ועידת השלום והבטחון בורשה, החדשות 13

לשכת רה"מ הדליפה סרטון של דברי שרים ערבים בשיחה סגורה בוורשה

בסרטון, שתואם לקו שמציג נתניהו, נשמע שר החוץ של בחריין אומר כי "האיום האיראני חשוב מהסכסוך הישראלי-פלסטיני". נציג איחוד האמירויות: "לכל אומה הזכות להגנה עצמית"

  • פורסם ב:
  • 14/02/2019 20:30
  • |
  • עודכן ב:
  • 15/02/2019 01:01
  • |
  • כתבים:
  • ברק רביד

לשכת ראש הממשלה נתניהו הדליפה אתמול (חמישי) סרטון משיחה סגורה שתואם לקו שמציג רה"מ, ובו נשמע שר החוץ של בחריין, שייח חאלד בן אחמד אל-חליפה, אומר כי "האיום האיראני יותר חשוב מהסכסוך הישראלי-פלסטיני".

מדובר בשיחה מפאנל סגור, שהתקיים אמש והועלה הערב לחשבון היו-טיוב הרשמי של משרד ראש הממשלה. הסרטון שהועלה היה ערוך וכלל רק את ההתבטאויות החיוביות כלפי ישראל שתואמות את הקו של נתניהו. זמן קצר לאחר שעלה, בעקבות הפרסומים בתקשורת, הורד הווידאו מערוץ היו-טיוב.

 
 
 

בווידאו: הסרטון שהדליפה לשכת ראש הממשלה

במהלך התדרוך לכתבים אחרי הוועידה, אמר נתניהו כמה פעמים כי הוא מעודד את הכתבים לחפש סרטונים מהוועידה ואף רמז שהחומרים נמצאים בידי יועציו. בסופו של דבר לשכת נתניהו הפיצה את הקישור לסרטון כחלק מהודעה לעיתונות על פגישת נתניהו עם סגן נשיא ארה"ב מייק פנס.

בפאנל, כאמור, אמר שר החוץ של בחריין כי: "התרגלנו להתייחס לסכסוך הפלסטיני ישראלי כסכסוך הכי חשוב... אבל אז ראינו שיש אתגר גדול יותר. רעיל יותר. הכי רעיל בהיסטוריה המודרנית שלנו. איראן. וכשמדברים על איראן  צריך להיזהר".

 שר החוץ של בחריין, ח'אלד בן אחמד אל-חליפה
 

שר החוץ של בחריין, ח'אלד בן אחמד אל-חליפה (רויטרס)

 

"זה עם, תרבות, אנשים רודפי שלום, אבל שלטון ניאו פשיסטי", הוסיף אל-חליפה. "לישראל ולפלסטין היו תהליכים. היה קמפ דיוויד, הייתה ועידת מדריד - היו דרכים לפתור את זה אלמלא הכסף הרעיל של הרפובליקה האסלאמית של איראן. זה נושא שמונע מאיתנו התקדמות".

גם שר החוץ של איחוד האמירויות, עבדאללה בן זייד, לקח חלק בשיחה, ותמך במאבק ישראל נגד ההתבססות האיראנית בסוריה. "לכל אומה הזכות להגן על עצמה", אמר בן זייד.

תת שר החוץ הסעודי, עאדל אל-גובייר, אמר בקטע שמופיע בסרטון: "בכל מקום באזור איראן משחקת תפקיד הרסני. תסתכלו על הפלסטינים, מי תומך בחמאס ובג'יאהד האסלאמי שפוגעים ברשות הפלסטינית? איראן. מי עושה בלגאן בסוריה? איראן. מי מנסה להבריח נשק כימי לכווית ובחריין? איראן. מי מעביר נשק לארגוני טרור? איראן. מי בונה מפעלי נשק בסודאן? איראן. מי מנסה לעשות בלגאן באפריקה, באינדונזיה ובתאילנד? איראן".

