שלג שחור בסיביר , טוויטר

מכיל ארסן וכספית: מה גורם לשלג שחור לרדת בסיביר?

תושבי מחוז קוזבס נאבקים ב"תופעת טבע" מטרידה במיוחד: במקום השלג הלבן והמוכר, יורד עליהם שלג שחור ורעיל. פעילי איכות הסביבה מאשימים את תעשיית הפחם באזור

תושבי מחוז קוזבס, אזור עשיר בפחם במרכז סיביר, פרסמו אתמול (שישי) קטעי וידיאו שמתעדים רחובות שלמים שכוסו בשלג שחור ורעיל.

בסרטון אחד, שצולם בעיר קיסליובסק, נראית אישה נוהגת על פני תלוליות של שלג בצבע שחור ועמוק, שמכסה מגרש משחקים לילדים וחצרות של בתי מגורים. התמונות, שסוקרו בהרחבה בתקשורת הרוסית, תוארו כ"פוסט-אפוקליפטיות".

מה שהעניק לשלג את צבעו השחור הוא אפר פחמי, שמקורו בכמה מכרות פחם פתוחים שמצויים באזור. פעילי איכות הסביבה מייחסים למכרות הפתוחים השלכות הרסניות על בריאותם של 2.6 מיליון תושבים שגרים באזור, שלפי הנתונים סובלים מתוחלת חיים קצרה בכארבע שנים מזו של הרוסי הממוצע. כמו כן, שיעור הסרטן, שיתוק מוחין בקרב ילדים והשחפת במחוז -  כולם מעל הממוצע הארצי.

שלג שחור מכסה שטחים נרחבים במחוז קוזבס שברוסיה: 

שלג שחור בסיביר
 

שלג שחור בסיביר (יו טיוב )

 

"קשה יותר למצוא שלג לבן מאשר שלג שחור במהלך החורף", אמר ולדימיר סליבק, חבר קבוצת הסביבה "אקו-דיפנס". "יש הרבה אפר פחמי באוויר בכל רגע נתון. כאשר יורד שלג, זה פשוט הופך לגלוי. אתה לא יכול לראות את זה בשאר השנה, אך זה עדיין שם".

האפר מכיל מגוון של מתכות כבדות מסוכנות, כולל ארסן וכספית, אומרים פעילים סביבתיים. למרות המתחים הפוליטיים בין מוסקבה ללונדון, רוסיה היא הספקית המובילה של הפחם שמיובא לבריטניה. בשנת 2017, סיפקה רוסיה כמחצית מ-8.5 מיליון טון הפחם שנשלחו לתוך הממלכה. כ-90% מהכמות הזו מגיעה מאזור קוזבס. כמה פעילים סביבתיים רוסים קוראים לבריטניה להחרים פחם רוסי. "הדרך הטובה ביותר ללחוץ עליהם היא להפסיק לקנות פחם עד שהם ישפרו את המצב", אמר  סליבק.

 שלג שחור בסיביר
 

שלג שחור בסיביר (טוויטר )

 

בבוקר השנה החדשה, ספגו גורמים רשמיים בעיר מייסקי, עיר נוספת באזור, קיתונות של ביקורת ולעג לאחר שצבעו את השלג הפחמי בצבע לבן. המהלך נועד לשפר לכאורה את המראה של השלג בעיני ילדי העיר, שרגילים לשחק בשלג בגווני חום ושחור.