רחל רושגולד, מייסדת ארגון "לא תשתוק", החדשות 13

פרשת אי הסגרתה של מלכה לייפר: "יש לליצמן יחס חם לפוגעים"

לטענתה של מנכ"לית "לא תשתוק", ארגון חרדי נגד תקיפות מיניות במגזר, יש הוכחות לכך שהחשודה בפדופיליה כשירה לעמוד לדין, בניגוד לטענת גורמים בקהילה החרדית • "שש"

רחל רושגולד, מייסדת ארגון "לא תשתוק", הפועל להעלאת המודעות לפגיעות מיניות במגזר החרדי, אמרה היום (ראשון) בריאיון ל"שש" עם אמנון לוי שהתיעוד שאספו בארגון מוכיח שמלכה לייפר כשירה לעמוד לדין. לדבריה של רושגולד, לייפר תועדה מקיימת אורח חיים שגרתי לחלוטין: "לקחנו חוקרים פרטיים, שילמנו להם עשרות אלפי דולרים והוכחנו עם תיעוד מדהים, אני חייבת להגיד, שהיא לחלוטין כשירה, מנהלת אורח חיים, הולכת לדואר, חותמת על צ'קים, מארחת את המשפחה – מתנהלת כמו אישה שכשירה לעמוד לדין".

לטענת רושגולד מהר מאוד התקבלה תחושה שגורמים בעלי כוח פועלים למנוע את הסגרתה של לייפר: "ברור מהשלבים הראשונים שיש כאן גורמים מאוד חזקים בקהילה שיש להם אינטרס לתמוך בה ולסדר לה את העניינים מאחורי הקלעים. יש כאן מורה שלימדה בסמינר "גור" ואנחנו רואים איך לאורך כל הדרך ברגע ששם באוסטרליה מתחילים השלטונות להבין שהיא פוגעת בקהילה שם, היא פשוט תוך שעות מוברחת לארץ בלי התראה מוקדמת, מגיעה לכאן ומנהלת חיים שגרתיים. היא עוד ביקשה ששמה לא יהיה גלוי כי היא מעבירה שיעורים פרטיים כאן לבנות".

 
 
 

לדבריה קיים מניע לא ברור מאחורי המאמצים לסייע ללייפר, והיא איננה מבינה מדוע ליצמן פעל למנוע את הסגרתה. "אותו סגן שר הבריאות הלך לבקר את עבריין המין המורשע ברלנד. זה לא בן אדם שיש לו איזשהו יחס חם לנפגעים, אם כבר אז יש לו יחס חם לפוגעים", אמרה.

רושגולד סיפרה שהארגון שבראשו היא עומדת ניצב מאחורי הנפגעות ותומך בהן לנוכח הטראומה שחוו: "הן עד היום סובלות ומשלמות מחיר מאוד כבד ברמה האישית הנפשית, זה לא פשוט לעבור כזה דבר".

 יעקב ליצמן
 

יעקב ליצמן (רויטרס )

 

סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, חשוד שאיים על אנשי המקצוע במשרדו שיפעלו למנוע את הסגרתה לאוסטרליה של החשודה בפדופיליה, מלכה לייפר, ושיפוטרו אם לא יעשו זאת. על פי החשד, ליצמן, שנחקר לפני יומיים ביחידת להב 443, השתמש לכאורה בסמכויות משרדו בניגוד לחוק כשניסה להשיג חוות דעת פסיכיאטרית שתקבע שלייפר לא כשירה לעמוד לדין - דבר שימנע את הסגרתה לאוסטרליה, שם היא מבוקשת בחשד שביצעה לפחות 74 עבירות מין קשות בקטינות. בכירים אחרים בלשכתו נחקרו אף הם. החקירה זה מספר חודשים, בליווי של פרקליטות מחוז ירושלים ובאישור פרקליט המדינה שי ניצן והיועמ"ש אביחי מנדלבליט.