשאו בשנה שעברה בנוגע לחוק השואה. מנגד, פקיד ישראלי בכיר אמר לחדשות 13 כי הכינוס יתקיים כמתוכנן, חרף אי הגעתו של ראש ממשלת פולין. לדבריו, "אנחנו מודעים לכך שגם בפולין יש מערכת בחירות. נקבל בברכה את שר החוץ הפולני במקום ראש הממשלה".

כאמור, שר החוץ הפולני היה אמור למלא את מקומו של מורבייצקי בוועידה, אך בעקבות דבריו של מ"מ שר החוץ ישראל כץ, שאמר כי "הפולנים ינקו את האנטישמיות מחלב אמם" - הודיעה הבוקר לשכתו של מורבייצקי כי ההשתתפות בכנס עומדת בסימן שאלה. "אנחנו מחכים לגינוי נחרץ של דבריו הגזעניים של שר החוץ הישראלי החדש אשר לא מתקבלים על הדעת", נכתב בהודעת הלשכה. "אם לא תתקבל תגובה ישראלית בנושא, שר החוץ לא יגיע לוועידת וישגראד". מנהיג האופוזיציה בפולין, גז'גוז' סכטינה, הוסיף כי מדינתו "מחכה להתנצלות רשמי של ממשלת ישראל".

שגריר פולין בישראל, מארק מגירובסקי, תקף הבוקר את כץ, וכתב בחשבון הטוויטר שלו כי "מפליא לראות איך שר החוץ שזה עתה מונה מתבטא בצורה גזענית ומביישת. בלתי מתקבל על הדעת". אזרחים פולנים אף יצאו בקמפיין מחאה נגד כץ בטוויטר. בקמפיין, אשר שותף גם בחשבון של סגן שר החוץ, מוצגות תמונות של חסידי אומות עולם פולנים, עם הכיתוב: "האם הם ינקו אנטישמיות מחלב אמם? אומרים לא לגזענות".

שר התחבורה ישראל כץ
 

שר החוץ ישראל כץ (החדשות 13)

 

גם בישראל הגיבו לדבריו של כץ. "אי אפשר לבנות עתיד משותף תוך מחיקת ההיסטוריה" אמר שר החינוך נפתלי בנט בכנס ועידת הנשיאים של פורום הארגונים היהודיים בארצות הברית. "יש לנו היסטוריה ארוכה עם פולין הכוללת עליות ומורדות, והמציאות היא שבזמן השואה, לפניה ואחריה – פולנים רבים לקחו חלק פעיל באנטישמיות וברצח יהודים. היו אחרים שיצאו מגדרם כדי להציל יהודים, והאומה הפולנית הייתה גם קורבן של הנאצים, אבל רבים מהם גם שיתפו פעולה".

"בנימה אישית יותר, סבה של אישתי, התחבא כילד ביער בפולין, עם אמו ושני אחיו", הוסיף. "הוא היה יוצא לעבוד כי היו לו עיניים כחולות והיה חוזר עם אוכל. אחרי ארבע שנים הוא חזר למחבוא יום אחד, וגילה שחבורת נערים פולנים רצחו את משפחתו. אנחנו מעריכים את השותפות עם פולין והפולנים, אבל כיהודים אנחנו לא יכולים בשום אופן לאפשר שישכתבו את ההיסטוריה".

ח"כ יאיר לפיד כתב בחשבון הטוויטר שלו הבוקר "היינו צריכים שר חוץ בן יומו, כדי שהאמת תאמר. ארבע שנים ראש הממשלה לא טרח לומר בקולו שהסיבה שהפולנים סייעו לנאצים היא בגלל שהאנטישמיות היתה חלק מובנה בחברה הפולנית. זו אינה גזענות, אלא אמת היסטורית כואבת. שלא יחנכו אותנו על אנטישמיות".