הת'ר ניוארט, רויטרס

מועמדת טראמפ לשגרירה באו"ם ויתרה על המינוי מ"סיבות משפחתיות"

הת'ר נאוארט, שרק לפני כחודשיים הוכרזה על ידי הנשיא כמי שתיכנס לתפקידה של ניקי היילי, הודיעה על פרישתה. לטענתה, "החודשיים האחרונים היו מפרכים עבור משפחתי"

המועמדת של הנשיא דונלד טראמפ לשגרירת ארה"ב באו"ם, הת'ר נאוארט, הודיעה הלילה (ראשון) כי היא מוותרת על המינוי לתפקיד עקב "סיבות משפחתיות". נאוארט, דוברת משרד החוץ האמריקני ולשעבר מגישה ברשת פוקס ניוז, מסרה בהודעה כי "החודשיים האחרונים היו מפרכים עבור המשפחה שלי, ולכן זה יהיה לטובתם אם אסיר את שמי מהמועמדות לתפקיד".

מהבית הלבן נמסר כי לפי שעה אין עדיין מועמד חדש לתפקיד. כמו כן, בעיתון ה"ווישנגטון פוסט" דווח כי אחת הסיבות לפרישתה של נאוארט מהמינוי לתפקיד היא העובדה שבעלה וילדיה נשארו לגור בניו יורק בזמן שהיא עובדת בוושינגטון. 

 
  ניקי היילי, שגרירת ארצות הברית באו"ם
 

ניקי היילי, שגרירת ארצות הברית באו"ם לשעבר (רויטרס)

 

כזכור, לפני כחודשיים הודיע טראמפ על כך שנאוארט, התומכת במדיניותו, תחליף את ניקי היילי בתקפידה כשגרירת ארצות הברית באום. היילי, שגרירת ארה"ב באו"ם היוצאת, ברכה את נאוארט בטוויטר: "ברכות להת'ר נאוארט על המינוי. אנו מאחלים לך כל טוב ומצפים לסייע לך במעבר לתפקיד ואף לאחר מכן". לפני בחירתו בנאוארט, טראמפ בחן מספר מועמדים לתפקיד, בהם ריק גרנל, השגריר לגרמניה, וקלי קרפט, השגרירה לקנדה. מקורבים לטראמפ אמרו לרשת CNN כי במספר הזדמנויות הנשיא הדגיש את העדפתו לאישה שתחליף את היילי.

הת'ר נאוארט, כמו בכירים נוספים בממשל טראמפ, הייתה אמורה להגיע אל הבית הלבן מרשת פוקס ניוז המגבה באופן בלתי מסויג כל אג'נדה שהנשיא מקדם. במארס השנה היא התמנתה לדוברת משרד החוץ, ושירתה בתפקיד תחת שר החוץ הראשון של טראמפ, רקס טילרסון ותחת מחליפו בתפקיד מייק פומפאו. בעוד טילרסון הביע בשיחות פרטיות ספקנות לגבי קשריה של נאוארט עם הבית הלבן, מחליפו בתפקיד פומפאו היה אוהד בהרבה כלפי הדוברת שלו.

לפני כארבעה חודשים, שגרירת ארצות הברית לאו"ם, ניקי היילי, הודיעה במפתיע על התפטרותה מהתפקיד. טראמפ אישר את הפרטים, מסר שתעזוב את תפקידה בסוף השנה והחמיא לה. "היא עשתה עבודה נהדרת. היא אדם נהדר ואדם מבין. היא עבדה איתנו בקמפיין ועבדנו ביחד באינטנסיביות. לפני שישה חודשים היא אמרה שאולי תסיים את תפקידה בסוף השנה הזו.

 דונלד טראמפ עם ניקי היילי בחדר הסגלגל
 

דונלד טראמפ עם ניקי היילי בחדר הסגלגל (רויטרס)

 

"היא סייעה לנו לפתור בעיות רבות כמו זו של קוריאה הצפונית, שהייתה בעיה רצינית מאוד", אמר, "אנו שמחים עבורך מצד אחד אבל מצד שני אנחנו עצובים ואולי תשובי יום אחד בתפקיד אחר. היילי הצליחה להכיר ולבצע דיאלוג עם סין ורוסיה שאוהבים אותה ומכבדים אותה. אני רוצה להגיד לך שנתגעגע אליך, עשית עבודה פנטסטית". עוד אמר טראמפ כי "מספר אנשים מעוניינים בתפקיד".

היילי, מצדה, אמרה כי "המדינות מכבדות את ארה"ב ויודעות שכשאנחנו אומרים משהו, אנחנו מבצעים אותו. הסנקציות על קוריאה הצפונית עבדו בצורה משמעותית, הבאנו לתשומת לב העולם שצריך לתקן את הסכם הגרעין עם איראן. הנטייה האנטי-ישראלית באו"ם השתנתה - במיוחד עם ההחלטה להעביר את השגרירות לירושלים".