הפגנות שישי בגבול רצועת עזה, חדשות 13

אלפי פלסטינים התפרעו לאורך גבול הרצועה; קצין מג"ב נפצע קל

כ-11,000 הגיעו ל-5 מוקדים על הגדר, חלקם השליכו מטענים ויידו אבנים • מטען צינור התפוצץ בסמוך לקצין מיחידת המסתערבים, שפתח דלת ג'יפ ממוגן שבו היה כדי לפתוח באש

המתיחות בדרום: כ-11,000 פלסטינים הפגינו היום (שישי) לאורך חמישה מוקדים בגבול רצועת עזה. במהלך הפרות הסדר קצין מיחידת המסתערבים של מג"ב נפצע קל בידו. הקצין, שהיה בג'יפ ממוגן, פתח את הדלת לבצע ירי, אז נפל לידו מטען צינור מאולתר שהתפוצץ במרחק של כמה מטרים ממנו. הקצין נפצע מרסיס ברגל.

במהלך ההפגנות, מפרי הסדר השליכו בין היתר מטענים ויידו אבנים לעבר הכוחות. לוחמי צה"ל השיבו באמצעים לפיזור הפגנות ובאש חיה. ממשרד הבריאות בעזה נמסר כי שמונה פלסטינים נפגעו מאש צה"ל. באותו הזמן, צרור בלונים חשוד נחת על עץ בנתיבות, חבלן משטרה הגיע למקום.

 הפגנות יום השישי בגבול הרצועה
 

הפגנות יום השישי בגבול הרצועה (חדשות 13 )

 

לוחמי צה"ל עצרו חשוד שחצה את גדר המערכת מצפון רצועת עזה לשטח ישראל. על החשוד לא נתפס נשק והוא הועבר לחקירת כוחות הביטחון.

במקביל, האתר "אל-ערבי אל-ג'דיד", היוצא לאור בלונדון, דיווח מפי מקורות פלסטינים כי ישראל העבירה היום מסרים לחמאס, בניסיון למנוע הסלמה אפשרית. לפי הפרסום, בשעות האחרונות פנו נציגי ישראל למתווכים בין הצדדים, לאור המצב ההומניטרי המידרדר ברצועת עזה, שעלול להוביל להסלמה. אולם, המקורות הפלסטינים טענו כי למתווכים אין תפקיד ממשי בשטח ואין להם את היכולת לדחוף את ישראל להתחייב להבנות שהושגו לפני כחודש – לפיהן חמאס ידאג לשמור על שקט בגבול, בתמורה להקלות על הרצועה.

 
 
 
 הגפנות יום שישי בגבול רצועת עזה
 

הגפנות יום שישי בגבול רצועת עזה (חדשות 13 )

 

נוסף על כך, נטען בדיווח כי השיחות לא הביאו לידי פתרון עד כה וכי עדיין שוררת מתיחות, במיוחד לאחר שהפלגים הפלסטינים העבירו לישראל אזהרות רשמיות באמצעות מצרים והאו"ם לפיהן ההפגנות היום יהיו יום מבחן עבור ישראל. לדבריהם, אם ישראל תמשיך לדכא את המפגינים, חמאס יגיב בירי טילים לעבר עוטף עזה ואף ייתכן לעבר אזורים רחוקים יותר – כך איימו בארגון.

ביום רביעי, דווח בעיתון "א-שרק אל-אווסט" הרואה אור בלונדון כי המשבר הכלכלי בחמאס הגיע לשפל חדש וחסר תקדים – כך פורסם מפי גורם המעורה בפרטים. על פי הגורם, החנק הכלכלי על הארגון כה כבד עד כי לא ניתן עוד להסתירו. המקור הוסיף כי בחמאס נאלצו לסגור מוסדות ומשרדי תקשורת, ושוקלים לסגור מוסדות נוספים. כמו כן, נסגרו סניפים של ארגונים וצומצמו התקציבים המופנים לטובת הזרוע הצבאית והמדינית של התנועה.

עוד דיווח העיתון כי לפני יומיים הודיע החמאס לעובדי ערוץ "אל-קודס" השייך לתנועה על סיום העסקתם וסגירת משרדי הערוץ ברצועת עזה, וכן את אתר האינטרנט של הערוץ. עובדי הערוץ אומרים כי הם ממתינים להודעה על סגירת הערוץ גם בשטחים ובלבנון.

  הגפנות יום שישי בגבול רצועת עזה
 

הגפנות יום שישי בגבול רצועת עזה ( חדשות 13)

 

בפגישה המשולשת שנערכה לפני כעשרה ימים ברצועת עזה בין בכירי חמאס, המודיעין והמצרי ונציגי האו"ם הוחלט כי חמאס יתחייב לשמור על רגיעה בעת ההפגנות בסמוך לגדר המערכת - כך דווח בעיתון הלבנוני אל-אחבאר. מהדיווח עולה כי ארגון הטרור הבטיח לא לחבל בגדר, להתקרב אליו, לשרוף צמיגים או לירות לעבר חיילי צה"ל, זאת בתמורה לכך שמעבר רפיח יישאר פתוח בשני הכיוונים.

חמאס התנו את הבטחתם לרגיעה גם בכך שפעילי הארגון יוכלו לגבות מס על הסחורות שמגיעות למעבר ובאמצעותו לשלם משכורת לפקידים. בדיווח הלבנוני נכתב כי ניקולאי מלאדנוב, נציג האו"ם במזרח התיכון, התחייב בתמורה למאמצי הרגיעה להתחיל בהקמת פרויקטים בעזה שיספקו מקומות עבודה ולכך שהכסף הקטארי שמיועד לנזקיים ימשיך להיכנס לרצועת עזה. כמו כן, דווח כי אסמאעיל הנייה, יו"ר הלשכה המדינית של חמאס, שהשתתף אף הוא בפגישה, הוזמן להמשיך את התהליך בקהיר, בירת מצרים.

 בלונים חשודים בנתיבות
 

בלונים חשודים בנתיבות (ש.ש נתיבות )

 

בפגישה המשולשת דנו המשתתפים בסוגיית הרגיעה עם ישראל ושיקום עזה. הנייה אמר לפני תחילתה כי "מדובר בפגישה תקדימית בין חמאס, מצרים והאו"ם, ואנו נמשיך בפגישות משולשות מסוג זה. עזה עוברת תקופה רגישה ביותר".

לאחר הפגישה נאם הנייה במהלך חניכת מסגד בעיר עזה: "המשך ההתעניינות של האו"ם, קטאר ומצרים במתרחש ברצועת עזה, מדגיש את חשיבותה בזירה הפלסטינית הכוללת, לאויב הישראלי אין עתיד בשטח שלנו, אנחנו מברכים מדינות כמו מלזיה, שמונעות נורמליזציה עם ישראל וסוגרות את הדלת בפניה".