מה מתרחש בגדוד החרדי שהסתבך בפרשיות התעללות בעצירים?

נצ"ח יהודה, שמשלב חרדים בצה"ל זוכה לשבחים, אך סופג לא מעט ביקורת בעקבות שורת התעללויות של חייליו בעצירים. מפקד לשעבר ביחידה: "אם נוריד את הגדוד - נפסיד במהלך"

גדוד נצ"ח יהודה הוא פרויקט ייחודי המשלב חרדים בצה"ל, אך לצד השבחים הרבים הגדוד סופג גם לא מעט ביקורת. לאחרונה עלה שוב שמו של הגדוד בעקבות פרשת ההתעללות בעצירים הפלסטינים, אך לא מדובר במקרה הראשון של התעללות שהתגלתה בנצ"ח יהודה.


באוקטובר 2015 הגיע כוח מג"ב לאסוף עצירים ממוצב של הגדוד, אך סרב לפנותם בשל מצבם הקשה. על גופם של העצירים היו סימני אלימות, וחיילי מג"ב פחדו שהאחריות תתגלגל לדלתם. הפרשה התפוצצה וכתבי אישום הוגשו נגד ארבעה חיילים. אחד החיילים הואשם כי חיבר לעציר אלקטרודות לצוואר וחישמל אותו בעוצמות מתגברות על אף תחנוניו, לאחר מכן הויסף חטא על פשע ובעט בראשו.

 
 
החיילים מנצח יהודה בבית המשפט הצבאי ביפו, ארכיון
 

החיילים מנצח יהודה בבית המשפט הצבאי ביפו. ( חדשות 13)

 

אחד ממפקדי הגדוד העיד אז כי "הופתע מריבוי המעשים הפסולים שבוצעו כלפי העצורים", אך יש מי שטענו כי הביקורת עליו תגרום לנזק רב. "נתקלתי לא מעט פעמים בזריקת אבנים מצד מתנחלים. זה אתגר לכל חייל, גם לחייל בגרעין נח"ל. אתה לא יודע איך להתנהל", אמר יוסי לוי, לשעבר מפקד פלוגה בגדוד. "מצד שני, אמנם היה רצף אירועים אבל בעקבותיו היה עליהום על הגדוד. אם אנחנו נהרוס את זה ונוריד את הגדוד למקום יותר נמוך, אנחנו נפסיד במהלך הזה".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "לוחמי הגדוד פועלים באיו"ש, עוצרים מדי לילה פעילי טרור, מחרימים כספי טרור ותורמים לביטחון המדינה ואזרחיה. במקרים חריגים חיילים טופלו על ידי הגורמים הפיקודיים. לאחר הפיגוע בגבעת אסף, קציני בריאות הנפש ביקרו בגדוד, תדרכו את המפקדים לאיתור סימני מצוקה ואף טיפלו בחיילים".