פרשת המעונות: חודשו המגעים להסדר בין הפרקליטות לשרה נתניהו

במקביל להליך הגישור המתנהל בתקופה האחרונה, נידונה גם האפשרות לעסקת טיעון עם אשת ראש הממשלה – בניסיון להימנע ממשפט. פגישה בין הצדדים צפויה בימים הקרובים

פרשת המעונות: בתקופה האחרונה חודשו המגעים לעסקת טיעון בין אשת ראש הממשלה שרה נתניהו לבין הפרקליטות בפרשת המעונות - כך נודע אתמול (חמישי) לחדשות 13. זאת, במקביל להליך הגישור המתנהל בימים אלו.

המגעים אינם מתנהלים במסגרת הליכי גישור, כלומר לא בתוך לשכת השופט - אלא מחוץ לה, והם חלק מניסיון להימנע של שרה נתניהו להימנע ממשפט. פגישה בין הצדדים צפויה להתקיים בימים הקרובים, ולכן הם עשויים לבקש דחייה מהמגשר בתיק, לו הם צריכים להחזיר תשובה עד ליום ראשון הקרוב. זאת, לאחר שלפני כשבוע התרחשה ישיבת הגישור, שם הציע המגשר לצדדים השונים מספר הצעות - והם כאמור נדרשו להשיב בקרוב להצעותיו.

 
 
 
 שרה נתניהו
 

שרה נתניהו (רויטרס)

 

לפני כשלושה שבועות, השופט המגשר בפרשת המעונות הציע לשני הצדדים שלוש הצעות ליישוב התיק - כך נודע לחדשות 13. ההצעה הראשונה הייתה ששרה נתניהו תשלם חצי מיליון שקלים לקופת המדינה, ובתמורה ההליך הפלילי יבוטל. ההצעה השנייה – נתניהו תשלם 200 אלף שקלים, תודה בסעיף 416 לחוק העונשין, שמשמעותו ניצול של טעות הזולת שאין בה מרמה – ולא תורשע, וההצעה השלישית – נתניהו תודה ותורשע בסעיף 500(8) לחוק העונשין, שמשמעותו השגת מטרה כשרה באמצעים אסורים, ותישא בתשלום קנס ובעונש מאסר על תנאי.

במהלך התהליך, פנה המגשר לצדדים ואמר להם כי "זה לא התיק הכי חמור שפגשתי, אבל אני שמח שגם בתיק כזה נותנים את הדעת להתנהלות שהיא לא תקינה. האינטרס הציבורי הוא שהתיק לא ינוהל. גם אם ההרשעה תהיה בעבירות חלופיות, מבחינת הגברת נתניהו זה יהיה סוף העולם".

בשבוע שעבר התקיימה פגישה בלשכת היועץ המשפטי לממשלה, יחד עם פרקליט המדינה ופרקליטות מחוז ירושלים, ושם החליטו שלא לקבל ההצעות - הם מעוניינים בהודאה באשמה והרשעה של שרה נתניהו. הצדדים יחזרו למגשר ב-4 בפברואר, ושם יבקשו הצעות חלופיות.

 ניר חפץ בדיון בהארכת מעצרו
 

ניר חפץ בדיון בהארכת מעצרו (החדשות 13)

 

ממשרד המשפטים נמסר אז בתגובה: "אנו מנועים מלהתייחס למתרחש בהליך גישור פלילי שאיננו פומבי, ומציעים להיזהר ממידע חלקי או חסר ומגמתי".

לפני כחודש נחשפו בחדשות 13 יומני ניר חפץ, שבעקבותיהם הוחלט להגיש כתב אישום נגד אשת ראש הממשלה בתיק המעונות. היומנים מספקים מידע שתועד בזמן אמת וחושפים כיצד אנשים שבאו לשרת את המדינה מצאו את עצמם, לכאורה, משרתים את גחמותיהם הפרטיות של בני הזוג נתניהו.

בחודש נובמבר אשתקד הוחלט כי תיק המעונות יילך לגישור פלילי. כך נקבע לאחר שהפרקליטות הודיעה שהיא מוכנה להליך, שיתקיים אצל סגן נשיא בית המשפט השלום בירושלים, השופט מרדכי כדורי. מדובר בהליך שגרתי שנעשה במקביל לניהול התיק העיקרי.