סקר: מחצית מהמפגינים בצרפת - מחזיקים בדעות אנטישמיות

אירועי אלימות כלפי יהודים הולכים והופכים נפוצים יותר במסגרת מחאת "האפודים הצהובים". אתמול הותקף פילוסוף יהודי מוכר וספג קריאות שנאה כשנקלע לאחת ההפגנות בפריז

מספר התקריות האנטישמיות שמתלוות למחאת האפודים הצהובים בצרפת הולך וגדל בשבועות האחרונים. סקר שבוצע השבוע על ידי מכון סקרים צרפתי גילה שמחצית מהמפגינים במחאת האפודים הצהובים מאמינים בתאוריות על קונספירציה ציונית עולמית ובכך שאליטות מעודדות הגירה במטרה להחליף את האוכלוסייה האירופית.

נשיא צרפת עמנואל מקרון אמר בסוף השבוע שההתנהגות האנטישמית היא בלתי נסבלת ומהווה שלילה מוחלטת של כל מה שטוב בצרפת.

אתמול (שבת) הותקף לאור יום פילוסוף צרפתי יהודי מוכר בשם אלן פינקלקראוט, כשנקלע לאחת ההפגנות בפריז. המפגינים קראו לעברו קריאות אנטישמיות וקללות כמו "יהודי מסריח" ו"ציוני מטונף". בשלב מסוים הוא הוקף שוטרים והצליח להתרחק מההמון.

 הפילוסוף אלן פינקלקראוט, מותקף על ידי המוחים בפריז
 

הפילוסוף אלן פינקלקראוט, מותקף על ידי המוחים בפריז ( החדשות 13)

 

תופעת האנטישמיות מתרחבת לאחרונה בצרפת והופכת גלויה ונועזת יותר. כלפי היהודים, שמהווים פחות מאחוז אחד מהאוכלוסייה הכללית במדינה, מופנית מחצית מהאירועים הגזעניים בצרפת. ב-2018 חל זינוק של 74% באירועים שכוונו נגד יהודים.

בשבוע שעבר רוססו כתובות נאצה על שני חלונות ראווה של סניפי רשת הבייגלים "בייגלשטיין" בפריז, שבבעלות יהודית. "זה כמובן מאכזב, זה מפחיד, אבל אני מסרב להיכנס לפאניקה ואני מסרב לתת קול לאנשים האלה", אמר בעל הסניף שהותקף, ז'יל אבקסיס. שר הפנים הצרפתי, מתיאס פקל, תיאר את המגמה: "האנטישמיות מתפשטת כמו רעל, כמו ארס. היא תוקפת, מקלקלת את הנפשות, היא רוצחת". היהודים במקום מביעים תחושת סכנה אמיתית ופחד לנוכח העלייה באנטישמיות.