"20 שנה - ודבר לא השתנה": יוצאי בריה"מ מחפשים בית פוליטי

רבים מדוברי הרוסית, שבעבר הצביעו באופן מובהק למפלגה מסוימת, חשים כי ממשלת ימין תהיה כפופה תמיד לחרדים ותמנע מהם חופש דת. "ליברמן שרף את עצמו, מחפשים משהו אחר"

בחירות 2019: לאחר שנים רבות שבהן יוצאי ברית המועצות הצביעו למפלגה מסוימת באופן די מובהק, במערכת הבחירות הנוכחית, רבים מהם מרגישים כי אין להם בית פוליטי. 

בשנת 1996 בתקופת העלייה הגדולה מרוסיה קמה מפלגת "ישראל בעלייה" בראשות נתן שרנסקי וזכתה בשבעה מנדטים. בבחירות העוקבות ב-99' זכתה המפלגה בששה מנדטים. במערכות הבחירות הבאות רבים מעולי ברית המועצות הצביעו ל"ישראל ביתנו" בראשות אביגדור ליברמן. אולם בבחירות הקרובות, בייחוד לאור תחושת האכזבה של רבים ממפלגת ישראל ביתנו, נראה כי "הקול הרוסי" עוד לא בטוח איזה פתק ישים בקלפי ב-9 באפריל.

אביגדור ליברמן
 

אביגדור ליברמן (רויטרס)

 

האירועים המרכזיים בדרך אל הקלפי

"אני חושב שליברמן די שרף את עצמו בקדנציה האחרונה כשר הביטחון", אמר אלכס פנוב, פעיל חברתי ממוצא רוסי באשדוד. "לא צריך להגיד דברים שאתה לא יכול לעמוד בהם באמת. הוא די שרף את עצמו. אותו דבר, עשרים שנה ולא באמת השתנו דברים ואני חושב שהציבור דובר הרוסית מחפש קצת משהו אחר".

"הציבור דובר הרוסית הוא הציבור הכי מאוכזב בארץ, כי שום דבר לא השתנה", אמר סגן ראש עיריית אשדוד, עורך הדין אלי נכט. "עדיין לא נותנים לעולי ברית המועצות לחיות פה ולעלות לארץ בצורה טובה. אני עברתי חיקור דין כשהתחתנתי. היה אצלי חוקר יהדות שנכנסנו איתו לפייסבוק הרוסי, והוא היה מסתכל ומודד את גודל האף של אבא שלי".

 

הסיבה לכך שהציבור דובר הרוסית מאוכזב, לדברי נכט, הוא שמצד אחד הוא נוטה ברובו לדעות ימניות בנושאי ביטחון ומדיניות חוץ בעוד שמהצד השני, בסוגיות פנים מבקשים רבים מהם חופש מדת. המבנה הפוליטי בישראל הוביל לכך שמפלגות הימין כמעט תמיד יהיו בקואליציה עם המפלגות הדתיות וסוגיות כמו תחבורה ציבורית בשבת, גיור או כשרות נדחקות שוב ושוב מסדר היום.