אושר חוק קיזוז משכורות המחבלים: חצי מיליארד שקל לרש"פ יוקפאו

הקבינט המדיני-ביטחוני הודיע כי החוק שהתקבל בכנסת ייושם, וכי הסכום שהעבירה הרשות הפלסטינית בשנה שעברה למחבלים יקוזז מכספי המיסים שישראל גובה ואמורה להעביר אליה

הקבינט המדיני-ביטחוני הודיע היום (ראשון) כי החליט ליישם את חוק הקפאת הכספים לרשות הפלסטינית ולקזז כחצי מיליארד שקלים מהמשכורות שמועברות למחבלים.

"ועדת השרים לענייני ביטחון לאומי (הקבינט המדיני-ביטחוני) החליטה על יישום חוק הקפאת הכספים לרשות הפלסטינית, שהתקבל בכנסת בחודש יולי 2018, ולקזז מהכספים המועברים לרשות הפלסטינית על ידי מדינת ישראל, סכום בסך 502,697,000 שקלים", לשון ההודעה.

 ערפאת ארפאעיה, אורי אנסבכר
 

ערפאת ארפאעיה, אורי אנסבכר (חדשות 13 )

 

"מהנתונים שהציגו גורמי הביטחון עולה כי בשנת 2018 העבירה הרשות הפלסטינית את הסכום האמור למחבלים הכלואים בישראל, למשפחותיהם ולאסירים משוחררים. לפיכך הוחלט להקפיא סכום כסף בגובה זהה, מכספי המיסים שגובה ישראל עבור הרשות הפלסטינית", נמסר.

ראש הממשלה ושר הביטחון הנחה את גורמי הביטחון להעמיק את הבדיקות לגבי תשלומים נוספים שהרשות הפלסטינית משלמת בזיקה לטרור למחבלים ומשפחותיהם. ככל שמידע כזה יתקבל, סכום ההקפאה יעודכן בהתאם.

ראש הממשלה הפלסטיני, ראמי חמדאללה, תקף את ההחלטה: "ניכוי הכספים מקופת האוצר הפלסטיני הינו חלק מהעונשים הקולקטיביים שישראל מטילה על העם הפלסטיני במסגרת מלחמתה הפתוחה נגדו. מדובר בצעד שעלול להעמיד את הכלכלה הפלסטינית בסכנה ולערער את היכולת של הרשות לשלם בזמן את המשכורות לעובדיה".

דובר הרשות הפלסטינית, נביל אבו-רודיינה, מסר הצהרה לעיתונות בשם יו"ר הרשות, אבו-מאזן: "הרשות רואה באישור החלטת ניכוי הכספים של האסירים ומשפחות השהידים והפצועים כגזילה של כספי העם הפלסטיני וכהפרה חד-צדדית של ההסכמים שנחתמו בין שני הצדדים, כדוגמת הסכם פריז. להחלטה זו תהיינה השלכות מסוכנות בכלל המישורים".

כזכור, בשבוע שעבר הודיע ראש הממשלה בנימין נתניהו כי עד סוף השבוע תושלם עבודת המטה הדרושה למימוש חוק קיזוז משכורות מחבלים: "ביום ראשון הבא אני אכנס את הקבינט ואנחנו נעביר את ההחלטה הדרושה. הכספים יקוזזו, ושאיש לא יטיל בכך ספק", אמר נתניהו בפתח ישיבת הממשלה. עוד קודם לכן, התייחס רה"מ לרצח אורי אנסבכר: "אני מבקש לשבח את כוחות הביטחון שפעלו במהירות מופתית. תוך שעות ספורות הם איתרו ולכדו את הרוצח. במוקדם או במאוחר, במקרה זה במוקדם, ידה הארוכה של ישראל מגיעה לכל מי שפוגע בנו ואנחנו באים עמם חשבון".

שר החינוך נפתלי בנט בירך את ראש הממשלה על הבטחתו בדבר חוק קיזוז המשכורות למחבלים: "טוב שרה"מ נתניהו הבטיח הבוקר שהוא מתכוון ליישם את החוק לקיזוז כספי טרור.‬ חשוב לקיים הבטחה זו כבר ביום ראשון הבא. החוק עבר בקיץ האחרון ויכול היה לפעול כבר למעלה מחודש. השרה שקד ואני נעניק לנתניהו גיבוי מלא אל מול הלחצים הכבדים של הרשות הפלסטינית.‬ אסור שרוצח אורי אנסבכר ורוצחים נתעבים נוספים יעשו אקזיט על רצח יהודים״.

 אסירים משתחררים מהכלא
 

אסירים משתחררים מהכלא ( דוברות שב״ס)

 

ממפלגת יש עתיד נמסר בתגובה: "הגיע הזמן שנתניהו יתחיל לדאוג לביטחון אזרחי ישראל. חבל שלקחו לו רק 40 יום, ורצח מתועב של אורי אנסבכר ז"ל בכדי לפעול. זו הפעם השנייה שח"כ אלעזר שטרן דוחף את נתניהו לבצע את תפקידו. אם ראש הממשלה ושר הביטחון היה מתרכז בחיים של האזרחים ולא רק בחקירות של עצמו, חוק קיזוז משכורות מחבלים שהעברנו יחד עם אבי דיכטר היה מיושם, והמוטיבציה של המחבלים הפוטנציאלים היתה יורדת. אנו מקווים שהפעם נתניהו אכן יפעל ולא יסתפק בהצהרות".

לפני כשבוע התייחסה שרת המשפטים איילת שקד לרצח הצעירה ואמרה כי היא תומכת בעונש מוות לרוצח. "אני חושבת שהתביעה הצבאית צריכה לבקש להטיל עליו עונש מוות", אמרה השרה בריאיון ל"המטה המרכזי". בנוגע לשאלת קביעת המניע לרצח לאומני, אמרה שקד כי "צריך לא להתחבא מאחורי האמת. הוא רצח את אורי כי היא נערה יהודייה, וצריך לא לטשטש את האמת". עוד אמרה שרת המשפטים כי על ראש הממשלה נתניהו למנוע העברת משכורת לרוצח. "זה בלתי נתפס שעכשיו אותו רוצח שפל יקבל משכורת שמנה כל חודש מאבו מאזן", הוסיפה שרת המשפטים.