תיעוד הפיגוע בהר דב בשנת 2015, חדשות 13

חזבאללה מפרסם: תיעוד רגעי פגיעת הטיל בפיגוע בהר דב

ארגון הטרור פרסם בערוץ הטלוויזיה הלבנוני "אל-מיאדין" המזוהה עמו את התיעוד משנת 2015, שבו ניתן לראות את טילי הקורנט פוגעים בשיירה הצבאית. בתקיפה נהרגו קצין וחייל

  • פורסם ב:
  • 15/02/2019 22:15
  • |
  • עודכן ב:
  • 16/02/2019 00:55
  • |
  • כתבים:
  • אור הלר

ערוץ הטלוויזיה הלבנוני "אל-מיאדין", המזוהה עם חזבאללה, פרסם אמש (שישי) כתבה מיוחדת ובה תיעוד משנת 2015 של ירי טילי הנ"ט שפגעו בשיירה הצבאית והרגו את הקצין יוחאי קלנגל והחייל דור חי ניני ופצעו שבעה נוספים בפיגוע בהר דב. בתיעוד ניתן לראות מהצד הלבנוני של הגבול את רגעי הפגיעה של הטילים.

ב-28 בינואר 2015, עשרה ימים קודם לכן, חוסלו ברמת הגולן הסורית ג'יהאד מורנייה, פעיל בכיר בחיזבאללה וקצינים וחיילים איראניים. כאמור, עשרה ימים לאחר מכן ירה חזבאללה מטח של שבעה טילי קורנט למרחק של 7.5 ק"מ על שיירה של גדוד צבר של חטיבת גבעתי בהר דב.

 תיעוד הפיגוע בהר דב בשנת 2015
 

תיעוד הפיגוע בהר דב בשנת 2015 (חדשות 13)

 

לפני כשבועיים הוקמה ממשלה חדשה בלבנון, בראשות ראש הממשלה, סעד אל-חרירי. האחרון, שיעמוד בראש ממשלה בת 30 חברים, אמר כי ידרשו מהלכים נועזים כדי לפתור את הבעיות שממנה סובלת המדינה. "אנחנו עומדים בפני אתגרים כלכליים, חברתיים ומנהליים, זו הייתה תקופה פוליטית קשה, במיוחד אחרי הבחירות, ועלינו להפוך את הדף ולהתחיל לעבוד". 

"חזבאללה ובעלות בריתה שולטים בפרלמנט, שולטים על הכוח הפוליטי במדינה הזאת, ופירוש הדבר שלאיראן ולבת בריתה סוריה תהיה באמת השפעה על לבנון", אמרה זיינה חודר, כתבת רשת אל-ג'זירה בביירות. לפי חודר, רבים מעריכים כי צרפת, מעצמה קולוניאלית לשעבר בלבנון שעדיין משפיעה על המדינה, מילאה תפקיד משמעותי בהרכבת הממשלה.

בבחירות, שהתקיימו בחודש מאי האחרון, נאבק מחנהו של ראש הממשלה אל-חרירי, בן טיפוחיה של סעודיה, במחנה השיעי של חזבאללה, שזוכה לתמיכה מאיראן. האשמה לעיכוב הקמת הממשלה החדשה הוטלה על ארגון חזבאללה, שהתחזק בבחירות ודרש לקבל תיקים משמעותיים. לבסוף, לאחר משא ומתן שארך כשמונה חודשים והמשבר הכלכלי שהתגבר המדינה, הושג הסכם קואליציוני בין חרירי לארגון.

חזבאללה קיבל את תיק הבריאות, החקלאות, ואת תיק הצעירים והספורט ובכך הגדיל את כוחו מהקדנציה הקודמת, אז החזיק רק בשניים. שר הבריאות היוצא, הדגיש את החשיבות המיוחדת שניתנת לתיק הבריאות. "תיק הבריאות נחשב משמעותי במיוחד, שכן הוא חולש על התקציב הרביעי בגודלו במדינה", אמר.

בנאום שנשא נסראללה, טען מזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה, בנאום תקיף לכבוד "יום השהיד" של הארגון כי ישנו מידע לפיו אל-חרירי, "מוחזק בסעודיה ואסור לו לחזור ללבנון". עוד טען כי, "זו התערבות פנימית חסרת תקדים בעניינינו" וכי הוא רואה את התפטרות אל-חרירי בלתי חוקית. "אנחנו לא מכירים בה, הממשלה הזו מתפקדת ולא מתפטרת".