הנסיך הסעודי אל-פייסל לחדשות 13: "נתניהו מרמה הציבור בישראל"

בן דוד יורש העצר, מהדמויות המרתקות במערכת היחסים שבין י-ם למדינות המפרץ, טוען בריאיון מיוחד: "לא יהיה חימום יחסים לפני שהסוגיה הפלס' תיפתר" • סודות המפרץ, חלק 4

הנסיך הסעודי טורקי אל-פייסל, אחד מהדמויות המרתקות במערכת היחסים בין ישראל למדינות המפרץ, טוען בריאיון בלעדי לחדשות 13 כי ראש הממשלה בנימין נתניהו מרמה את הציבור הישראלי כשהוא אומר שניתן לחמם את היחסים בין ישראל לסעודיה - ללא התקדמות בתהליך השלום עם הפלסטינים.

"נתניהו היה רוצה שתהיה לישראל קודם כול מערכת יחסים עם סעודיה ושרק אחר כך נפתור את הנושא הפלסטיני. מנקודת המבט הסעודית זה הפוך", חושף הנסיך. אל-פייסל סיפר לחדשות 13, בין השאר, על רצונו להגיע לירושלים לפני מותו ועל העמדה הסעודית לגבי שלום במזרח התיכון. 

 

 

 

 

נתניהו בישיבת ממשלה
 

רה"מ נתניהו. "מרמה את הציבור הישראלי" (רויטרס)

 

הנסיך טורקי הוא מבכירי בית המלוכה הסעודי: הוא אחיינו של המלך סלמאן ובן דודו של יורש העצר מוחמד בן סלמאן. בין היתר, שימש כראש המודיעין הסעודי, כשגריר סעודיה בלונדון וכשגריר סעודיה בבריטניה. "אסור לישראלים לתת לרמות אותם ולחשוב שאי אפשר למצוא פתרון לנושא הפלסטיני", אמר הנסיך טורקי, והוסיף: "נתניהו מרמה את הישראלים כשהוא אומר שניתן להשיג יחסים עם העולם הערבי, בלי קשר לפלסטינים. הוא אומר את זה למטרותיו כי הוא רץ לבחירות על מצע של 'תראו מה עשיתי עבורכם'. כמו כל הפוליטיקאים". 

"בישראל כלום לא חשאי"

הנסיך טורקי סיפר כי לא נפגש עם ישראלים במהלך תפקידיו הרשמיים, לדבריו כיוון שישראל "לא שיתפה פעולה בנסיונות להשגת שלום". עוד הוסיף הנסיך כי אחרי שפרש מתפקידיו הרשמיים הוא פגש את הנשיא שמעון פרס בדאבוס בארוחת ערב. "ישבנו באותו שולחן ופרס הציע שנקיים פגישה חשאית. אמרתי לו ששום דבר בישראל לא נשאר חשאי", נזכר הנסיך טורקי

כמה ימים לפני הריאיון שהתקיים בלונדון, נפגש הנסיך טורקי עם המלך סלמאן בריאד. לדבריו, עדכן בכירים בארמון המלך לגבי הריאיון. "אני לא עוזב את סעודיה בלי להגיד משהו על תכניותיי. זה לא בגלל שאני בתפקיד רשמי אלא פשוט כי אני מנומס", אמר אל-פייסל. "אני חושב שמה שאני עושה זה הדבר הנכון, כי אנחנו צריכים להעביר את המסר שלנו לעם בישראל ואני מבין שהערוץ שלכם הוא אחד הנצפים בישראל".

