ועידת ורשה: צעד גדול לעולם הערבי, צעד קטן מול איראן • פרשנות

הפסגה בפולין מסמנת התקדמות ביחס המדינות הערביות לישראל, אך חרף ההצהרות שנשמעו במהלכה בנוגע לזירה מול טהראן - נראה כי ביום שלמחרת, רוחאני ימשיך בשלו באין מפריע

ועידת ורשה לשלום שנפתחה ביום רביעי בפולין נדמית זוהרת יותר מהוועידה המקבילה בעיר סוצ'י ברוסיה, שנפתחה אתמול (חמישי) בהשתתפות ולדימיר פוטין וחסן רוחאני. העולם הערבי יוצא אט אט מהארון ומתחיל להכשיר את הקרקע לנרמול היחסים עם ישראל. הדבר בא לידי ביטוי בסיקור שקיבלה הוועידה בערוצים הערביים, כמו גם בבחינת המגעים שהתקיימו במהלכה מאחורי הקלעים.

מדובר בצעד גדול לעולם הערבי, אבל לא בטוח שמדובר בצעד כה גדול בלחימה מול איראן. במהלך ישיבת המנהיגים נשמעו הצהרות נגד איראן, אך בפועל ברית המנצחים התרחשה היום בסוצ'י. זאת, כיוון שאיראן ממשיכה בהתבססות במזרח התיכון, כמעט ללא מפריע. על אף שנראה כי ממשלו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ קצת מתעורר מהשרעפים שבהם היה שרוי. עם זאת, לא ננקטו עד כה צעדים מעשיים לעצירת איראן, מלבד התקיפה הישראלית בסוריה. 

בסופו של דבר ניתן לומר שמדובר צעד גדול לעולם הערבי, אך צעד קטן ללוחמה מול איראן. איראן תמשיך במעשיה, וביום למחרת הוועידות האלו - העימותים ימשיכו, איראן תמשיך להתחמש ולהתבסס במזרח התיכון, וגם העולם הערבי ימשיך להתעורר. 

 מייק פומפאו נואם בועידת ורשה
 

מייק פומפאו נואם בועידת ורשה (רויטרס)

 

פומפאו: "לא ניתן להשיג שלום במזרח התיכון מבלי להתעמת עם איראן"

שר החוץ האמריקני, מייק פומפאו, אמר אתמול (חמישי) לראש הממשלה, בנימין נתניהו, כי "לא ניתן להשיג שלום ויציבות במזרח התיכון בלי להתעמת עם איראן. היא משפיעה על תימן, חמאס, חזבאללה ועיראק, ולכן אי אפשר להגיע לשלום בלי להתמודד עם איראן". את הדברים אמר לפני תחילת הפגישה עם נתניהו במהלך וועידת ורשה לקידום השלום והביטחון במזרח התיכון. 

בפתח הפגישה הודה ראש הממשלה לשר החוץ האמריקני ואמר: "אני רוצה להודות למזכיר המדינה פומפאו וסגן הנשיא, מייק פנס, וממשל טראמפ על הוועידה המדהימה הזו". נתניהו הוסיף כי "זו נקודת מפנה היסטורית, חדר עם 60 נציגים ושרי חוץ מעשרות ממשלות, ראש ממשלה ישראלי ושרי חוץ ממדינות ערב מובילות, עמדו ביחד ודיברו בעוצמה ובהירות נדירה נגד איומים משותפים מהמשטר האיראני. המסקנה העיקרית שלי היא שחייבים להמשיך את זה בדרכים אחרות לאותה מטרה". בתוך כך, ייתכן כי ראש הממשלה ינאם היום בוועידה, ועשוי לקרוא למדינות המפרץ לשתף פעולה בניסיון לבלום את האיום האיראני. 

דובר תנועת חמאס, עבד א-לטיף אל-קנוע, כתב בחשבון הטוויטר שלו כי ועידת ורשה "בשום פנים ואופן לא תצליח להעביר את עסקת המאה או לא תצליח לעקוף את זכויות הפלסטינים, והיא לא תצליח לחסל את הסוגיה הפלסטינית". עוד כתב אל-קנוע כי "פגישת שר החוץ של עומאן עם נתניהו בשולי הוועידה מהווה פרובוקציה, היא מתכחשת לרצון העמים הערביים והיא מייפה את פני הכיבוש. הניסיונות להכיר בישראל ייכשלו וישראל תישאר האויבת העיקרית של האומה הערבית" .

 בנימין נתניהו עם שר החוץ של עומאן יוסף בן עלווי בוורשה
 

בנימין נתניהו עם שר החוץ של עומאן יוסף בן עלווי בוורשה (עמוס בן גרשום/ לע"מ)

 

שלשום נפגש רה"מ נתניהו עם שר החוץ של עומאן, יוסוף בן עלאווי, בשולי פתיחת הוועידה. "אני שמח לפגוש אותך שוב. ההחלטה האמיצה של הסולטן קאבוס להזמין אותי לבקר בעומאן מביאה לשינוי בעולם. היא סוללת את הדרך לרבים אחרים לעשות את מה שאתה אמרת - לא להיות תקוע בעבר אלא להתקדם אל העתיד", אמר נתניהו.

ביום שלישי בערב, לפני שעלה על המטוס בדרך לפולין, התייחס נתניהו לכנס: "זו ועידה בין-לאומית מאוד חשובה בוורשה. המוקד הוא איראן. זה מאגד את ישראל, את ארה"ב, מדינות באזור, מדינות גם מחוץ לאזור. יהיו שם מפגשים מעניינים".

"איראן שולחת לנו איומים ביום המהפכה ה-40, הם איימו להחריב את תל אביב וחיפה, ואמרתי שהם לא יצליחו בזה, אבל אם הם ינסו, אז אני חוזר ואומר שזה יהיה יום המהפכה האחרון שהם יחגגו, המשטר הזה", אמר נתניהו. "אנחנו מפעילים הרבה מאוד אמצעים והרבה מאוד גורמים נגד התוקפנות האיראנית, נגד הניסיון שלהם להתחמש בנשק גרעיני, בטילים בליסטים. את פעולות הטרור שלהם באירופה אנחנו חושפים פעם אחר פעם, וגם את הניסיונות שלהם להתבסס בסוריה אנחנו בולמים פעם אחר פעם, יום אחרי יום".

 ולדימיר פוטין
 

ולדימיר פוטין (רויטרס )

 

במקביל לוועידה התקיימה פסגה ברוסיה בין הנשיא המקומי ולדימיר פוטין, מקבילו הטורקי, רג'פ טאיפ ארדואן ונשיא איראן חסן רוחאני. השלושה ייפגשו בעיר סוצ'י שלחוף הים השחור. כבר בחודש שעבר הודיע פוטין על כוונתו לכנס מפגש בין המדינות, על מנת לדון במצב המתוח בסוריה. שלוש המדינות הצהירו כי הן מעוניינות לגבש הסכם פוליטי על מנת לסיים את המשבר במדינה מוכת המלחמה, אך בעוד שרוסיה ואיראן מגבות את הנשיא הסורי, בשאר אל-אסד, טורקיה מבקשת להיאבק בשלטונו.