גנץ בוועידת מינכן: "עומד כתף אל כתף עם נתניהו במאבק באיראן"

יו"ר חוסן לישראל אמר כי "במשמרתי לא יהיה לטהראן גרעין; חזבאללה ארגון הטרור המסוכן בעולם". גנץ פנה למדינות ערביות: "אזום שיתוף פעולה אזורי שיביא לשגשוג במזה"ת"

  • פורסם ב:
  • 17/02/2019 08:28
  • |
  • עודכן ב:
  • 17/01/2019 13:18
  • |
  • כתבים:
  • אלון בן דוד

יו"ר חוסן לישראל והרמטכ"ל לשעבר בני גנץ נשא היום (ראשון) נאום בין-לאומי ראשון, בוועידת הביטחון במינכן ופנה בו לנשיא רוחאני: "במשמרת שלי לא יהיה הסכם מינכן צ'יימברלייני עם משטרך האכזרי. במשמרת שלי, לא תהיה שום מדיניות פייסנית. במשמרת שלי, איראן לא תאיים על ישראל דרך השתלטות על סוריה, על לבנון או על רצועת עזה - והיא לא תערער על משטרים פרגמטיים אחרים במזרח התיכון. במשמרת שלי לא יהיה לאיראן נשק גרעיני", אמר יו"ר חוסן לישראל, שציין כי הוא מתמודד על ראשות המשלה.

"זה לא סוד שנתניהו הוא יריב פוליטי, אבל שנינו בנים מסורים של האומה. אל מול איומים אין הבדל בינינו: כשיש איום על ישראל – אין בינינו אי הסכמות. אין ימין או שמאל, אין קואליציה או אופוזיציה", הוסיף גנץ. "אני עומד כתף אל כתף עם נתניהו במאבק מול איראן - ואני בטוח שכך ינהג גם נתניהו כשאהיה, בתקווה, ראש ממשלה".

 
 בני גנץ נואם בוועידת מינכן
 

בני גנץ נואם בוועידת מינכן (רויטרס)

 

"מול כל איום, עם ישראל מניח את ההבדלים ואת המחלוקות, ומתאחד להגן על קיומנו. אנחנו עומדים ביחד: גברים ונשים, יהודים ולא יהודים, חרדים, דתיים וחילונים. אנחנו עומדים ביחד למען ישראל, המדינה היחידה של העם היהודי. ואנחנו תמיד זוכרים את הבטחת הנביא שמואל: 'נצח ישראל לא ישקר'", הוסיף יו"ר חוסן לישראל.

גנץ על נאום זריף: "אל תתנו לו להטעות אתכם - משטר מייצג רוע"

גנץ תקף בנאומו את שר החוץ האיראני זריף, שנשא דברים לפניו: "אל תלכו שולל אחרי הדברים הרהוטים שלו. אל תתנו לו להטעות אתכם. כרמטכ"ל צבא ההגנה לישראל, ראיתי מידע מודיעיני מדויק שמתייחס למה שקורה באמת באיראן. לכן, אני יכול להגיד בוודאות מוחלטת שהמשטר שזריף מייצג הינו משטר של רוע". 

"גם העם היהודי וגם העם האיראני, מייצגים תרבויות קדומות. ילדים נולדים בטהרן ובירושלים טהורים וחפים משנאה. אני מקווה ומאמין שבעתיד הנראה לעין, שני העמים המפוארים הללו יוכלו ליצור יחסים של שלום, הוסיף גנץ. "אולם, היום עלינו להתמודד עם המציאות הקשה, שנוצרה על ידי משטר האייתוללות ב-40 השנים האחרונות". 

"המשטר בטהראן דורש בפומבי את השמדת העם שלי. זה משטר שתולה הומוסקסואלים, משטר שמייסר נשים, משטר שמענה מיעוטים ורומס את זכויות האדם. זהו משטר שמערער את היציבות במזרח התיכון. משטר שתומך בטרור ברחבי העולם", הבהיר הרמטכ"ל לשעבר. "המשטר האיראני הוא סכנה קיומית למזרח התיכון ולסדר העולמי. הוא האויב של כל מה שהאנשים שנאספו כאן היום מייצגים ומאמינים בו".