 נתניהו בוועידת השלום והביטחון במזה"ת בוורשה
 

נתניהו בוועידת השלום והביטחון במזה"ת בוורשה (רויטרס)

 

"בכל מקום כשמסתכלים על כל האזור רואים את איראן. אי אפשר לייצב את האזור בלי שלום בין ישראל והפלסטינים. אי אפשר לייצב את האזור בלי שלום בלבנון וסוריה. ובכל פעם שהולכים לאזור הזה רואים את ההתנהגות הרעה של איראן", הוסיף אל-גובייר. "אם רוצים שלום ויציבות במזרח התיכון, חייבים להבהיר לאיראנים שאם הם רוצים שיתייחסו אליהם כמדינה נורמלית - הם חייבים להתנהג ככזו".

בתגובה להדלפת הסרטון, אמרה יו״ר התנועה ציפי לבני: "המפגש בוורשה חשוב, וקשרים בין מדינות מבוססים גם על אמון בין מנהיגים. צילום והדלפה ע״י נתניהו של דברים שנאמרו בחדר סגור, לצרכי פוליטיקת פנים של בחירות - מעשה שלא ייעשה. שנים שאני בקשר שקט עם מנהיגים ערבים ממדינות שאין לנו יחסים איתם ולא הוצאתי דבר מהפגישות. מדינאות חוץ ולא פוליטיקת פנים".

 הנסיך טורקי אל-פייסל
 

הנסיך טורקי אל-פייסל (החדשות 13)

 

מוקדם יותר, נתניהו הגיב לביקורת שמתח עליו הנסיך הסעודי טורקי אל-פייסל בריאיון לחדשות 13, וטען כי ישראל מנרמלת את היחסים עם מדינות המפרץ גם בלי התקדמות מול הפלסטינים. "שמעתי את דבריו", אמר נתניהו. "מעולם לא אמרתי שאשיג חוזי שלום עם מדינות ערב לפני שנפתור את הנושא הפלסטיני, אבל יש בהדרגה החצנה של היחסים בין מדינות המפרץ לבין ישראל גם כשאין התקדמות עם הפלסטינים. מי שלא מרוצה מזה אלו אבו מאזן והאיראנים", נתניהו אמר את הדברים בתדרוך לכתבים בוורשה בסיום ועידת ורשה לשלום במזרח התיכון.

הנסיך אל-פייסל טען שנתניהו "מרמה את הציבור בישראל" כשהוא טוען שהיא יכולה להשיג נורמליזציה עם סעודיה בלי להתקדם בתהליך השלום עם הפלסטינים. לכך ענה היום נתניהו כי "אנחנו כן יכולים להתקדם עם מדינות המפרץ במאפייני הנורמליזציה, כמו טיסות למזרח, כמו תהליך של הכשרת דעת קהל להתקרבות לישראל וקידום סחר. זו המדיניות שאני מקדם. אני לא מתנה את קידום הנורמליזציה עם העולם הערבי בהסכמה של הפלסטינים". 

נתניהו סיפר על הישיבות הסגורות שהתקיימו בוועידה, וטען כי הוא וחלק גדול משרי החוץ ממדינות המפרץ תמכו בגישה התוקפנית נגד האיראנים. "ארבעה שרי חוץ ערבים דיברו בצורה בוטה נגד איראן", אמר. "חלק מהם אמרו שפעם הסוגיה הפלסטינית היתה המרכזית ועכשיו הסוגיה האיראנית היא הכי מרכזית כי זה מאיים על הקיום שלנו. אחד משרי החוץ הערבים אמר: 'אם אתם חושבים שאיראן היא בעיה היום חכו ותראו מה יהיה כשתהיה להם פצצת אטום'". 

נתניהו הוסיף כי ההשתתפות שלו ושל שרי החוץ הערבים באותה ועידה היתה שבירה של טאבו. "מגעים חשאיים קיימים, אבל עכשיו ישבנו באותו חדר מול כולם", אמר נתניהו. "יש פה שינוי שבא לידי ביטוי גם במה שהם אמרו וגם במה שהם יעשו. הם אמרו שהם רוצים לפעול יותר בפסים מעשיים. שרי החוץ הערביים אמרו לשרי החוץ האירופים שהסכם הגרעין עם איראן לא תורם לביטחון המזרח התיכון אלא מתדלק את התוקפנות האיראנית".