סרטן צוואר הרחם: רוב קופה"ח עדיין משתמשות בבדיקה פחות מדויקת

חרף קיומן של בדיקות רגישות יותר, השימוש השכיח ביותר בארץ הוא בבדיקה שדיוקה נאמד בכ-60% בלבד. כ-2,500 נשים שקיבלו תשובה תקינה - נמצאות בסיכון לחלות • "סטטוסקופ"

הבדיקה המקובלת המבוצעת בישראל לגילוי תאים סרטניים או טרום סרטניים בצוואר הרחם היא בדיקת פאפ-סמיר. הליך הבדיקה כולל גירוד תאים מתוך צוואר הרחם ושליחתם לבדיקת מעבדה. הבעיה היא שממחקרים אחרונים שנערכו בשנים האחרונות עלה כי הבדיקה אינה רגישה מספיק ותוצאותיה נכונות רק ב-60% מן המקרים.

בקופת החולים מכבי החלו שימוש בבדיקה מדויקת יותר בעלת רגישות גבוהה יותר לזיהוי הסיכון לפני היווצרות התאים הטרום סרטניים. "החידוש הגדול שהכנסנו ב'מכבי' לפני כשנה זה שהחלטנו להתחיל לבדוק את ה-DNA של הנגיף ממש. זו בדיקה הרבה יותר רגישה ושיש לה הרבה פחות טעויות", אמר ד"ר אדוארדו שכטר, מומחה לרפואת נשים ולצוואר הרחם, מקופת החולים "מכבי".

 הדמיה של תאים סרטניים
 

הדמיה של תאים סרטניים ( החדשות 13)

 

משמעות הבדיקה היא זיהוי של הסיכון פעמים רבות לפני היווצרות התאים הטרום סרטניים באופן מדויק יותר. "אנחנו רואים בשיטה החדשה הצלחה גדולה. במספרים מוחלטים הצלחנו לגלות עוד 800 נשים ב'מכבי' שכנראה לא היינו מגלים אותן אם היינו משתמשים בבדיקה בפאפ (הבדיקה) הקלאסי", אמר ד"ר שכטר.

מדובר במחלה בעלת שיעור תמותה גבוה, כמאה נשים מתות בשנה מסרטן צוואר הרחם. על פי ההערכה כ-2,500 נשים שמבוטחות בקופות אחרות קיבלו תשובה תקינה בבדיקה שביצעו למרות שהבדיקה אינה תקינה. באוסטרליה צופים כי בקרוב יצליחו למגר את סרטן צוואר הרחם באמצעות מתן החיסון שנחשב יעיל ובטוח, בישראל לעומת זאת, פחות מ-50% מתלמידי בית הספר התחסנו מהמחלה.

תגובת קופת חולים מאוחדת: "הקופה נערכת ממש בימים אלה למעבר לבדיקות 'פאפ דק' בשילוב של מהלך טכנולוגי חדשני שיהיה המתקדם ביותר בישראל שבאמצעותו ניתן לאתר את נגיף הפפילומה".

תגובת קופת חולים כללית: "אנו בוחנים מעבר לביצוע בדיקות לגילוי סרטן צוואר רחם בשיטה החדשה (HPV DNA Testing). כיום הבדיקות ב'כללית' מבוצעות בשיטת 'פאפ נוזלי' שהנה בדיקת סקר מתקדמת".

תגובת קופת חולים לאומית: "הנושא נבחן".