אסון השיטפון בערבה: ראש מכינת "בני ציון" חשוד בהריגה

פרסום ראשון: הפרקליטות המליצה להגיש כתב אישום בגין הריגה נגד יובל כהאן, שעמד בראש המוסד בעת שעשרה תלמידים נהרגו בנחל צפית. פרקליט המדינה יחליט בקרוב כיצד לנהוג

הפרקליטות המליצה להגיש כתב אישום בגין הריגה נגד יובל כהאן, שעמד בראש מכינת "בני ציון" בעת שהתרחש האסון בנחל צפית. זאת לאחר השלמות חקירה, שבמסגרתן הורו בפרקליטות לחקור את מנהל המכינה בחשד להריגה. כזכור, המשטרה המליצה להגיש כתב אישום רק בחשד לגרימת מוות ברשלנות, באירוע שבו נהרגו תשע נערות ונער לפני כעשרה חודשים. קבלת ההחלטה הועברה לפרקליט המדינה שי ניצן, שמתלבט בעניין וצפוי להחליט בימים הקרובים.

לפני כשבוע, הודיע ראש הממשלה בנימין נתניהו כי יקים ועדת בדיקה ממשלתית לאירועי אסון נחל צפית, זאת כדי "להבטיח שעבודת המכינות תתבצע לדורי דורות". על החלטתו של רה"מ פורסם לראשונה בחדשות 13. נתניהו הודיע על החלטתו במהלך טקס הנחת אבן פינה למבנה הקבע של מכינת "יונתן", על שם אחיו יוני נתניהו, בקיבוץ עלומים שבעוטף עזה.

 
 
 
שרי וחברתה אלה שנהרגה באסון הערבה
 

שרי וחברתה אלה שנהרגה באסון הערבה (באדיבות המשפחה)

 

לפני כחודשיים פרסמה ועדת אהרונישקי, שהוקמה בעקבות האסון, דוח חריף, ובו היא מבקרת את הפיקוח של משרד החינוך ומשרד הביטחון על המכינות הקדם צבאיות, כמו גם את חוסר המדיניות בנוגע אליהן. בין היתר, מצאה הוועדה כי הפיקוח והסיוע המקצועי למכינות מצד משרדי הממשלה מצומצמים ביותר, וכי ההתאמה בין התקנות והכללים למתרחש בשטח - מוגבלת.

הדוח הצביע על כך שעד לאסון, משרד החינוך לא קבע כללים הנוגעים לפעילות חוץ ולהתנהלות בשגרה, בעוד משרד הביטחון לא גיבש כללים בעניין ההכנה לצה"ל והאימון הגופני. בדוח נכתב כי שני המשרדים הותירו חופש פעולה נרחב מדי למכינות, לא פיקחו על התנהלותן ואף התעלמו מהנחיות פרטניות שמגובות בנהלים בכל הקשור לפעילות המכינות ולנושאי בטיחות כוללים. עוד נקבע כי המשרדים לא פעלו כלל לסגירת מכינות שבמשך שנים רבות היה ידוע כי לא עמדו בתקנים ובכללים הבטיחותיים. כמו כן, צוין בדוח כי עקב מחסור חריף בכוח אדם, הרגולציה על מימוש התוכניות הבטיחותיות של המכינות – חלשה עד לא קיימת בכלל.

הדוח שסיפקה הוועדה, בראשות המפכ"ל לשעבר שלמה אהרונישקי, מכיל גם המלצות בטיחותיות וארגוניות במטרה להבטיח שהאסון הקשה בנחל צפית, לא יחזור על עצמו. ראשית, ממליצה הוועדה להגדיר את תחומי האחריות והסמכות של משרד החינוך ומשרד הביטחון מול המכינות הקדם צבאיות, ולחייב זאת בחוק. בדוח הומלץ להקים ועדה ארצית לבטיחות שתורכב מבעלי מקצוע ותהווה גוף מקצועי, לצד מועצת המכינות, בנושאי נהלי בטיחות. כמו כן, המליצה הוועדה על סגירת מכינות שאינן עומדות בתקנים ובסטנדרטים הבטיחותיים.

 אירוע לזכר הרוגי אסון השיטפון בערבה
 

אירוע לזכר הרוגי אסון השיטפון בערבה ( קרן שלו)

 

באוגוסט שעבר נחקר מדריך המכינה הקדם צבאית, אביב ברדיצ'ב. במהלך החקירה, הוטחה בברדיצ'ב חוות דעת של מומחה מהשירות המטרואולגי, שבה נטען כי הצפי לשיטפון בנחל צאלים שהיה ידוע למארגני הטיול היה אמור להוות סיבה מספקת לביטולו. לכך השיב ברדיצ'ב השיב: "יש מרחק גדול של עשרות קילומטרים בין המקומות". החוקר הבהיר למדריך כי "שיטפון מגיע בשניה", וכי על המדריך היה לדעת זאת.

בחודש מאי אשתקד המליצה המשטרה להגיש כתבי אישום נגד מנהל המכינה כאהן, בגין גרימת מוות ברשלנות, ונגד המדריך ברדיצ'ב, בגין הריגה. במהלך עימות שנערך במשטרה בין כאהן לברדיצ'ב, הטילו השניים את האחריות זה על זה. מנהל המכינה, שהודיע זמן קצר לאחר האסון על התפטרותו, הטיח בברדיצ'ב: "לא יידעת אותי על כך שאנחנו משנים את המסלול, לא יידעת אותי על כך שקיבלת מייל מחברת 'מטאוטק' שמזהיר משטפונות בבוקר האסון". ברדיצ'ב ענה לו: "ידעת הכל ולא רצית לבטל את הטיול". עוד עלה מהחקירה כי ב-30 עדויות שנגבו מגורמים עקיפים שקשורים לטיול, סתרו כולם, ללא יוצא מן הכלל, את טענותיהם של מנהל המכינה והמדריך.

כזכור, ב-26 באפריל יצאה קבוצה של 25 אנשים, שבה 19 תלמידי י"ב שהיו מועמדים ללמוד במכינת "בני ציון". מנהל המכינה ומדריכי הטיול לא הקשיבו לאזהרות החזאים והחליטו לצאת לטיול בנחל צפית. בשלב מסוים החל גשם חזק שהוביל ליצירת שיטפון בזק שסחף את החניכים ששהו בתוואי הנחל, והביא למותם של עשרה.