בחירות 2019: נפתחו הפריימריז הראשונים במרצ

130 קלפיות נפתחו לקראת 20 אלף המתפקדים שבוחרים את רשימת המפלגה - לראשונה בבחירות מקדימות פתוחות. בין המתמודדים החדשים: מהרטה רון ברוך, יריב אופנהיימר וגבי לסקי

בחירות 2019: הבחירות המקדימות במרצ נפתחו היום (חמישי) ובמהלכן 20 אלף מתפקדים מצביעים ב-130 קלפיות ברחבי הארץ. זוהי הפעם הראשונה שהמפלגה מקיימת פריימריז פתוחים לכלל המתפקדים, ולא רק לחברי ועידת המפלגה. הקלפיות יהיו פתוחות עד השעה 22:00. 

אילן גילאון, מיכל רוזין, מוסי רז ועיסאווי פריג', ארבעת חברי הכנסת המכהנים של המפלגה, מלבד היו"ר תמר זנדברג, מתמודדים שוב על מקום בכנסת ה-21. ברשימת המועמדים החדשים, ישנה מהרטה רון ברוך, שכיהנה כסגנית ראש עיריית תל אביב והייתה ליוצאת אתיופיה הראשונה במועצה בעיר, גיל קופטש, בדרן ישראלי ויו"ר מפלגת עלה ירוק לשעבר, עלי סלאלחה, איש חינוך דרוזי הפועל נגד חוק הלאום וענת ניר, פעילה חברתית ויזמת שהייתה שותפה להפקות כמו אירועי הגאווה ברחבי הארץ.

בווידאו: תמר זנדברג קוראת למתפקדים לצאת ולהצביע

כמו כן, בין המועמדים לרשימת המפלגה נמצאים ארבעה מתמודדים שכיהנו בעבר בתפקיד מזכ"ל תנועת "שלום עכשיו": יריב אופנהיימר, מתמודד חדש שניסה בעבר להיבחר לרשימת העבודה אך לא נכנס למקום ריאלי, אבי בוסקילה, שהפסיד לתמר זנדברג בבחירות על ראשות המפלגה, עורכת הדין ופעילת זכויות האדם גבי לסקי, שייצגה את הצעירה הפלסטינית עהד תמימי, וחבר הכנסת מוסי רז, שהיה גם מזכ"ל המפלגה. 

עם פתיחת הקלפיות אמרה זנדברג: "הקלפיות נפתחו, יש כאן תורים וזה רק מראה שהשמאלניות והשמאלנים נוהרים לקלפיות. אל תתנו לזה להשאיר אתכם בבית, תבואו להצביע. יש לנו אתגר – אחוז הצבעה גבוה יותר מהעבודה ומהליכוד אני בטוח שהוא יהיה כזה. יש לנו 130 קלפיות בכל רחבי הארץ, למעלה מ-120,000 חברות וחברים שיבחרו היום את הנבחרת של השמאל. זו אחריות כבדה, שיקול דעת רב. הקמפיינים היו מאוד מאוד אנרגטיים ואנחנו רק מחכים לצאת היום עם הנבחרת הטובה ביותר, להסתער על הבחירות האלה ולהסתער על הכנסת עם מרצ מחוזקת וגדולה יותר".

 מתמודדי הפריימריז במרצ
 

מתמודדי הפריימריז במרצ (חדשות 13 )

 

מוקדם יותר היום, יו"ר המפלגה, תמר זנדברג, התראיינה לתוכנית "העולם הבוקר" ואמרה: "בשבועות האחרונים, אחרי כניסת גנץ למערכת הפוליטית, היא אי של יציבות. כל המפלגות בגוש שלנו מאוד נפגעו, חוץ מאיתנו", אמרה זנדברג. "יש כפול ישראלים שתומכים בתפיסת העולם של מרצ מאשר אלה שהצביעו עבורנו בבחירות האחרונות".

 יו"ר מרצ, תמר זנדברג
 

יו"ר מרצ, תמר זנדברג (חדשות 13 )

 

כמו כן, אתמול התייחסה זנדברג בריאיון ל"חדשות" עם יעקב אילון לאפשרות כי מפלגתה תתאחד עם העבודה, ואמרה כי  "כשאני מקשיבה ליו"ר מפלגת העבודה אבי גבאי אני שומעת שהוא ממשיך באותה דרך שגויה של הסתייגות ובריחה מהשמאל. אם עדיין לא הבנו שהדרך הזו שגויה - אז מזל שיש את מרצ".

"מפלגת העבודה בחרה רשימה מצוינת, ואין לי ספק שהרשימה שלנו תהיה לא פחות טובה", הוסיפה זנדברג. "כשאני בוחנת את שאלת האיחוד או כל חבירה כזו או אחרת, אני שואלת אם בכוחו של הדבר הזה לחזק את השמאל, ואם המפלגה תהיה מפלגת שמאל ברורה וגאה או שהיא תהיה הטמעה של השמאל בתוך מפלגת מרכז".

מסקר חדשות 13 שפורסם ביום שלישי עלה כי בראי המפה הפוליטית כיום, המפלגה תקבל 5 מנדטים ואילו מפלגת העבודה 8 מנדטים. כמו כן, בסקר נבדק אפשרות איחוד בין המפלגות, ובמצב כזה הרשימה תקבל 14 מנדטים. כלומר, איחוד בין המפלגות יניב עלייה במנדט אחד בלבד. 

 תוצאות הסקר
 

תוצאות הסקר ( החדשות 13)

 

בתרחיש של איחוד בין העבודה למרצ, הליכוד וחוסן לישראל לא מאבדות מכוחן. יש עתיד תאבד מנדט אחד ותעמוד על 10 מנדטים, הימין החדש תקבל 8 מנדטים, ויהדות התורה ותע"ל יהיו עם 7 מנדטים. ש"ס והרשימה המשותפת יקבלו 6 מנדטים, מפלגת כולנו בראשות משה כחלון תקבל 5 מנדטים ומפלגת ישראל ביתנו 4 מנדטים. התנועה, הבית היהודי וגשר לא יעברו את אחוז החסימה בתרחיש שכזה.