ח"כ שלח על איחוד עם גנץ: "רק בתנאי שיבהיר את עמדותיו"

חברי "יש עתיד" התייחסו לאפשרות של ריצה משותפת עם חוסן לישראל, וטענו כי על אף המגעים בין המפלגות - חיבור יתאפשר רק אם גנץ יספק "תשובות ברורות לשאלות מהותיות"

בחירות 2019: ח"כ עפר שלח התייחס היום (שבת) לאיחוד אפשרי בגוש המרכז, ואמר כי "יש שיחות ומגעים בין יאיר לפיד לבין בני גנץ ואנחנו בוחנים את האיחוד בנפש חפצה. איחוד משמעותו שאלות מהות בנושאי ליבה, ועד עכשיו לא קיבלנו תשובות לשאלות. בלי תשובות לשאלות האלה, לא יהיה איחוד". את הדברים אמר באירוע "שבת תרבות" ברעננה.

לדבריו, "אנחנו רוצים לבחון את האיחוד באמת וברצינות כדי לראות אם זה באמת יביא למימוש האלטרנטיבה השלטונית. לרשימת השלטון צריכה להיות עמדות ברורות בנושאי ליבה. למשל: האם נכנסים או לא נכנסים לממשלה שנגד העומד בראשה יש כתב אישום - גם לפני השימוע? אנחנו בעמדה מאוד ברורה פה, ועל זה עדיין לא קיבלנו תשובה מחוסן לישראל".

 
 
 
 עפר שלח בשבתרבות ברעננה
 

עפר שלח בשבתרבות ברעננה ( החדשות 13)

 

האלופה במיל' אורנה ברביבאי, המתמודדת בבחירות הקרובות ברשימת יש עתיד, התייחסה אף היא לאפשרות של ריצה משותפת עם גנץ, באירוע "שבת תרבות" בקיבוץ יגור. "מנעד הדעות הקוטבי בתוך חוסן לישראל מציב סימני שאלה, ונכון לקבל התייחסות על הדרך והעקרונות שלהם טרם חיבור", הסבירה. "לפני שמתחברים חייבים להבין שיש הסכמה על נושאים מהותיים: אנחנו הצהרנו בצורה חד משמעית שלא נשב בממשלה כשנגד העומד בראשה קיימת המלצה להגשת כתב אישום. לא ברור לנו מה עמדת חוסן לישראל בנושא זה כמו גם בנושאים מהותיים נוספים: חוק הגיוס, סוגיות מדיניות, לימודי ליבה ועוד. חיבורים הם חשובים, אבל לא נכון שמפלגה תהפוך את עורה רק לשם כך".

"אנחנו מדברים איתם, השאלה אם יש הסכמה בנושאים המהותיים", הוסיף גם ח"כ מאיר כהן, שהשתתף באירוע "שבת תרבות" בגבעת שמואל. "אם לא תתנו תשובה ברורה בנושאי המהות  - כספים קואליציוניים, ברית הזוגיות, תחבורה ציבורית מצומצמת בשבת, וחוק הגיוס - לא יוכל להיות חיבור".

האירועים המרכזיים בדרך אל הקלפי

יאיר לפיד ובני גנץ
 

יאיר לפיד ובני גנץ (רויטרס)

 

מסקר החדשות 13 שפורסם לפני כשבוע עולה כי במידה והבחירות יתקיימו היום, מפלגת הליכוד בראשות בנימין נתניהו תקבל 32 מנדטים, עלייה בשני מנדטים מהסקר הקודם, ואילו מפלגת חוסן לישראל תשמור על כוחה ותקבל 24 מנדטים. עם זאת, אם תקום רשימה חדשה בראשות בני גנץ ויאיר לפיד, וכל יתר המפלגות יישארו ללא שינוי, המפלגה המאוחדת הייתה מקבלת 36 מנדטים ומנצחת את הליכוד עם 32 מנדטים בלבד.

כאמור, בסקר המתאר את המפה הפוליטית כפי שהיא היום, מפלגת יש עתיד תתברג כמפלגה השלישית בגודלה עם 10 מנדטים, עלייה של מנדט אחד מהסקר הקודם, ואילו מפלגת הימין החדש, בראשות נפתלי בנט ואיילת שקד, עולה ב-3 מנדטים ועומדת על 9 בסך הכל. לאחר מכן, ממוקמת הרשימה המשותפת בראשות איימן עודה עם 7 מנדטים, תע"ל בראשות אחמד טיבי עם 6 מנדטים, מפלגת העבודה ממשיכה לאבד את כוחה ותקבל 5 מנדטים.