סלמאן מלך סעודיה
 

סלמאן מלך סעודיה (רויטרס)

 

הנסיך טורקי הבהיר כי הגיע לריאיון כאדם פרטי אבל היה ברור כי הביא עמו מריאד את המסר שמלך סעודיה רוצה שהציבור והממשלה בישראל ישמעו. "העמדה של הממלכה לגבי שלום במזרח התיכון לוקחת בחשבון את מה שישראל עושה ואומרת. ב-2002 יורש העצר הנסיך עבדאללה המנוח הציג את תכנית השלום שלו - ישראל נסוגה מהשטחים הכבושים תמורת הכרה בישראל ונורמליזציה", הוא אמר. "מהיום הראשון ישראל לא הגיבה ליוזמת השלום שלנו. עם כסף ישראלי ומוח סעודי אפשר להגיע רחוק - כן - אם יהיה שלום. אבל למרבה הצער ישראל מתעלמת מכל המאמצים של סעודיה לעשות שלום ומצפה שסעודיה תושיט לה יד ותתקדם איתה יחד בנושאי טכנולוגיה או מים. זה לא יקרה".

"דעת הציבור בסעודיה על נתניהו - שלילית מאוד"

בין ישראל לסעודיה קיימת מערכת יחסים ארוכת שנים. אך הנסיך דבק בקו הרשמי של הממלכה, ומכחיש שיורש העצר מוחמד בן סלמאן מוכן יותר לחמם יחסים עם ישראל מאשר ההנהגה הסעודית בעבר. "יורש העצר הוא נציג נאמן של המדיניות הסעודית. אלה משאלות לב של בכירים בממשלת ישראל", אמר הנסיך טורקי. "הנסיך מוחמד תומך בצורה מלאה ובאופן עקבי בסוגיה הפלסטינית. אין הבדל בין הנסיך מוחמד למלך סלמאן באף נושא והוא עושה מה שהמלך אומר לו".

על דעת הציבור בסעודיה בנוגע לנתניהו, אמר הנסיך כי "אני חושב שהתפיסה שלו בקרב הציבור שלילית מאוד בגלל מה שקורה בשטח ובגלל הגישה הפוליטית היהירה שלו והתשבוחות העצמיות. זה לא עובר טוב אצל אזרח סעודי".

 נסיך ערב הסעודית, מוחמד בן סלמאן
 

יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן. עושה מה שהמלך אומר לו (רויטרס)

 

למרות שבנושא האיראני יש שותפות אינטרסים מוחלטת בין סעודיה לישראל, הנסיך טורקי הציג גם כאן קו קשוח. "אנחנו לא צריכים את נתניהו כדי שיספר לנו על הסכנה האיראנית", אמר. "אנחנו רואים בשטח את הפעולות שלהם בסוריה, בעיראק, בלבנון, בבחריין ואפילו בסעודיה. למה שנצטרך את נתניהו כדי שידגיש עבורנו את הנקודות האלה? אנחנו לא זקוקים לו".

לנסיך טורקי הייתה המלצה לצוות השלום של הנשיא טראמפ לקראת הצגת תכנית השלום שלו: "יוזמת השלום הערבית - אמצו אותה. הפכו אותה לשלכם", אמר הנסיך טורקי, אך ציין שהוא פסימי לגבי מידת ההתחממות של יחסי ישראל עם סעודיה. "בימי חיי - ולא נשאר לי הרבה", צחק הנסיך,  "אני לא חושב שאראה פגישה פומבית בין ראש ממשלה ישראלי למלך או ליורש העצר של סעודיה. לא לפני שהנושא הפלסטיני ייפתר. אני מחכה ליוזמת שלום ישראלית. מה ישראל חושבת שצריך לעשות כדי להשיג שלום". 

בגיל 73, הנסיך עומד בראש המרכז ללימודים אסלאמיים בריאד. לדבריו, החלום שלו הוא להתפלל במקדש אל-אקצא. "אני מחכה ליום שיהיה שלום כדי שאוכל לבוא לבקר במקום שאני לא רואה רק כמקום קדוש אלא גם כמקום של ההיסטוריה והמורשת שלי. אברהם הוא לא רק אבי היהודים אלא גם אבי הערבים. ירושלים זה משהו שאני רוצה לראות לפני שאמות ולצערי אני לא אופטימי שזה יקרה. יש בירושלים את רחוב המלך פייסל. זה מקום אחד שאבקר בו מיד אם אבוא לירושלים יום אחד".