ביהמ"ש בארה"ב קבע: מנהל קמפיין הבחירות של טראמפ שיקר בחקירתו

ביהמ"ש הפדרלי פסק כי פול מנפורט הפר את הסכם הטיעון שנחתם עמו במסגרת חקירת המעורבות הרוסית בבחירות לנשיאות, זאת כחודשיים לאחר שהחוקר המיוחד מולר הגיע למסקנה דומה

בית המשפט הפדרלי בארצות הברית קבע הלילה (חמישי) כי פול מנפורט, מנהל קמפיין הבחירות של הנשיא האמריקני דונלד טראמפ, שיקר לתביעה והפר את הסכם הטיעון שנחתם עמו במסגרת חקירת המעורבות הרוסית בבחירות לנשיאות בשנת 2016. בית המשפט הוסיף כי ישנן ראיות המוכיחות כי מנפורט שיקר בשלושה נושאים שעליהם נחקר.

לפני כחודשיים וחצי טען רוברט מולר, התובע המיוחד לחקירת ההתערבות הרוסית, כי מנפורט שיקר במהלך החקירה. "מנפורט ביצע עבירות פדרליות בכך ששיקר ל-FBI ולמשרד התובע המיוחד בשלל נושאים", נכתב. הסדר הטיעון עמו מבוטל", אמר אז מולר. מנגד מפורט דחה אז את הטענות ששיקר לחוקרים.

 מנהל קמפיין טראמפ לשעבר, פול מנפורט
 

מנהל קמפיין טראמפ לשעבר, פול מנפורט ( רויטרס)

 

בחודש ספטמבר הודה מנפורט בחלק מהאישומים נגדו במסגרת עסקת טיעון, בין השאר בקשירת קשר נגד ארה"ב ובשיבוש הליכים. כמו כן, בכתב האישום נטען כי מנפורט תיאם לצרכיו הצהרה פומבית של בכיר ישראלי נגד המנהיגה האוקראינית יוליה טימושנקו, שמשאימה אותה באנטישמיות. מנפורט עשה זאת כאשר פעל כסוכן זר של אוקראינה בארה"ב, מבלי להירשם כסוכן זר. הוא הודיע כי ישתף פעולה עם החוקרים וינהל שיחות עם מולר, יגיש מסמכים ויעיד בהליכים שונים. 

חודש לפני כן, חבר המשובעים הרשיע את מנפורט בשמונה מתוך 18 האישומים העומדים נגדו, בהם חמישה בנוגע להונאת מס. השופט הכריז אז על פסילת משפט בעשרת האישומים הנוספים, ככל הנראה לאחר שחבר המושבעים לא הצליח להגיע להסכמה פה אחד. לאחר כמעט ארבעה ימים של דיונים הרשיעו שניים עשר המושבעים את מנפורט בשני סעיפי אישום של הונאת בנק, חמישה אישומים של הונאת מס ואישום נוסף של אי חשיפת חשבונות בבנקים זרים. מנפורט צפוי לתקופת מאסר של 30-10 שנים בעקבות הרשעתו.