שר התחבורה ישראל כץ, החדשות 13

ישראל כץ: "פולנים בהחלט שיתפו פעולה עם הנאצים"

ממלא מקום שר החוץ התייחס בריאיון ל"לפני החדשות" למשבר עם הפולנים ברקע החלטתו של ר"מ פולין שלא להגיע לישראל לכנס וישיגראד. על גנץ: "התנגד כרמטכ"ל לתקיפה באיראן"

שר התחבורה וממלא מקום שר החוץ, ח"כ ישראל כץ, התייחס אתמול (ראשון) בריאיון ל"לפני החדשות" למשבר עם הפולנים ברקע החלטתו של ראש ממשלת פולין שלא להגיע היום לישראל כדי להשתתף בכינוס מדינות וישיגראד (פולין, צ'כיה, סלובקיה והונגריה). בריאיון הבהיר כץ כי פולנים שיתפו פעולה עם הנאצים ואף "ינקו את האנטישמיות מחלב אמם". השר התייחס בריאיון גם לנאומו של גנץ בוועידת במינכן, בו הבהיר כי הוא עומד כתף אל כתף עם נתניהו במאבק באיראן, ואמר כי "גנץ היה זה שהתנגד לתקיפה באיראן כרמטכ"ל – בניגוד לנתניהו. גנץ הוא ראש מחנה השמאל".

"אני בן להורים ניצולי שואה ואפילו גדלתי ונולדתי במושב של ניצולי שואה", ציין ח"כ ישראל כץ. "זכר השואה הוא דבר שאין להתפשר איתו, הוא דבר ברור ואנחנו לא נשכח ולא נסלח. בדיפלומטיה מנסים שאנשים לא יעלבו, אבל אף אחד לא ישנה את האמת ההיסטורית עבור שום דבר מהסוג הזה". לדבריו, "פולנים שיתפו פעולה עם הנאצים, בהחלט. איך אמר יצחק שמיר – הם ינקו את האנטישמיות מחלב אימם. אי אפשר לייפות את ההיסטוריה הזאת ואנחנו כאלה שנושאים את מורשת השואה, אנחנו נמשיך לעשות את זה".

 
 
 
 
 
 
 
 נתניהו ומורבייצקי
 

נתניהו וראש ממשלת פולין, מתיאוש מורוביצקי (רויטרס)

 


 

על דבריו של יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, על כך שנתניהו התקפל מול הפולנים: "בשביל זה נתניהו ראש הממשלה ולפיד באופוזיציה וכנראה ימשיך להיות – עם חיבורים או בלי חיבורים. נתניהו הוא בן של היסטוריון ובעל מודעות עצומה לנושא הזה ומייצג את ישראל בצורה הכי מכובדת בעולם. כל האמירות האלה ערב בחירות ותוך כדי שהות באופוזיציה – אין להם שום משקל. יאיר לפיד לא ילמד אותי מה הוא זכר השואה".

בנוגע לנאומו של בני גנץ בוועידה במינכן, שבו ציין כי אין הבדל בינו לבין נתניהו בעניין איראן, אמר כץ: "זה לא יכול להיות מכיוון שבני גנץ כרמטכ"ל התנגד לתקיפת איראן, זה דברים שכבר פורסמו. נתניהו תמך בכך והרמטכ"ל התנגד. בזמן אמת הוא תמך בהסכם הגרעין הרע. נתניהו פעל כיחיד מול הממשל האמריקני הקודם, ביחד עם הממשל הנוכחי, והביא לכך שנשיא ארצות הברית ביטל את ההסכם הגרוע והשית סנקציות כלכליות חריפות מאוד על איראן שהם הסיכוי היחידי למנוע מאיראן להשיג נשק גרעיני".

בני גנץ נואם בוועידת מינכן
 

בני גנץ נואם בוועידת מינכן (רויטרס )

 

אתמול, כאמור, הודיע ראש ממשלת פולין, מתיאוש מורוביצקי, לראש הממשלה בנימין נתניהו כי לא יגיע היום לישראל כדי להשתתף בכינוס מדינות וישיגראד (פולין, צ'כיה, סלובקיה והונגריה). בתקשורת הפולנית דווח כי את מקומו של מורוביצקי ימלא שר החוץ הפולני. זאת בעקבות אמירתו של נתניהו בפולין, לפיה "פולנים שיתפו פעולה עם הנאצים", על אף שבפולין החוק אוסר על אמירות מסוג זה.

עוד דווח בתקשורת הפולנית כי שיחתם של שני המנהיגים הייתה ברוח טובה וכי נתניהו הבטיח שיכבד את ההצהרה המשותפת שנשאו בשנה שעברה בנוגע לחוק השואה. מנגד, פקיד ישראלי בכיר אמר לחדשות 13 כי הכינוס יתקיים כמתוכנן, חרף אי הגעתו של ראש ממשלת פולין. לדבריו, "אנחנו מודעים לכך שגם בפולין יש מערכת בחירות. נקבל בברכה את שר החוץ הפולני במקום ראש הממשלה".