ברקע המתיחות בין המדינות: ראש ממשלת פולין ביטל הגעתו לישראל

בעקבות אמירתו של נתניהו כי "פולנים שיתפו פעולה עם הנאצים", הודיע המנהיג הפולני כי לא יגיע לוועידת וישיגראד שתיערך מחר. פקיד ישראלי בכיר: "הכנס יתקיים כמתוכנן"

ראש ממשלת פולין, מתיאוש מורוביצקי, הודיע לראש הממשלה בנימין נתניהו כי לא יגיע מחר (שני) לישראל כדי להשתתף בכינוס מדינות וישיגראד (פולין, צ'כיה, סלובקיה והונגריה). בתקשורת הפולנית דווח כי את מקומו של מורוביצקי ימלא שר החוץ הפולני. זאת בעקבות אמירתו של נתניהו בפולין, לפיה "פולנים שיתפו פעולה עם הנאצים", על אף שבפולין החוק אוסר על אמירות מסוג זה.

עוד דווח בתקשורת הפולנית כי שיחתם של שני המנהיגים הייתה ברוח טובה וכי נתניהו הבטיח שיכבד את ההצהרה המשותפת שנשאו בשנה שעברה בנוגע לחוק השואה. מנגד, פקיד ישראלי בכיר אמר לחדשות 13 כי הכינוס יתקיים כמתוכנן, חרף אי הגעתו של ראש ממשלת פולין. לדבריו, "אנחנו מודעים לכך שגם בפולין יש מערכת בחירות. נקבל בברכה את שר החוץ הפולני במקום ראש הממשלה".

 
 
 
 נתניהו ופנס בגטו ורשה
 

נתניהו ופנס בגטו ורשה ( רויטרס)

 

הרקע למשבר הקצר נובע כתוצאה מדברים שאמר נתניהו בתדרוך לכתבים במהלך ועידת ורשה. רה"מ אמר שהעלה את "חוק השואה" במהלך פגישתו עם מקבילו הפולני, מורבייצקי, וציין כי "פולנים שיתפו פעולה עם הנאצים במלחמת העולם השניה". בעיתון "ג'רוזלם פוסט" צוטט נתניהו כאומר ש"האומה הפולנית שיתפה פעולה עם הנאצים במלחמת העולם השניה". בהמשך פרסמה לשכת נתניהו הבהרה כי נתניהו התייחס לאזרחים פולנים ששיתפו פעולה עם הנאצים - ולא האומה הפולנית כולה.

שגרירת ישראל בפולין אנה אזרי שיגרה מכתב ללשכת מורבייצקי, שבו טענה כי "ראש הממשלה נתניהו לא אמר ש'האומה' הפולנית ביצעה פשעים נגד היהודים", אלא רק לפולנים בודדים ששיתפו פעולה עם המשטר הנאצי. לשכת ראש הממשלה בנימין נתניהו פרסמה ביום שישי הודעה רשמית בנוגע להצהרת נתניהו לגבי מעורבות הפולנים בשואה, שגררה גינויים מצד בכירים בפולין, ביניהם נשיא פולין, והדגישה כי נתניהו לא התכוון לכל הפולנים.

"במהלך תדרוך ראש הממשלה נתניהו דיבר על פולנים ולא על העם הפולני או מדינת פולין", נמסר. "דברים אלה צוטטו בצורה שגויה והוצגו באופן מעוות בדיווחים בתקשורת ולבסוף תוקנו על ידי העיתונאי שהיה חתום על הדיווח המקורי".