המדינה לבג"ץ: בשל הבחירות - ניתן להעלות את מחירי החלב

בתגובה לעתירה שהגישה תנובה, הבהירה המדינה כי עקב פירוק הממשלה ייתכן ורפורמת כחלון במשק החלב כלל לא תצא לפועל, ולכן היא מקבלת את ההמלצה לייקר המוצר המפוקח ב-3.4%

המדינה השיבה היום (שישי) לבג"ץ כי ניתן להעלות את מחירי החלב. זאת, בתגובה לעתירה שהגישה תנובה, לאחר שהמלצת הוועדה להעלאת מחירים מחודש מאי לא התקבלה, בשל רפורמה במשק החלב, שקידם שר האוצר משה כחלון.

לטענת היועץ המשפטי לממשלה, בעקבות מערכת הבחירות, ייתכן והמהלך של כחלון, שנועד להוזיל בעשרות אחוזים את מחיר החלב, כלל לא ייצא לפועל, ועל כן המדינה הודיעה שאין לה התנגדות לקבל את המלצת הוועדה, להעלות את מחיר החלב ב-3.4%.

 
 
 
 שר האוצר כחלון
 

שר האוצר כחלון ( פוטו מרסאלו)

 

"פיזורה של הכנסת מהווה שינוי נסיבתי מהותי, לעניין ההיתכנות המעשית לקידום המתווה באמצעות חקיקה, לאפשרות להמשיך ולטעון כי קיימים נימוקים המצדיקים את החלטת השרים שלא לפעול על פי ועדת המחירים, כמו גם לעניין חובתה של הממשלה היוצאת לפעול בתקופה זו באיפוק וריסון", נכתב בתשובת המדינה.

שר האוצר משה כחלון מסר בתגובה: "במשך השנה האחרונה אני מסרב לחתום על העלייה במחירי החלב מתוך תפיסה שזהו צעד ציני ומיותר של מונופול דורסני ונצלני שנועד להגדיל רווחים על חשבון הציבור. צר לי שהפרקליטות לא מצאה לנכון להגן על עמדתי. אעשה ככל שביכולתי, במסגרת החוק, כדי למנוע את עליית המחירים המיותרת הזו. בכוונתי להורות מיד לאחר הבחירות בחינה מחדש של התנהלות המחלבות, ובראשן תנובה, וקשרי הגומלין ביניהן על כל המשתמע מכל."

בסוף חודש אוקטובר כאמור, השר כחלון, שר החקלאות אורי אריאל, התאחדות חקלאי ישראל והתאחדות מגדלי הבקר חתמו על רפורמה היסטורית במשק החלב, במסגרתה אמור היה להיפתח שוק החלב לייבוא ולהתבצע הורדה הדרגתית של מחיר המטרה, בציפייה שיוזלו המחירים בעשרות אחוזים.

שוק החלב בישראל, שנחשב מהיקרים בעולם, עמד בפני שינוי מרחיק לכת. לפי הרפורמה המתוכננת, תהיה הפחתה של המכסים על מוצרי החלב המיובאים בכ-40% ובהמשך יחולו ירידות נוספות עד להפחתה של כ-65% במכס, מה שצפוי להוזיל את מחיריהם של מוצרים כמו שמנת, גבינות קשות ועוד.

 פרות
 

פרות (רויטרס)

 

ועד הרפתנים הכריז על סכסוך עם התאחדות מגדלי בקר

עם זאת, לאחר החתימה על ההסכם, ועד הרפתנים הכריז על סכסוך עם התאחדות מגדלי בקר, והגיש בקשה לבית המשפט המחוזי בחיפה לעכב את יישום ההסכם בשוק החלב. בית המשפט נעתר לבקשה והוציא צו עיכוב זמני עד לדיון מעמיק יותר בהסכם, שנקבע ליום רביעי הקרוב. 

לטענת ועד הפעולה של הרפתנים, ההחלטה על חתימה על ההסכם מול האוצר נעשתה במחטף, מבלי להתעמק ב"משמעויות הקשות" לרפתנים מקבלת ההסכם - ובניגוד חמור לתקנון התאחדות מגדלי בקר. כמו כן, טוענים בוועד הפעולה של הרפתנים, המייצג רפתנים ממושבים בכל חלקי הארץ – שעל פי תקנון התאחדות מגדלי בקר, כאשר קיימת מחלוקת מהותית סביב החלטה של ההתאחדות – על הצדדים להיכנס להליך בוררות. הליך כזה לא בוצע – ועל כן, לטענתם – החתימה על ההסכם איננה חוקית.