 דיוויד פטראוס ובני גנץ במינכן
 

דיוויד פטראוס, ראש ה-CIA לשעבר, ובני גנץ במינכן (החדשות 13)

 

גנץ: "האנטישמיות מרימה את ראשה המכוער. כבן לניצולת שואה, אראה אפס סבלנות כלפי השנאה ליהודים"

גנץ סיפר בנאומו כי הוא בן לניצולת שואה ששרדה את מחנה הריכוז מברגן בלזן, וכי אמו בחרה בחיים ועלתה לישראל.  "היהודים וישראל לעולם לא ישימו את גורלם בידי אחרים", אמר גנץ. "תמיד נגן על עצמנו ונבטיח את עתיד עמנו. למרבה הצער, 74 שנים אחרי השואה אנחנו רואים תופעה מדאיגה של אנטישמיות על אדמת אירופה, שאף אחד לא תיאר לעצמו שנראה שוב לנגד עינינו. האנטישמיות מרימה את ראשה המכוער, לא רק בסמטאות חשוכות אלא גם בציבור. זה לא רק בעיה יהודית, השנאה העתיקה מרעילה לבבות בכל העולם".

"בתור ראש הממשלה הבא של מדינת ישראל, בתקווה, אראה אפס סבלנות כלפי השנאה הפתולוגית ליהודים, או כלפי כל קבוצה אחרת. אני מבקש מכם להיות שותפים שלנו במלחמה הגדולה נגד הגזענות, אי-הסובלנות והאנטישמיות", פנה גנץ למנהיגים המשתתפים בוועידה. "כמנהיגים, יש לנו חובה מוסרית ללמוד מהעבר, לשנות את ההווה, ולבנות עתיד טוב יותר. לכן, אנחנו צריכים לעמוד בנחישות מול כל אפליה המבוססת על גזע, צבע עור, דת או מין".

"למרבה הצער, האזור שממנו אני מגיע סובל מכל התופעות הללו. הדבר בא לידי ביטוי בשלושת האתגרים העיקריים המאיימים כעת על המזרח התיכון: איראן קיצונית, קיצוניות רדיקלית וחוסר יציבות", טען יו"ר חוסן לישראל. "ללא תגובה נחושה היום, האתגרים האלה לא רק יחמירו את הסבל הישראלי והערבי, אלא גם יסכנו את אירופה וישפיעו לרעה על הסדר העולמי כולו".
 

 בני גנץ
 

בני גנץ (רויטרס)

 

"בלבנון ישנם אלפי בתים שבהם סלון ולצידו חדר שבו מוסתרים טילים"

"האתגר השני העומד בפנינו הוא קיצוניות רדיקלית, או במילים פשוטות יותר, טרור. לטרור יש פנים רבות, הוא ממומן על ידי מדינות סוררות, מונע על ידי שנאה ומועצם על ידי מסיתים המנצלים את הסנטימנט הדתי", אמר גנץ. "אנחנו היהודים מכבדים ומוקירים את הדת שלנו והערכים האוניברסליים שהיא מייצגת, ויש לנו הערכה עמוקה לאסלאם, וליסודות שעליהם דת זו מבוססת. אני קורא לכל המנהיגים המוסלמיים המתונים להתאחד נגד כל הכוחות הרדיקליים שמערערים יסודות קדושים אלו ומקדמים טרור ואלימות. הטרור הוא המגפה של ימינו. ישראל לא תיכנע לטרור".

במסגרת דבריו על ארגוני טרור, התייחס הרמטכ"ל לשעבר התייחס גם למתיחות בצפון, ואמר כי "חזבאללה הוא ארגון הטרור המסוכן בעולם. יש לו יכולות אש גדולות מרוב החברות בארגון נאט"ו. בלבנון ישנם אלפי בתים שבהם סלון ולצידו חדר שבו מוסתרים טילים. בכל העולם הגדירו את חיזבאללה כארגון טרור חוץ מאירופה". "הכוח שלו עלול להוביל למלחמה שבה ישראל תפעיל את כוחה כמו שלא הפעילה מעולם. אנחנו לא רוצים לעשות את זה, אבל ממשלת לבנון והחיזבאללה מסכנים את תושבי לבנון. לאירופה חובה מוסרית למנוע זאת", הוסיף גנץ.

