טראמפ: "אכריז על מצב חירום בגבול מקסיקו - לטובת בניית החומה"

נשיא ארה"ב הכריז כי ישתמש בסמכויות שיעניק לו מצב החירום כדי לגייס את הכסף הדרוש למימון החומה, אותה הבטיח עוד במהלך קמפיין הבחירות, חרף התנגדות הקונגרס

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, הכריז הערב (שישי) שיחתום על מצב חירום לאומי בנוגע לגבול ארה"ב-מקסיקו כדי לגייס כסף עבור החומה, אותה הוא מעוניין לבנות לאורך הגבול.

עוד אמר טראמפ כי הוא ישתמש בסמכויותיו כדי לעקוף את הקונגרס, שבלם עד כה את ניסיונותיו, כדי להשיג את הכסף הדרוש לבניית החומה ולהקים אותה ללא אישור הקונגרס.

"אני לא בונה את החומה כי הבטחתי זאת בקמפיין, אלא בגלל כמויות הסמים שנכנסות מהגבול", אמר טראמפ. "יש לנו פלישה של סמים ואנשים מהגבול, זה לא מתקבל על הדעת".

אם וילדיה מנסים לחצות את גבול מקסיקו-ארה"ב
 

אם וילדיה מנסים לחצות את גבול מקסיקו-ארה"ב ( רויטרס)

 

"מצבי חירום הוכרזו על ידי נשיאים בעבר פעמים רבות", המשיך נשיא ארה"ב. "זה לא מסובך, זה פשוט - אנו רוצים לבלום את הסמים מהליכנס למדינה. אנו רוצים לעצורצ עבריינים וכנופיות מלהיכנס".

הכרזת מצב חירום, אם לא תיבלם על ידי בתי המשפט והקונגרס, תסייע לטראמפ לגייס מימון שהמחוקקים אישרו למטרות אחרות, ויוכל להשתמש בו כדי לבנות את החומה.

אתמול הודיעה דוברת הבית הלבן, שרה סנדרס כי טראמפ יחתום על הסכם הפשרה שהושג בקונגרס בדבר התקציב לבניית החומה בגבול מקסיקו, וכן יכריז על מצב חירום לאומי בגבול. זאת, לאחר שמוקדם יותר דיווח על כך מנהיג הרוב הרפובליקני בסנאט, מיץ' מקונל.

במסגרת הסכם הפשרה שאליו הגיעו הרפובליקנים והדמוקרטים, הוחלט כי התקציב יעמוד על 1.37 מיליארד דולרים - סכום נמוך בהרבה מ-5.7 מיליארד הדולרים שביקש הנשיא. סנדרס הודיעה כי במקביל לחתימת ההסכם, טראמפ ינקוט ב"פעולות נוספות, בהן הכרזה על מצב חירום, על מנת לפתור את המשבר ההומניטרי והביטחוני בגבול. הנשיא ממשיך לעמוד בהבטחתו לבנות את החומה ולהגן על הגבול". בתגובה לדברים, הודיעה יושבת ראש בית הנבחרים ננסי פלוסי כי בכוונתה להגיש ערעור, במידה שאכן יוכרז על מצב חירום לאומי.

ביום שלישי הודיעה ארה"ב כי הקונגרס הגיע להסכם טנטטיבי על תקצוב החומה בגבול עם מקסיקו, בניסיון למנוע את חידוש השבתת הממשל, שהיה צפוי להיכנס לתוקף מחר. הסנאטור הרפובליקני ריצ'ארד שלבי אמר לסוכנות הידיעות רויטרס כי ההסכם אינו מקצה את 5.7 מיליארד הדולרים שנשיא ארה"ב דונלד טראמפ ביקש עבור בניית החומה. "הגענו להסכם עקרוני", אמר שלבי. "הצוותים שלנו יעבדו בקדחתנות כדי להסדיר את הפרטים עצמם", הוסיף. 

בד בבד, בכיר בקונגרס האמריקני שביקש להישאר בעילום שם, אמר לרויטרס כי ההסכם החדש כולל הקצבה של 1.37 מיליארד דולר עבור אבטחת הגבול בין ארה"ב למקסיקו, סכום דומה למה שהקציב הקונגרס לשמירת הגבול הדרומי בשנים האחרונות, אך כרבע בלבד מהסכום הכולל שדרש הנשיא טראמפ. הבכיר הוסיף כי הכסף לא יושקע ב"חומה", אותה טראמפ מקדם מאז השיק את הקמפיין הנשיאותי שלו ב-2016. 

ביום שני קיים טראמפ עצרת בטקסס, ובה אמר כי יבנה את החומה בגבול כך או כך, גם אם הקונגרס לא יאשר את התקציב הדרוש לכך: "רק שתדעו, אנחנו בונים את החומה בכל מקרה".

כזכור, ב-25 בינואר חתם טראמפ על הצעת החוק לפיה השבתת הממשל תושהה לתקופה של שלושה שבועות. מאז האישור, נמצאו המחוקקים בדיונים על גובה התקצוב שיוקדש לאבטחת הגבול בין ארה"ב ומקסיקו. השבתת הממשל החלה באמצע חודש דצמבר לאחר שהקונגרס לא אישר את התקציב שאותו דרש הנשיא טראמפ לשם בניית החומה. ההשבתה, שנמשכה 35 ימים, היא הארוכה ביותר בהיסטוריה של ארה"ב, כשהשיא הקודם עמד על 21 ימים.

במהלך ההשבתה, 800 אלף עובדים פדרלים לא קיבלו תשלום על עבודתם, בהם גם סוכני הבולשת הפדרלית(FBI), שאף הזהירו כי יכולתם לבצע פעולות חקירה נפגעה. ההשבתה הסתיימה לאחר שמחסור בפקחי אוויר פדרלים הביא לעיכובים של טיסות רבות באזור ניו יורק ופילדלפיה.