מדוע משרד הביטחון אישר למכור תוכנת ריגול למשטרים בעייתיים?

גורמים שאישרו לחברת NSO למכור את "פגסוס" הסבירו כי ההחלטה נבעה מרצון לשמר את המשטרים, שאותם ישראל מעדיפה. זאת בנוסף לכך שלשב"כ ול-8200 יש חוזים עם החברה

בחודשים האחרונים עלתה לכותרות שוב ושוב חברה ישראלית בשם NSO, שפיתחה כלי עוצמתי המאפשר להפוך את הטלפון הנייד לכלי ריגול, ללא ידיעתו של בעל המכשיר. בכלי תקשורת בעולם ייחסו בין היתר את הרצח של העיתונאי הסעודי ג'מאל חשוקג'י להשתלת התוכנה על טלפון נייד של מקורבו. עם זאת, השאלה הגדולה שמלווה את הפרסומים היא מדוע המדינה נתנה לחברה אישור לייצא את התוכנה?

מכמה תביעות שהוגשו נגד החברה עולה כי התנהלותה גורמת לנזק תדמיתי למדינה. כמו כן, עולה כי לפי חלק מתביעות המכירה של התוכנה גרמה לנזקים איומים לפעילי זכויות אדם במקסיקו ובמקומות נוספים. נוסף על כך, משטרים בעייתיים למדי קיבלו אפשרות לרגל אחרי אויבי המשטר ולהיפרע מהם והכול באישור עקיף של ממשלת ישראל.

 יחידה 8200
 

יחידה 8200 (החדשות 13)

 

האנשים שאישרו ל-NSO לייצא את התוכנה פגסוס סיפקו לחדשות 13 שני הסברים בנוגע להחלטה: הראשונה התייחסה לכך שהמדיניות של ישראל היא לשמור על המשטרים הבעייתיים הללו, כיוון שהם עדיפים בעיני הממשלה מאשר החלופה שלהם. מכאן עולה כי הרישיון ניתן למרות שהיה ברור כי ההחלטה יכולה להוביל לפגיעה בזכויות אדם, כתוצאה משימוש בתוכנה.

ההסבר השני שניתן הוא כי גם לשירות הביטחון הכללי וליחידת המודיעין 8200 יש חוזים עם NSO, דבר שעוזר לחברה להשיג אישורים ממערכת הביטחון למכור את התוכנה שלה.

מחברת NSO נמסר בתגובה: "בנוסף לפיקוח מערכת הביטחון, החברה מפעילה ועדת אתיקה עצמאית הבוחנת כל עסקה כדי לוודא שהשימוש במערכת יתבצע אך ורק למטרות חקירת פשיעה וטרורבכל מקרה שבו מדווח חשש לניצול לרעה של המערכת, החברה נוקטת בצעדים הנדרשים לרבות ביטול הסכמים".