"האתגר השלישי במזרח התיכון הוא חוסר יציבות. כולנו ראינו את הטרגדיה בסוריה. זהו אחד המשברים ההומניטריים הגרועים ביותר שהעולם היה עד לו מאז מלחמת עולם השנייה", אמר הרמטכ"ל לשעבר. "בזמן שרוב מדינות העולם משגשגות, מיליוני ילדים במזרח התיכון סובלים מעוני, מרעב ומאלימות. האזור שלנו זקוק באופן נואש לתקווה. עלינו להחיות אותה. החדשות הטובות הן שבמובנים רבים, ערבים וישראלים פרגמטיים קרובים היום יותר מאי פעם. רבים בעולם הערבי הבינו שישראל אינה חלק מהבעיה, אלא חלק מהפתרון. עלינו לנצל את ההזדמנות הזאת".

יו"ר מפלגת "כחול לבן", בני גנץ
 

בני גנץ בוועידת מינכן (רויטרס)

 

גנץ: "אחרי הבחירות, אזום שיתוף פעולה אזורי שיביא לשגשוג וליציבות במזרח התיכון".

"על כולנו לפעול על מנת להבטיח עתיד אחר וטוב יותר לילדנו. הגיע הזמן שצאצאי אברהם יפעלו יחד, בשיתוף פעולה אזרחי וכלכלי. אין הרבה מדינות מנוסות יותר בהשגת עושר ושגשוג דרך חדשנות מאשר ישראל", טען גנץ. "היום, רק 70 שנים לאחר היווסדה, מדינת ישראל מוכרת, בצורה מקומית וגלובאלית, כמובילה בחדשנות. כוח זה הפך לנכס אסטרטגי ביחסי החוץ של מדינת ישראל, בכל העולם".

"ישראל להוטה להדגים שהתפתחותה ממדינה ענייה יחסית לחברה מכובדת ב-OECD, ניתנת לשכפול  על ידי מדינות אחרות", הוסיף יו"ר חוסן לישראל. "שכנינו הפרגמטיים צריכים ויכולים להיות חלק משינוי זה. עלינו להתחיל ביצירת מערכת יחסים שבה שני הצדדים מנצחים. מערכת יחסים המסייעת לאנשים שלכם ולכלכלות שלכם, בקידום חדשנות ויזמות. אחרי הבחירות, אזום שיתוף פעולה אזורי שיביא לשגשוג וליציבות במזרח התיכון".

"כפי שאתם יודעים, שירתי את האומה שלי במדים במשך 38 שנים. איבדתי רבים מחבריי הקרובים ביותר. ראיתי מקרוב את זוועות מלחמה. זו הסיבה שאני יודע עד כמה השלום יקר. כמו אמי, אני מקווה שכולנו נבחר בחיים על פני המוות", חתם גנץ את דבריו. "תחת המנהיגות שלי, ישראל תמיד תושיט ידה לכל מי שמבקש שלום. וביד השנייה, נמשיך לאחוז במגן הדוד קרוב ללבנו. רק ישראל חזקה ובטוחה יכולה להבטיח שלום יציב וארוך-טווח, שכולנו מייחלים לו".

בני גנץ נואם בוועידת מינכן
 

בני גנץ נואם בוועידת מינכן (רויטרס)

 

מוקדם יותר, ‏באופן חריג, ראש הממשלה בנימין נתניהו יצא הבוקר מישיבת הממשלה, כדי לתקוף את גנץ על החלטתו לנאום בוועידה: "הובלתי את ההתנגדות להסכם הגרעין עם איראן. הייתי צריך להתייצב מול כמה מראשי זרועות הביטחון בארץ שאמרו זה לא נורא, צריך לראות את חצי הכוס המלאה. היום יש לנו טרמפיסטים שרוכבים על הגל, אבל הציבור יודע להבחין בין מנהיגות אמיתית לחקיינות חובבנית ובין מי שהוביל את הטור למי שמשתרכים מאחור", אמר ראש הממשלה.

