ועידת ורשה מוכיחה: איראן הפסידה בקרב על דעת הקהל • פרשנות

טהראן והפלסטינים הם המפסידים העיקריים מהוועידה שנפתחה היום. אבו מאזן ניסה להתקרב לסעודים כדי לצמצם הנזק, אך ברשות מרגישים שי-ם גנבה מהם את היחסים עם מדינות ערב

ועידת ורשה לשלום במזרח התיכון שנפתחה אמש (רביעי) בפולין סימנה שני מפסידים עיקריים: האיראנים, והפלסטינים שהוזמנו לוועידה, אך לא השתתפו בה. טהראן אינה מתעניינת במתרחש בוועידה, אך היא מתעניינת בשני דברים: הראשון, לעקוף את הסנקציות נגדה, והשני - להמשיך להתבסס במזרח התיכון. 

הוועידה בוורשה מצביעה על כך שבסופו של דבר איראן מפסידה במאבק על דעת הקהל העולמית, ואפילו במאבק על דעת הקהל במדינות ערב. ברשתות החברתיות בימים אלה, נראה כי הסעודים כבר התחילו לארוז מזוודות, כדי לבוא לטייל בירושלים. כחלק מכעסם על הוועידה, באיראן קושרים את הפיגוע בבלוצ'סטן שאירע אתמול, ובו נהרגו כ-40 אנשי משמרות המהפכה, לועידה בוורשה. 

 אבו מאזן בנאום 14 שנה למות ערפאת
 

אבו מאזן. לא מעוניין לעשות מחוות לישראל (החדשות 13)

 

הפלסטינים, כאמור, החרימו את הכנס - לא בגלל שהם בעד איראן, אלא כיוון שהם נגד מדינות ערב. ברשות אף הגדילו וכינו את הוועידה "תקיעת סכין בגב". אבו מאזן ניסה לגשת לסעודים ולצמצם את הנזק, אך זה לא עזר לו מול הציבור הפלסטיני הזועם - שלדעתו ישראל גנבה "מאחורי הגב" את האוצר הגדול שהיה אמור להיות ה"בונוס" שלו בתהליך השלום - היחסים עם מדינות ערב. כעת, הכינוס הזה מתרחש בלעדיהם, והם עומדים להפסיד את הקרב הזה. 

בתוך כך, אבו מאזן הורה לכל ראשי הרשויות למנוע מהמשלחות הפלסטיניות שהתארגנו לשלוח מנחמים לבית הוריה של אורי אנסבכר, הצעירה מתקוע שנרצחה על ידי פלסטיני לפני כשבוע. לדבריו של אבו מאזן, "אנחנו ברגע הזה עם השאהידים". זאת, כדי ללמדנו שהוא לא מעוניין כרגע לצאת בשום מחווה לישראל.

מוקדם יותר אתמול, נפגש ראש הממשלה בנימין נתניהו עם שר החוץ של עומאן, יוסוף בן עלאווי, בשולי פתיחתה של הוועידה. "אני שמח לפגוש אותך שוב. ההחלטה האמיצה של הסולטן קאבוס להזמין אותי לבקר בעומאן מביאה לשינוי בעולם. היא סוללת את הדרך לרבים אחרים לעשות את מה שאתה אמרת - לא להיות תקוע בעבר אלא להתקדם אל העתיד"

 נציגי המדינות המשתתפים בוועידה
 

נציגי המדינות המשתתפים בועידה ( עמוס בן גרשום/ לע"מ)

 

הוועידה בוורשה הוגדרה במקור על ידי הממשל האמריקני ככינוס נגד איראן. עם זאת, לאחר מחאות מצד כמה ממדינות אירופה ולחצים על פולין מצידה של איראן הוגדרה הוועידה כ"מפגש שרי חוץ לקידום עתיד של שלום וביטחון במזרח התיכון".

ביום שלישי בערב, לפני שעלה על המטוס בדרך לפולין, התייחס נתניהו לכנס: "זו ועידה בין-לאומית מאוד חשובה בוורשה. המוקד הוא איראן. זה מאגד את ישראל, את ארה"ב, מדינות באזור, מדינות גם מחוץ לאזור. יהיו שם מפגשים מעניינים"

"איראן שולחת לנו איומים ביום המהפכה ה-40, הם איימו להחריב את תל אביב וחיפה, ואמרתי שהם לא יצליחו בזה, אבל אם הם ינסו, אז אני חוזר ואומר שזה יהיה יום המהפכה האחרון שהם יחגגו, המשטר הזה", אמר נתניהו. "אנחנו מפעילים הרבה מאוד אמצעים והרבה מאוד גורמים נגד התוקפנות האיראנית, נגד הניסיון שלהם להתחמש בנשק גרעיני, בטילים בליסטים. את פעולות הטרור שלהם באירופה אנחנו חושפים פעם אחר פעם, וגם את הניסיונות שלהם להתבסס בסוריה אנחנו בולמים פעם אחר פעם, יום אחרי יום".

 בנימין נתניהו עם שר החוץ של עומאן יוסף בן עלווי בוורשה
 

בנימין נתניהו עם שר החוץ של עומאן יוסף בן עלווי בוורשה (עמוס בן גרשום/ לע"מ)

 

לאחר שפורסם כי נציגי הרשות הפלסטינית כלל לא הוזמנו לוועידה, בכיר בממשל האמריקני אמר בשבוע שעבר כי ארה"ב הזמינה באופו רשמי את בכירי הרשות הפלסטינית לוועידה. עם זאת, הבהיר הגורם כי המפגש לא יהווה חלק ממשא ומתן בין שני הצדדים אלא כדיון בלבד. מנגד, סאיב עריקאת, בכיר ברשות הפלסטינית, דחה את ההזמנה. "אנחנו לא מתכוונים להגיע ולהשתתף בשיחות", כתב בחשבון הטוויטר שלו.

לפני כשבועיים פורסם שנתניהו צפוי להיפגש בוועידה עם בכירי "צוות השלום" של הבית הלבן – יועצו הבכיר של טראמפ ג'ארד קושנר והשליח המיוחד ג'ייסון גרינבלט, שישתתפו גם הם בוועידה. השניים צפויים לדון עם נתניהו בתכנית השלום של הנשיא טראמפ ובקידום היחסים בין ישראל למדינות ערב.