"לא מנע מחייליו להכות עצורים": כתב אישום נגד המ"מ מנצח יהודה

בית הדין הצבאי האשים את מפקד הלוחמים המואשמים בהתעללות בעצורים, בגין אי מניעת פשע. הקצין הושעה. "נמנע מלמלא את חובתו הפיקודית". המגעים לעסקת טיעון - במבוי סתום

בית הדין הצבאי הגיש היום (ראשון) כתב אישום נגד קצין מגדוד נצח יהודה בגין אי מניעת פשע, חבלה ברשלנות והתנהגות שאינה הולמת. זאת, על כך שלא מנע מחייליו להכות עצירים פלסטינים כפותים. ,
 

לפי כתב האישום מפקד המחלקה, קצין בדרגת סגן, לא השתתף באירוע - אך לא מנע מחייליו מלהכות את העצורים. במהלך כל האירוע בו התעללו חייליו בעצורים הפלסטינים, ישב הקצין ברכב הצבאי, ועל אף שהבחין במעשי הכפופים לו - עמד מנגד ולא פעל על מנת להפסיקם. "בכך, נמנע מלמלא את חובתו ואת אחריותו הפיקודית כקצין וכמפקד הכוח", נכתב בכתב האישום. בעקבות האירוע, הושעה הקצין מתפקידו. מדובר למעשה בכתב אישום תקדימי מבחינת התביעה הצבאית, שכן הוא לא נוגע למה שהקצין עשה - אלא על מה שלא עשה.

לפני כשבועיים הציע בית הדין הצבאי לחמשת הלוחמים מגדוד נצח יהודה, שהואשמו בהתעללות בעצורים פלסטינים כפותים, ולפרקליטות הצבאית לפנות לגישור, מפאת המצב המורכב שבו החיילים היו נתונים, ולפתוח במגעים לעסקת טיעון. התביעה הצבאית צפויה לדרוש לפחות מספר חודשי מאסר בתיק, נכון לשעה זאת המגעים לעסקת הטיעון הגיעו למבוי סתום.

 
 
 
בית הדין הצבאי, הנאשמים שהיכו שני פלסטינים אותם החזיקו כעצורים
 

בית הדין הצבאי, הנאשמים שהיכו שני פלסטינים אותם החזיקו כעצורים (חדשות 13)

 

הוריהם השכולים של יובל מור יוסף ושל יוסף כהן, חללי גדוד נצח יהודה שנפלו בפיגוע בגבעת אסף לפני כחודשיים, פנו לאחרונה לבית הדין הצבאי בבקשה להקל בעונשם של חיילי הגדוד שנאשמו בהתעללות בשני עצורים פלסטינים, אב ובנו.

אליהו מירב, אביו של יוסף כהן, תלה את הסיבה להתנהגותם של חיילי הגדוד במותם של חבריהם בפיגוע. "זה מעשה קשה, אכזרי ושפל. אני לא מצדיק את המעשה. אבל בכל זאת צריך לזכור שאלו ילדים צעירים שחברם הטוב נהרג. זה לשלוח את החתול להביא את השמנת", אמר מירב בריאיון ל"שש עם אמנון לוי". 

בד בבד, שלחה אילנית מור יוסף, אמו של יובל, מכתב אל הפרקליט הצבאי הראשי, ובו ביקשה להתחשב במצבם של החיילים בעת ההכרעה על עונשם: "בשעה שאתה בא לחרוץ את עונשם חשוב עלי ועל משפחתי. דע כי כאבם של החיילים הוא כאבי, עונשם עונשי הוא. כבודם כבוד הוא וכבוד בני. חרוץ את דינם לפנים משורת הדין וחשוב על הנסיבות שהביאו אותם למעשה", כתבה. 

 יובל מור יוסף מובא למנוחות
 

יובל מור יוסף מובא למנוחות ( חדשות 13)

 

כזכור, ב-31 בינואר הוגש לבית הדין הצבאי כתב אישום נגד החמישה, בגין התעללות בנסיבות מחמירות וגרימת חבלה חמורה. זאת, לאחר שהכו עצורים פלסטינים במהלך החיפושים אחר סייענים למחבלים שביצעו את הפיגוע בגבעת אסף, שבו נפלו שני חיילי הגדוד. 

על פי כתב האישום, החמישה היכו את הפלסטינים בסטירות, באגרופים ובאמצעות חפצים קהים, בעודם אזוקים, כשעיניהם מכוסות – וגרמו להם כאמור לחבלות קשות. התביעה הצבאית ביקשה להאריך את מעצרם עד תום ההליכים. נוסף על כך, שניים מהלוחמים מואשמים כי תיאמו את הגרסה שימסרו בנוגע לאירוע ושיבשו הליכי משפט.