מדוע שינה הפסיכיאטר הממשלתי דעתו וקבע שלייפר לא כשירה לדין?

החשודה בפדופיליה, שליצמן חשוד שסייע לה להימנע מהסגרה, קיבלה חוות דעת שלפיה היא כשירה לעמוד לדין - אך ההמלצה הוחלפה. כעת, נבדק אם ח"כ קשור לשינוי בדעת המומחה

במרכז הפרשה שבה נחשד סגן שר הבריאות יעקב ליצמן עומד פסיכיאטר ממשלתי בכיר, ששינה באורח פלא את חוות דעתו אחרי שליצמן נכנס לתפקידו, ממצב שמלכה לייפר, החשודה בפדופיליה, יכולה לעמוד לדין - למצב שאינה יכולה לעמוד לדין. עם זאת, הפסיכיאטר בדק אותה כשהיא לכאורה לא תחת תחום שיפוטו, והוא סירב לחתום על חוות הדעת עד שהתביעה עצמה, שהיא המדינה, הסתייגה ממנו וביקשה שאיש מקצוע אחר יבדוק אותה.

ליצמן, שחשוד כי סייע ללייפר להימנע מהסגרה לאוסטרליה, נוטה להשתמש בקו ההגנה של "אני עוזר למי שפונה אליי" לעתים קרובות. עם זאת, תמיד המקרים שבהם היה מעורב עסקו באנשים שקשורים לסגן השר מבחינה פוליטית, קהילתית או משפחתית - מהאדמו"ר מגור ועד הנכדה שלו. 

 
 
 
 סגן שר הבריאות יעקב ליצמן
 

סגן שר הבריאות יעקב ליצמן (החדשות 13)

 

ייתכן שהמקרה הנוכחי יוצא דופן מכיוון שהוא נע על שני צירים. הראשון הוא כאמור הסיוע שמעניק ליצמן למקורבים, שגם כולל לעתים טרטור של מנהלי בתי חולים לטובת העניינים הללו. הציר השני הוא הנושא הדיפלומטי - לייפר חשודה שביצעה לפחות 74 מעשי פדופיליה בילדות. שוב ושוב נגרמה מבוכה לישראל כתוצאה מכך שנקבע שהיא לא כשירה לעמוד לדין, ולא ניתן להסגירה לאוסטרליה למרות בקשותיה החוזרות ונשנות

השאלות הגדולות והלא פתורות כרגע הן אם אפשר לחבר את הציר הראשון עם הציר השני, ואם ליצמן עשה משהו כדי לשכנע את הפסיכיאטר הבכיר להתנהג בצורה המוזרה הזו, שאפשרה ללייפר להמשיך להתנהל באופן חופשי. 

כאמור, ליצמן הגיע היום ללהב 433 לאחר חקירה סמויה שהחלה לפני מספר חודשים, ומתנהלת בליווי פרקליטות מחוז ירושלים ובאישור פרקליט המדינה שי ניצן והיועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט. מספר אנשים העובדים בלשכתו נחקרו גם הם על פי הערכות, במשטרה קיימות הקלטות של יו"ר יהדות התורה ואנשיו מבקשים מגורמים בתוך משרד הבריאות לפעול למען לייפר כך שלא תוסגר לאוסטרליה. ככל הנראה, בידי המשטרה גם מסרונים והקלטות מתוך הטלפונים של ליצמן ואנשיו, וסגן השר עומת עם ראיה משמעותית מתוך אותם פריטי המידע.

ממשפחת ארליך, שבנותיה ניקול, דסי ואלי האשימו את לייפר בתקיפה מינית, נמסר כי: "הציפייה ארוכת השנים לצדק שיגיע הייתה מכאיבה וקשה לאין שיעור. יחד עם זאת, חיכינו בסבלנות מתוך ההבנה שהתהליך לוקח זמן. שובר לב לגלות שזה לא קרה בגלל שחיתות בצמרת הממשלה הישראלית. אנחנו מקוות שזה יהיה צעד משמעותי, שחתיכות הפאזל יתכנסו ליצירת תמונה ברורה, ושהצדק שאנחנו נלחמות עבורו יגיע". 
 

 מלכה לייפר
 

מלכה לייפר (צילום מסך)

 

דסי ארליך המתגוררת באוסטרליה, שהתלוננה כי הותקפה מינית בילדותה על ידי לייפר, הגיבה לחשדות נגד ליצמן ואמרה לחדשות 13 כי "אני לא יכולה להגיד שאני מופתעת - אבל אני בהחלט מזועזעת לראות שיש הוכחות, ושהחקירה מתקדמת. "דברים סוף סוף מתחילים להיות הגיוניים והכול מתחיל להתחבר, לגבי למה זה לקח כל כך הרבה זמן ואיך זה נגרר זמן כה רב", הוסיפה ארליך. 

