פרסום ראשון: נתניהו נפגש בחשאי עם שר החוץ של מרוקו

רה"מ נפגש עם נאסר בוריטה בשולי עצרת האו"ם בניו יורק, ודן עמו בנרמול היחסים ובמאבק נגד איראן. לשכת רה"מ: "לא נתייחס למגעים עם מדינות שאין איתן יחסים רשמיים"

פרסום ראשון: ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש בחשאי עם שר החוץ של מרוקו, נאסר בוריטה, בשולי עצרת האו"ם בניו יורק בחודש ספטמבר אשתקד - כך פורסם אמש (ראשון) בחדשות 13. פקיד ישראלי בכיר אמר כי השניים דנו בנרמול היחסים בין המדינות ובמאבק המשותף נגד איראן. נתניהו אף ניסה לקדם ביקור במרוקו - ללא הצלחה. 

כמה שבועות לפני הפגישה המרוקנים גירשו את השגריר האיראני מרבאט והחזירו את שגרירם מטהראן על רקע טענות מצידם לחתרנות איראנית במרוקו. בלשכת ראש הממשלה לא הכחישו את הפרטים ומסרו: "איננו נוהגים להתייחס למגעים עם מדינות שאין לישראל יחסים רשמיים עמן. אין בתגובה זו כדי לאשר את הידיעה".

שר החוץ של מרוקו נאסר בוריטה ורה"מ בנימין נתניהו
 

שר החוץ של מרוקו נאסר בוריטה ורה"מ בנימין נתניהו (רויטרס)

 

בחודש שעבר דווח באתר "חדשות תוניסיה" כי שלטונות תוניסיה ואלג'יריה סירבו לאפשר למטוסו של ראש הממשלה בנימין נתניהו לעבור במרחב האווירי שלהן בדרכו לביקור במרוקו. בדיווח נכתב כי לא נשללת האפשרות כי הסירוב היה בתיאום בין תוניסיה לאלג'יריה. 

על פי הדיווח, נתניהו צפוי היה לבקר במרוקו בחודש מארס, אך ברבאט ביקשו ממנו לדחות את הביקור למועד אחר. הגורמים סיפרו כי בכירים במדינות שונות, בהן צרפת, ארצות הברית, סעודיה ואיחוד האמירויות ניסו להתערב ולהפעיל לחץ על השלטונות באלג'יריה ותוניסיה כדי שייתנו למטוס לעבור בשטחן. ככל הנראה, הבכירים הבטיחו שדבר הטיסה יישמר בסוד ולא יודלף לתקשורת כדי לא לעורר זעם ציבורי, אך הסירוב נותר בעינו. 

עוד דווח אז כי תוניסיה ואלג'יריה סירבו להצעה צרפתית אחרת לשלוח מטוס מרוקני כדי להעביר את נתניהו מעל שטחו מבלי לעורר תשומת לב. רשויות התעופה האזרחית בספרד עודכנו כי מטוסו של בכיר ישראלי יעבור מול שדה תעופה בדרום המדינה במהלך טיסתו מישראל למרוקו. נוסף על כך, משלחת ביטחונית ישראלית ביקרה בשדה התעופה שבדרום ספרד ב-15 בינואר במטרה לערוך את סידורי האבטחה, אלא שכאמור הביקור לא יצא לפועל.