ליברמן זוכה פה-אחד: "17 שנה הסתיימו, זה מאחוריי"

שופטי בית משפט השלום בירושלים קבעו פה אחד כי שר החוץ לשעבר לא עבר עבירה פלילית, כאשר קידם את השגריר בלטביה, זאב בן אריה, לאחר שהעביר לליברמן מידע חסוי על החקירה נגדו. "הפרק הזה מאחוריי, אני מתמקד באתגרים שמחכים בפתח", אמר ליברמן. יו"ר ישראל ביתנו ייכנס כבר בימים הקרובים למשרד החוץ, שנשמר לו. התובעת: "נשקול את צעדינו"

  • פורסם ב:
  • 06/11/2013 10:27
  • |
  • עודכן ב:
  • 06/11/2013 11:24
  • |

הוא זכאי: בתום 13 שנות חקירה זוכה הבוקר (רביעי) יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, מכל אשמה בפרשת השגריר מבלרוס. שלושת שופטי בית משפט השלום בירושלים, חגית מאק-קלמנוביץ', יצחק שמעוני ואיתן קורנהאוזר זיכו פה אחד את ליברמן בפרשת מינוי השגריר בבלארוס, זאב בן אריה. "הנאשם נהג באופן בלתי ראוי, אבל לא הוכח שניגוד העניינים היה כה חמור", הסבירו השופטים בהכרעת הדין. בעקבות הזיכוי יכול ליברמן לחזור באופן מידי למשרד החוץ, התפקיד שנשמר לו מאז הבחירות. יושב ראש ישראל ביתנו יחזור למשרד הבכיר כבר בשבוע הבא, כשיושבע לתקפיד ביום שני בשעה 18:00.

 

"אני רוצה להודות לבית המשפט. 17 שנה הסתיימו. זה מאחוריי. אני רוצה להודות למשפחתי וחברי שעמדו מאחורי, האמינו בצדק ונתנו לי את התמיכה", הוא אמר בצאתו מבית המשפט. "אני רוצה להודות לצוות ההגנה ולא רוצה להתעסק יותר בסוגיה הזו. הפרק הזה מאחורי. אני רוצה להתמקד באתגרים שעומדים בפתח ויש מספיק כאלה", הוא הוסיף, וביקש להודות לאלפי האזרחים שתמכו בו ושלחו לו מיילים וסמסים עם הבעות תמיכה וידידות. 

 

צפו בליברמן אחרי הזיכוי: 

דקות ספורות לפני השעה 9:00 הגיע ליברמן לבית המשפט כשהוא מלווה בשני בניו. בתו מיכל, שהייתה מעורבת על פי החשד בהעברת מיליוני דולרים לחשבונו של ליברמן בתיק הגדול שנסגר לבסוף, העדיפה שלא להגיע לבית המשפט. כשיצא מרכבו הוא חייך למצלמות אולם כשעלה במדרגות לחדר מספר 216 ניתן היה לראות את המתח על פניו. בתוך אולם בית המשפט נשאל ליברמן איך ישן הלילה. "ראיתי את המשחק בליגת האלופות בין יובנטוס וריאל מדריד", הוא התלוצץ. יש לציין כי בכל פעם שהוא מופיע בבית המשפט מעדיף יושב ראש ישראל ביתנו להתייחס לכדורגל או לטניס מאשר לסוגיה המשפטית.

 

"הנאשם לא יזם את האירוע וקיבל את המידע באופן מפתיע. הוא לא ידע שהחומר הגיע אליו מתוקף תפקידו של השגריר ולא היה מודע לכל הנסיבות", כתבו שלושת השופטים. "לגבי מינוי בן אריה לשגריר - לא הוכח שהנאשם פעל בדרך כלשהי למינוי בן אריה. הוא היה מועמד מתאים וראוי והיה מתאים לתפקיד", הם הוסיפו. לדבריהם, לא הוכח שליברמן פעל בדרך כלשהי לעשות זאת, למעט העדות של סגן שר החוץ דאז דני איילון, שזו עדות יחידה שיש בה קשיים. "הנאשם נהג באופן בלתי ראוי באשר לעובדה שלא יידע את ועדת המינויים באשר למינוי של בן אריה - אבל לא הוכח שיש ניגוד עניינים", הם אמרו. 

 

עורך דינו, יעקב ויינרוט, אמר לאחר הזיכוי כי זה פסק דין נכון והתוצאה מחייבת. "אין כישלון של הצד השני. זה זיכוי. ניהלנו את המשפט טוב וזכינו, כמו במקרים אחרים", הוא הסביר, וציין כי זו לא תחרות כדורגל או תחרות התגוששות. "ציפינו לתוצאה הזאת. אדם שנחקר במשך 17 שנה זה דבר שדורש תיקון ומחשבה, ואני בטוח שהמערכת תשקול את זה", אמר ויינרוט.

 

צפו ברגע הזיכוי:

 

התובעת: "מכבדים את פסיקת בית המשפט"

התובעת מיכל סיבל דראל אמרה כי בפרקליטות הגישו את כתב האישום מתוך אמונה שיש בידיהם די ראיות להוכחת כל העובדות. "בית המשפט פסק, אנחנו מכבדים את פסיקתו. נלמד את הכרעת הדין בצורה מקצועית ודקדקנית כמקובל בפרקליטות ונשקול את צעדינו בהמשך", אמרה התובעת.

 

על פי כתב האישום שהוגש נגד ליברמן, בחודש דצמבר האחרון, הוא ניסה לקדם את השגריר בבלארוס לשעבר ,זאב בן אריה, ולמנות אותו למטה המדיני של שר החוץ, בתמורה למידע שזה העביר לו על חקירה שהתנהלה נגדו באותם ימים. ליברמן כפר בהאשמות. בן אריה עצמו הודה במיוחס לו במסגרת עסקת טיעון ונגזרו עליו ארבעה חודשי עבודות שירות.

 

המקרה כל כך מסובך, שהוא נגרר כבר 13 שנים ובפרקליטות ובמשטרה הפכו את ליברמן לאחד מהפוליטיקאים הנחקרים ביותר בהיסטוריה של מדינת ישראל. מדובר בתיק מורכב ומסובך, מאחר שהוא כולל חברות ואנשי קש ברחבי העולם, עדים שמסרבים לסייע ונעלמים בכל פעם שנקבעת אתם פגישה, וליברמן עצמו שמכחיש קשר, גם כשחתימתו נמצאת על ניירות שלטענתו אין לו כל נגיעה אליהם.