בפעם הראשונה כפוליטיקאי: גנץ ינאם היום על במה בין-לאומית

הרמטכ"ל לשעבר יישא דברים בוועידת מינכן לביטחון - במה ששמורה בדרך כלל למנהיגים עולמיים. הוא ינאם לאחר שר החוץ האיראני • נתניהו: "יש לנו טרמפיסטים שרוכבים על הגל"

  • פורסם ב:
  • 17/02/2019 02:51
  • |
  • עודכן ב:
  • 17/02/2019 11:07
  • |
  • כתבים:
  • אלון בן דוד

את השבוע הפוליטי הדרמטי שמתחיל היום (ראשון), ובסופו יסגרו הרשימות לבחירות הבאות, פותח המועמד בני גנץ על אחת הבמות המשמעותיות בעולם: ועידת הביטחון במינכן. לרמטכ"ל לשעבר יש ניסיון בייצוג של ישראל בעולם – הוא כיהן כנספח צה"ל בארצות הברית, אבל זו הפעם הראשונה שהוא יעלה על במה ששמורה, בדרך כלל, למנהיגים עולמיים.

כשהחליט ראש הממשלה בנימין נתניהו בשבוע שעבר לבטל את השתתפותו בוועידה, הוא לא חשב כנראה שהוא מפנה את הבמה החשובה הזאת ליריב פוליטי. הצוות של גנץ הגיב בזריזות ומיהר לנצל את ההזדמנות. בשקט בשקט הם תיאמו את הגעתו לוועידה, והיום יופיע גנץ כנציג הבכיר של ישראל בפורום המכובד הזה.

גנץ ונתניהו (ארכיון)
 

גנץ ונתניהו (ארכיון) (חיים צח/ לע"מ )

 

האנגלית של גנץ היא לא האנגלית של נתניהו, אבל היא סבירה בהחלט. ליתר ביטחון הוא ינאם באמצעות טלפרומפטר. הוא צפוי לשאת דברים מיד לאחר שר החוץ האיראני, מוחמד ג'וואד זריף, כך שנאומו יתייחס גם לנושא האיראני וגם לנושא הפלסטיני. בדבריו הוא ידגיש את החשיבות של שיתוף פעולה אזורי ואת הצורך לשמור על עוצמתה הביטחונית של ישראל.

ספק אם נשמע ממנו עמדות חדשות בנושאים האלה, אבל מבחינתו הנאום הזה חשוב בעצם קיומו. על הבמה הזאת הוא ינסה להצטייר כמנהיג בקנה מידה בינלאומי ולפחות מבחינת התקשורת הישראלית – מובטחת לו תשומת לב.

בתוך כך, ‏באופן חריג, נתניהו יצא הבוקר מישיבת הממשלה, כדי לתקוף את גנץ על החלטתו לנאום בוועידה: "הובלתי את ההתנגדות להסכם הגרעין עם איראן. הייתי צריך להתייצב מול כמה מראשי זרועות הביטחון בארץ שאמרו זה לא נורא, צריך לראות את חצי הכוס המלאה. היום יש לנו טרמפיסטים שרוכבים על הגל, אבל הציבור יודע להבחין בין מנהיגות אמיתית לחקיינות חובבנית ובין מי שהוביל את הטור למי שמשתרכים מאחור", אמר ראש הממשלה.

אירועי ועידת מינכן 

מוקדם יותר אתמול בוועידת מינכן, התייחס נשיא מצרים, עבד אל פתח א-סיסי, למתרחש במזרח התיכון: "אי הפתרון של הסוגיה הפלסטינית באופן צודק וסופי הוא הגורם הראשי לחוסר היציבות במזרח התיכון. לכן אין מנוס משילוב ידיים של ממש עם מאמציה של הקהילה הבין-לאומית כדי להביא לסיומו המיוחל של סכסוך זה".

שר החוץ של עומאן, יוסוף בן עלאויי, שנפגש עם נתניהו באמצע השבוע בוועידת וורשה, אמר כי מעוניינת לסייע לצדדים בסכסוך הישראלי-פלסטיני. זאת על רקע התחממות היחסים עם ישראל. "בתקופה זו אנו רואים בישראל אחת ממדינות המזרח התיכון. גם אם ישראל אינה מייחסת כל חשביות לעניין זה כעת אנחנו מאמינים שהיא חוששת מההשכלות של ההכרה בכך שהיא אחת ממדינות המזרח התיכון".

 בנימין נתניהו עם שר החוץ של עומאן יוסף בן עלווי בוורשה
 

בנימין נתניהו עם שר החוץ של עומאן יוסף בן עלווי בוורשה (עמוס בן גרשום/ לע"מ)

 

עלאווי נפגש אתמול עם מקבילו האיראני, מוחמד ג'וואד זריף. נוסף על כך, עלאווי נפגש גם עם יו"ר התנועה, ציפי לבני. השניים דנו בסכנה האיראנית, בצורך בקידום התהליך המדיני ובכינון שינוי אזורי שישראל תוכל להנות ממנו באופן דרמטי. כמו כן, לבני נפגשה עם אנגרט קרמפ-קרנבאואר, מנהיגת המפלגה הנוצרית-דמוקרטית הגרמנית, ומחליפתה של אנגלה מרקל במפלגתה. השתיים דנו במצבה הביטחוני של ישראל, בסיכויי השלום באיזור, על היחסים המיוחדים בין ישראל וגרמניה ומחוייבותה של גרמניה לביטחון ישראל.