פעיל דאעש בסוריה, החדשות 13

דיווח: כאלף פעילי דאע"ש ברחו לעיראק עם מאות מיליוני דולרים

ב-CNN דווח מפי בכיר בצבא האמריקני כי הפעילים נמלטו במהלך החצי השנה האחרונה מסוריה לאזור המדברי במערב עיראק, כשברשותם למעלה מ-200 מיליון דולרים

למעלה מאלף פעילי דאע"ש ברחו מסוריה לתוך האזור המדברי במערב עיראק במהלך ששת החודשים האחרונים, ויתכן כי ברשותם למעלה מ-200 מיליון דולרים במזומן - כך דווח היום (שני) ב-CNN מפי בכיר בצבא האמריקני.

מהדיווח עולה כי הפעילים המשיכו להימלט אפילו כשהקרבות האחרונים נגדם התפתחו למעוז האחרון של ארגון הטרור בדרום מזרח סוריה. מקור נוסף העריך כי חלק מהפעילים הם ככל הנראה חברים לשעבר באל-קאעידה בעיראק. 

מוקדם יותר החודש, הגנרל ג'וזף ווטל האחראי למבצעים האמריקניים במזרח התיכון, העריך שישנם בין 30-20 אלף פעילי דאע"ש שנותרו, וכך העריך גם האו"ם בחודש אוגוסט האחרון. לפי דוח של מחלקת ההגנה האמריקנית שנערך בקיץ, ההערכה היא כי ישנם בין 17-15.5 אלף פעילי דאע"ש בעיראק ו-14 אלף נוספים בסוריה.

בניגוד לדבריו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ בנוגע לתבוסה של דאע"ש, דיפלומט בכיר אמריקני נשמע מעט מסוייג יותר בנוגע לניצחון האמריקני על חליפות דאע"ש. "תבוסה איננה כרוכה רק בממד הפיזי", אמר הבכיר, "אנחנו מתכוונים לתבוסה של כל הרשת של דאע"ש, הכוללת מקורות פיננסיים שמספקים להם נשקים, ואנשים שמספקים להם מקומות מחבוא". גם קהילת המודיעין האמריקנית רמזה בעדות בקונגרס כי יתכן שיש עשרות אלפים שמעורבים במאמץ.

 פעיל דאע"ש
 

פעיל דאע"ש (החדשות 13)

 

מוקדם יותר החודש פורסם כי בצל ההכרזה האמריקנית על תבוסה כמעט מוחלטת של דאע"ש בסוריה והסגת כוחות הצבא האמריקניים מהמדינה, אנשי הארגון ממשיכים לפעול במתווה של גרילה לא מאורגנת בצפון מזרח סוריה ובגבול של סוריה עם עיראק. 

מדובר בשטח הפקר, שבו נמצאים כמה מאות חמושים של הארגון, שמשתמשים בעשרות אלפי אזרחים כמגן אנושי ומכילים עליהם את חוקי השריעה – ההלכה האסלאמית, לפי הפרשנות הקיצונית שלהם. עם זאת, חלק מהאזרחים מצליחים להימלט במסדרון הומניטרי לכיוון עיראק ולמקומות אחרים בסוריה.

דאע"ש מצלם את הלחימה באזור ומשווק אותה כהצלחה אסלאמית נגד מי שהוא מכנה "הכופרים" – האמריקנים, הכורדים צבא אסד ובעצם כל מי שכופר בערכי הארגון. מחבלי דאע"ש נלחמים באזור גם בתנאי מזג אוויר קשים במיוחד כמו סופות חול המשתוללות מעת לעת, כשהם מנצלים את היכרותם עם השטח כדי לחסל את האויבים הראשיים שלהם באזור - הכורדים.