מלשכת ליצמן נמסר בתגובה לפרסום כי סגן השר "הוזמן היום למשטרה בגין פרשה הקשורה לפניית ציבור לעזרה. ליצמן מסר את גירסתו המלאה וענה לכל השאלות כנדרש. סגן השר ליצמן סמוך ובטוח בניקיון כפיו וימשיך לסייע לכל פנייה שמגיעה ללשכתו, בכפוף לחוק ולנוהל הקיים". 

חיים יוסטמן, מקורבו של הרב ליצמן, אמר לחדשות 13 כי הוא לא מאמין שליצמן מעורב בפרשה. "הרב כל חייו ברח מכל דבר שהוא לא חוקי. לא דיברתי איתו היום, אתה מחדש לי", אמר יוסטמן. 
 

 מלכה לייפר בישראל
 

מלכה לייפר בישראל ( חדשות עשר)

 

לייפר נמצאת כרגע בעיצומו של הליך משפטי שיקבע אם היא כשירה לעמוד לדין, לאחר שהמשפט בנושא בקשת הסגרתה הוקפא לפני כמה שנים. החשודה בפדופיליה כבר הייתה באבחון אצל מספר פסיכיאטרים. הדיון הבא בעניינה ייערך בחודש מארס.

מעורכי דינה של לייפר נמסר כי "איננו יודעים את פרטי החשד אשר מיוחס לסגן השר ליצמן. עם זאת חשוב לציין בהקשר זה, כי מרשתנו עצורה למעלה משנה בגין חוות דעת פסיכיאטריות שקבעו כי היא כשירה כביכול לעמוד לדין, לאחר שעשרות חוות דעת מתקופות שונות קבעו וקובעות גם כיום אחרת ולמרות שמרבית האמור בחוות הדעת מטעם המדינה הופרכו כבר בבית המשפט. רשויות המדינה ממש אינן מסייעות או מתערבות לטובת מרשתנו, למרבה הצער המצב הפוך. מכל מקום, אנו סמוכים ובטוחים כי אף רחש לא ימנע מבית המשפט להגיע לחקר האמת במיטב הכלים המקצועיים העומדים לרשותו ודוחים כל ניסיון מטעם גורמים מעוניינים להשפיע על בית המשפט באמצעות פרסומים כאלו ואחרים". 

שאנה אהרונסון, מנהלת ארגון JCW המלווה משפטית את הנשים שנפגעו מלייפר, מסרה בתגובה כי "לצערנו החשדות לכאורה נגד השר ליצמן אינם מפתיעים אותנו. JCW השקיע משאבים רבים ותודות לפעילות הארגון הוכח כי לייפר איננה לוקה בנפשה כפי שטענו עורכי דינה". "בשנים האחרונות נתקלנו בגורמים רבים בקהילה, שעושים הכל כדי שלייפר לא תוסגר לאוסטרליה", הוסיפה אהרונסון. "ארגון JCW ימשיך לעמוד לימינן של המתלוננות עד להוצאת הצדק לאור ועד להסגרתה של לייפר".

 האחיות שהתלוננו נגד מלכה לייפר
 

האחיות שהתלוננו נגד מלכה לייפר (החדשות 13)

 

חברת הכנסת מיכל בירן ממפלגת העבודה, שליוותה את קורבנות מלכה לייפר הגיבה על פרסום החשדות כי ליצמן פעל למען חוות דעת שקרית לטובת לייפר. "בשנתיים האחרונות ליוויתי את הקורבנות של מלכה לייפר באופן צמוד, התוודעתי לסיפורי הזוועה ועשיתי כל שביכולתי להביא להסגרתה של לייפר לרשויות החוק לאחר שברחה מאוסטרליה. לאורך כל הדרך לא היה ברור איך ההגנה טענה לאי-שפיות של לייפר, ולכן ביקשה לא להעמיד אותה לדין, כאשר מבדיקה יסודית שערכתי התברר שלייפר ממשיכה לחיות את חייה באופן רגיל לחלוטין". בירן קראה לפיטוריו של ליצמן אם יתברר כי החשדות נגדו נכונים:  "אם לייפר הצליחה להתחמק מעונש בגלל ליצמן, והחשדות נגדו יתבררו כנכונים, ליצמן צריך לסיים את כהונתו. לפרשה שני היבטים חמורים: עצם ההתערבות והניסיון לשבש ראיות פסול בפני עצמו, לא כל שכן כשמדובר בשורה של מעשי פדופיליה חמורים וניצול קטינות שאין עליהם מחילה".