זריף: "נתניהו - 'הילד שצעק זאב' ומאיים להשמיד את מדינתי"

לפני גנץ נאם שר החוץ של איראן, מוחמד ג'וואד זריף, ותקף את נתניהו: "מי באמת מאיים על האזור?", תהה זריף. "ארסנל הנשק שמאיים על תימן או טילים הגנתיים של איראן שהיו בשימוש רק להגנה עצמית נגד דעאש. האם איראן מאיימת להחריב מדינות אחרות או שזה נתניהו, 'הילד שצעק זאב', שמאיים להשמיד את מדינתי?".

"מדברים על השפעת איראן באזור, אבל האם אי פעם נשאל של מי האזור הזה?", הוסיף שר החוץ האיראני. "הביטו במפה לרגע, צבא ארה"ב נסע 10,000 ק"מ והקיף את גבולות איראן. הבדיחה אומרת שזאת אשמת איראן שהיא מיקמה את עצמה באמצע שטח צבאי של ארה"ב. אחרי 18 שנה של כישלון באפגניסטן, ארצות הברית מנהלת מו"מ עם הטליבן. הנוכחות שלנו בסוריה הביאה את דעא"ש לסף הכחדה".

שר החוץ האיראני זריף בוועידת מינכן
 

שר החוץ האיראני זריף בוועידת מינכן (רויטרס)

 

"הקהילה הבין-לאומית צריכה להיות מודאגת מהדיווחים שמנסים להתערב בפרויקט הלווין שלנו", אמר זריף. "בפעם האחרונה שארצות הברית התערבה במבצע כזה, זה נגמר בכך שישראל הרגה שישה מדעני גרעין. הקהילה הבינ"ל צריכה להרים ראשה ולהגיד 'זה לא הג'ונגל פה'".

"השאלה שצריכה להישאל היא אם לאיראן יש זכות להגן על עצמה, ואם אנחנו עושים זאת עם חרבות, רובים או אם אנחנו צריכים אמצעים מתוחכמים יותר", הוסיף שר החוץ האיראני. "אמצעי הלחימה המתוחכמים ביותר נמצאים כבר באזור, והנשיא טראמפ קורא להם 'טילים יפהפיים'. אנחנו לא נקבל את ה'טילים היפהפיים' אלא תימן".

אירועי ועידת מינכן 

מוקדם יותר אתמול בוועידת מינכן, התייחס נשיא מצרים, עבד אל פתח א-סיסי, למתרחש במזרח התיכון: "אי הפתרון של הסוגיה הפלסטינית באופן צודק וסופי הוא הגורם הראשי לחוסר היציבות במזרח התיכון. לכן אין מנוס משילוב ידיים של ממש עם מאמציה של הקהילה הבין-לאומית כדי להביא לסיומו המיוחל של סכסוך זה".

 בנימין נתניהו עם שר החוץ של עומאן יוסף בן עלווי בוורשה
 

בנימין נתניהו עם שר החוץ של עומאן יוסף בן עלווי בוורשה (עמוס בן גרשום/ לע"מ)

 

שר החוץ של עומאן, יוסוף בן עלאויי, שנפגש עם נתניהו באמצע השבוע בוועידת וורשה, אמר כי מעוניינת לסייע לצדדים בסכסוך הישראלי-פלסטיני. זאת על רקע התחממות היחסים עם ישראל. "בתקופה זו אנו רואים בישראל אחת ממדינות המזרח התיכון. גם אם ישראל אינה מייחסת כל חשביות לעניין זה כעת אנחנו מאמינים שהיא חוששת מההשכלות של ההכרה בכך שהיא אחת ממדינות המזרח התיכון".

עלאווי נפגש אתמול עם מקבילו האיראני, מוחמד ג'וואד זריף. נוסף על כך, עלאווי נפגש גם עם יו"ר התנועה, ציפי לבני. השניים דנו בסכנה האיראנית, בצורך בקידום התהליך המדיני ובכינון שינוי אזורי שישראל תוכל להנות ממנו באופן דרמטי. כמו כן, לבני נפגשה עם אנגרט קרמפ-קרנבאואר, מנהיגת המפלגה הנוצרית-דמוקרטית הגרמנית, ומחליפתה של אנגלה מרקל במפלגתה. השתיים דנו במצבה הביטחוני של ישראל, בסיכויי השלום באיזור, על היחסים המיוחדים בין ישראל וגרמניה ומחוייבותה של גרמניה לביטחון ישראל.