מחקר: שתיית משקאות דיאט מוגזים עלולה לגרום לשבץ ולהתקף לב

במחקר שפורסם בארה"ב עולה כי שתיית שני משקאות דיאט מוגזים ביום עלולה לפגוע במצב הבריאותי של בנות יותר מ-50. הרופאים אמנם לא מצאו קשר ישיר, אך סבורים כי הוא קיים

שתייה של שני משקאות דיאט מוגזים או יותר ביום עלולה להוביל לסיכון גבוה ללקות בשבץ מוחי ובהתקפי לב בקרב נשים בנות יותר מ-50. הממצא המדאיג הזה עולה ממחקר חדש של איגוד השבץ האמריקני ואיגוד הלב האמריקני.

במחקר השתתפו 80,000 נשים אמריקניות, ועל פי ממצאיו הסכנות שבשתיית משקאות דיאט מוגזים גדולות יותר לנשים שאין להן בהכרח עבר של מחלות לב. גם נשים שסובלות מעודף משקל ונשים שחורות נמצאו בסכנה גדולה יותר מנשים אחרות.

כמו כן, נמצא במחקר שסיכויין של נשים ששתו שניים או יותר מהמשקאות האלה בכל יום גבוהים ב-31% ללקות בשבץ הנגרם ע"י קריש דם, ב-29% ללקות במחלת לב, וב-16% למות מכל גורם שהוא מנשים ששתו פחות משקאות כאלה או בכלל לא.

 משקאות מוגזים
 

משקאות מוגזים (החדשות 13 )

 

הקרדיולוג, ד"ר אנטוניו פרננדס, הסביר: "אנחנו ממליצים להתרחק ממשקאות עם ממתיק מלאכותי באופן כללי וגם ממשקאות מוגזים". ג'ניפר מאלס סיפרה: "זה שינה את חיי ואני מרגישה הרבה יותר טוב – אני לא שותה אף משקה מוגז". ואילו טוניה מאלס הוסיפה: "אני חושבת שזה נכון כי כל דבר מעובד שמכיל כימיקלים אינו בריא".

בשנת 2018 שתו האמריקנים יותר מ-11 מיליארד ליטרים של משקאות קלים מוגזים וזה אולי מסייע בטווח הקצר להפחית את צריכת הקלוריות, אבל בטווח הארוך זה עלול לסכן את הבריאות. עם זאת, צריך לציין שהרופאים לא מצאו קשר ישיר בין הסיכון לשבץ והתקפי לב לבין שתיית משקה מוגז מופחת קלוריות. אך עדיין הם סבורים שיש קשר בין השניים, ולכן ממליצים לשתות בעיקר מים ומשקאות טבעיים.