העצות מאבא והמגעים לאיחוד עם גנץ: מסע עם אורלי לוי אבקסיס

רק לפני חודשיים יו"ר מפלגת גשר הייתה הפתעת הבחירות וטיפסה בסקרים - שהיום מראים כי היא כלל לא עוברת את אחוז החסימה. "לא עשיתי מה שעשיתי כדי לחזור להיות שולית"

בחירות 2019: עשר שנים אחרי שנכנסה לפוליטיקה, שלוש שנים אחרי שיצאה לדרך עצמאית וכמה חודשים ספורים אחרי שכיכבה בסקרים, יו"ר מפלגת גשר, אורלי לוי אבקסיס מדשדשת מתחת לאחוז החסימה.

במצבה הנוכחי, תיאלץ לוי-אבקסיס, ככל הנראה, להתאחד עם מפלגה אחרת כדי לשרוד את מערכת הבחירות. "המגעים על איחוד עם חוסן לישראל בראשות בני גנץ נמצאים בהקפאה" הסבירה הפוליטיקאית בריאיון מיוחד לחדשות 13. "אני ניתקתי את המגעים בעיקר בגלל שהנושאים והתוכניות שעליהם עבדתי ברצינות רבה, צריכים גיבוי של מפלגה שלמה כדי שהם יוכלו לבוא לידי ביטוי. אין פה עניין של אגו או עניין אישי. הרי לא עשיתי את כל מה שעשיתי כדי להפוך להיות עוד פעם שולית לנושא הביטחון ושולית לנושאים המדיניים ושולית לנושאים שמעניינים מאוד את הפוליטיקאים, אבל פחות נוגעים לחיי היום-יום שלנו, לשגרה שלנו. ושם החיים מתנהלים ברובם".

 
 אורלי לוי אבקסיס
 

אורלי לוי אבקסיס (החדשות 13)

 
 

למרות זאת, לוי אבקסיס אינה פוסלת את האפשרות שתתאחד עם גנץ. "אבל אני אף פעם לא סוגרת דלת. אני לא באה להתאחד כדי להציל את עצמי. אני באה להתאחד כדי לקדם נושאים חברתיים", אמרה. בין השאר, הסבירה לוי אבקסיס כי "כדי שתהיה תחבורה ציבורית בשבת צריך לשתף את הרמה המוניציפלית. זה צריך להיעשות באופן מצומצם ומתוך הידברות, ובשיתוף עם ראש הראשות המקומית שיודע מי האוכלוסייה שלו". עוד התייחסה לוי אבקסיס לנושא הנישואין האזרחיים: "לא ייתכן שאנחנו שולחים אנשים לחוץ לארץ כדי להביא איזושהי תעודה ובסוף אנחנו מכירים בה פה. צריך ליצור נתיב חדש, שונה, כי הרבנות לעולם לא תקבל את זה".

לוי אבקסיס, שרצה על מצע חברתי כלכלי, אינה מתחייבת שלא תשב בממשלתו של בנימין נתניהו. "איך שלא תהפכי את המספרים, איך שלא תעשי מניפולציות זה נותן לך את אותה התוצאה", היא מודה, אך מסייגת: "אבל, זה לא הדבר הכי נכון בהכרח שנתניהו ייבחר שוב. בין גנץ לנתניהו, הניקיון שגנץ מציג היום הוא עדיף. יש ניתוק בין מי שאמור לנהל את המדינה, לבין האזרחים המוחלשים שלה, עד כדי כך שלדעתי לפעמים הניתוק הזה הוא צורם לעין וללב".

כאמור, לפני שלוש שנים, לוי אבקסיס הכריזה על פרישה מישראל ביתנו כשזו נכנסה לממשלה. שנה אחר כך הוכרזה פורשת - מה שאומר מבחינתה כאב ראש כפול. מצד אחד היא אינה זכאית למימון מפלגות ומנגד היא יכולה להתאחד רק עם מפלגה חדשה. "צריך עוד מפלגה חברתית כי 'כולנו', במבחן התוצאה, לא עובדת. משה כחלון, גם אם הוא בא עם תוצאות או כוונות טובות, לא עשה את הדברים נכון. כלום לא קרה במשך ארבע שנים", האשימה. 

לוי אבקסיס סיפרה בריאיון גם על חיי המשפחה, ואמרה כי ילדיה מחכים בקוצר רוח לסוף מערכת הבחירות. נוסף על כך, סיפרה על הקשר עם אביה, שר החוץ לשעבר דוד לוי. "בטח שאני מתייעצת עם אבא, הוא יועץ לי פוליטית ברמה היומיומית", צחקה יו"ר גשר.