רה"מ: "ישראל מנרמלת יחסים עם מדינות המפרץ ללא קשר לפלסטינים"

נתניהו הגיב לביקורת שמתח עליו הנסיך הסעודי טורקי אל-פייסל בריאיון לחדשות 13, ואמר כי "מעולם לא אמרתי שאשיג חוזי שלום עם מדינות ערב לפני שנפתור הנושא הפלסטיני"

  • פורסם ב:
  • 14/02/2019 18:23
  • |
  • עודכן ב:
  • 14/02/2019 21:15
  • |
  • כתבים:
  • ברק רביד

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב היום (חמישי) לביקורת שמתח עליו הנסיך הסעודי טורקי אל-פייסל בריאיון לחדשות 13, וטען כי ישראל מנרמלת את היחסים עם מדינות המפרץ גם בלי התקדמות מול הפלסטינים. "שמעתי את דבריו", אמר נתניהו. "מעולם לא אמרתי שאשיג חוזי שלום עם מדינות ערב לפני שנפתור את הנושא הפלסטיני, אבל יש בהדרגה החצנה של היחסים בין מדינות המפרץ לבין ישראל גם כשאין התקדמות עם הפלסטינים. מי שלא מרוצה מזה אלו אבו מאזן והאיראנים", 

נתניהו אמר את הדברים בתדרוך לכתבים בוורשה בסיום ועידת ורשה לשלום במזרח התיכון

הנסיך אל-פייסל טען שנתניהו "מרמה את הציבור בישראל" כשהוא טוען שהיא יכולה להשיג נורמליזציה עם סעודיה בלי להתקדם בתהליך השלום עם הפלסטינים. לכך ענה היום נתניהו כי "אנחנו כן יכולים להתקדם עם מדינות המפרץ במאפייני הנורמליזציה, כמו טיסות למזרח, כמו תהליך של הכשרת דעת קהל להתקרבות לישראל וקידום סחר. זו המדיניות שאני מקדם. אני לא מתנה את קידום הנורמליזציה עם העולם הערבי בהסכמה של הפלסטינים". 

 
 
 
 הנסיך טורקי אל-פייסל
 

הנסיך הסעודי טורקי אל-פייסל (חדשות 13)

 

נתניהו סיפר על הישיבות הסגורות שהתקיימו בוועידה, וטען כי הוא וחלק גדול משרי החוץ ממדינות המפרץ תמכו בגישה התוקפנית נגד האיראנים. "ארבעה שרי חוץ ערבים דיברו בצורה בוטה נגד איראן", אמר. "חלק מהם אמרו שפעם הסוגיה הפלסטינית היתה המרכזית ועכשיו הסוגיה האיראנית היא הכי מרכזית כי זה מאיים על הקיום שלנו. אחד משרי החוץ הערבים אמר: 'אם אתם חושבים שאיראן היא בעיה היום חכו ותראו מה יהיה כשתהיה להם פצצת אטום'". 

נתניהו הוסיף כי ההשתתפות שלו ושל שרי החוץ הערבים באותה ועידה היתה שבירה של טאבו. "מגעים חשאיים קיימים, אבל עכשיו ישבנו באותו חדר מול כולם", אמר נתניהו. "יש פה שינוי שבא לידי ביטוי גם במה שהם אמרו וגם במה שהם יעשו. הם אמרו שהם רוצים לפעול יותר בפסים מעשיים. שרי החוץ הערביים אמרו לשרי החוץ האירופים שהסכם הגרעין עם איראן לא תורם לביטחון המזרח התיכון אלא מתדלק את התוקפנות האיראנית". 

נתניהו התייחס להמשך ההתבססות האיראנית בסוריה ולפגישתו הצפויה עם נשיא רוסיה פוטין בשבוע הבא במוסקבה. "לא נסכים להפיכת סוריה לבסיס איראני", אמר נתניהו. "אסד צריך לדעת זאת. יהיה לזה מחיר. אנחנו מתכוונים למה שאנחנו אומרים. ואנחנו ממחישים במעשים את עוצמת המחוייבות שלנו למנוע זאת".

 נתניהו בוועידת השלום והביטחון במזה"ת בוורשה
 

נתניהו בוועידת השלום והביטחון במזה"ת בוורשה (רויטרס)

 

שלשום דיווחה סוכנות הידיעות הסעודית הרשמית, "ואס", כי מלך סעודיה, סלמאן בן עבד אל-עזיז, נפגש בארמונו שבריאד עם יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן. במהלך הפגישה, על פי הדיווח, הדגיש מלך סעודיה את עמידתה המתמשכת של סעודיה לצד הפלסטינים, והוסיף כי צריכה לקום מדינה פלסטינית עצמאית שבירתה היא מזרח ירושלים. עוד דווח כי אבו מאזן הודה בפגישה למלך על תמיכתה של הממלכה.

לפני כשבוע פורסם כי דוח סודי של משרד החוץ, שהופץ באמצע חודש דצמבר, קבע שסעודיה לא תחמם את היחסים עם ישראל, לא תנקוט בצעדי נורמליזציה כלפיה ולא תתמוך בתכנית השלום של הנשיא טראמפ בלי ויתור ישראלי מדיני משמעותי לפלסטינים - כך אמר לחדשות 13 פקיד ישראלי בכיר שקרא את הדוח.

דוחות בנושא יחסי סעודיה ישראל נחשבים חריגים ורגישים במיוחד ולכן המסמך, שחובר על ידי המרכז למחקר מדיני במשרד החוץ, הופץ בסיווג סודי והועבר למספר מצומצם של שגרירויות ישראליות בחו"ל, לכמה בכירים במשרד החוץ וכן למטה לביטחון לאומי בלשכת ראש הממשלה.

 מייק פומפאו נואם בועידת ורשה
 

מייק פומפאו נואם בועידת ורשה (רויטרס)

 


ב-14 בינואר, כמה שבועות אחרי שהדוח של משרד החוץ הופץ, ביקר שר החוץ האמריקני, מייק פומפאו, בריאד בירת סעודיה, שם נפגש עם מלך סעודיה סלמאן בן עבד אל-עזיז. לדברי פקיד בכיר לשעבר בממשל האמריקני שעודכן על תכני הפגישה פומפאו ביקש ממלך סעודיה לתמוך בתכנית השלום האמריקנית כשזו תפורסם. הפקיד האמריקני הבכיר לשעבר ציין כי מלך סעודיה אמר לפומפאו כי סעודיה לא תוכל לתמוך בתכנית השלום האמריקנית אם זו לא תיתן מענה ראוי לדרישות הפלסטינים במיוחד בכל הנוגע לבירה פלסטינית במזרח ירושלים.