התוצאות הסופיות בפריימריז בליכוד: אין שינוי בחמישייה הראשונה

כשבוע לאחר הבחירות המקדימות, הוזנו מחדש התוצאות הסופיות בכל הקלפיות ונותרו רק קולות חברי המרכז במחוזות. ארדן נותר במקום השלישי, לוין החליף מקומות עם גלנט

בחירות 2019: יותר משבוע לאחר הפריימריז בליכוד - התוצאות הסופיות בכל הקלפיות הוזנו מחדש. זאת, לאחר שבהרבה מהקלפיות התגלו פגמים משמעותיים, כשעל פי החשד, מישהו חיבל בתוצאות בכוונת תחילה. שר החינוך לשעבר גדעון סער נותר במקום הרביעי, במרחק שבע קולות בלבד מגלעד ארדן שבמקום השלישי. בהמשך היום יינעל ההליך כולו, לאחר שייספרו מחדש הקולות של חברי המרכז שהצביעו למחוזות.

השר יריב לוין עלה מקום אחד, אל המקום השישי, והוריד את השר גלנט למקום השביעי. בתום התוצאות המעודכנות, השר חיים כץ עלה למקום ה-12, מה שהוריד את השר אופיר אקוניס למקום ה-14. גם השר יובל שטייניץ עלה מקום אחד, וכעת הוא מדורג 15 - על חשבון ציפי חוטובלי, שנמצאת במקום ה-16.

 
 
 
 גלנט, קרא, כץ, חזן, אדלשטיין, סער, רגב, אמסלם
 

גלנט, קרא, כץ, חזן, אדלשטיין, סער, רגב, אמסלם ( חיים זך, דוברות הכנסת)

 

להלן רשימת הליכוד המעודכנת לכנסת ה-21: ראש הממשלה בנימין נתניהו (מקום 1), יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין (מקום שני), שר התחבורה ישראל כץ (מקום שלישי), השר לביטחון פנים גלעד ארדן (מקום רביעי), גדעון סער (מקום חמישי), שרת התרבות והספורט מירי רגב (מקום שישי), שר התיירות יריב לוין (מקום שביעי), שר העלייה והקליטה יואב גלנט (מקום שמיני), ראש עיריית ירושלים לשעבר ניר ברקת (מקום תשיעי) והשרה לשיוויון חברתי, גילה גמליאל, חותמת את העשירייה הראשונה.

העשירייה השנייה נפתחה עם יו"ר ועדת חוץ וביטחון אבי דיכטר, אחריו השר להגנת הסביבה, זאב אלקין (מקום 12), שר העבודה והרווחה חיים כץ (מקום 13), השר לשיתוף פעולה אזורי צחי הנגבי (מקום 14), שר המדע והטכנולוגיה אופיר אקוניס (מקום 15), שר האנרגיה יובל שטייניץ (מקום 16), סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי (מקום 17), יו"ר הקואליציה דודי אמסלם (מקום 18), נציג מחוז שפלה פנחס עידן (מקום 19) וחותם את העשירייה השנייה, חבר הכנסת אמיר אוחנה.

בעשירייה השלישית ניתן למצוא את יו"ר ועדת הפנים, יואב קיש, במקום ה-23, את יו"ר הקואליציה דוד ביטן במקום ה-24 ויו"ר ועדת הכנסת, מיקי זוהר, במקום ה-27. 

האירועים המרכזיים בדרך אל הקלפי

כזכור, מסקר החדשות 13 שפורסם בשבוע שעבר, עלה כי בקרב הציבור הרחב קיים קרב צמוד בין סער לנתניהו בנוגע למידת ההתאמה לראשות הממשלה. 40% העדיפו לראות את נתניהו בתפקיד, ואילו 39% את סער - בעוד 21% השיבו כי אינם יודעים. מנגד, בקרב מצביעי הליכוד קיים פער משמעותי בין השניים: נתניהו זכה ל-84%, סער רק ל-11% וחמישה אחוזים אינם יודעים. הסקר המלא, הכולל גם סקר מנדטים יתפרסם הערב (חמישי) במהדורה המרכזית.

למקום הראשון בפיירמריז הגיע יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, עם 37,524 קולות. מיד אחריו, בפער של כאלף קולות, ניצב שר התחבורה ישראל כץ (36,758 קולות). למקום השלישי התברג השר לביטחון פנים, גלעד ארדן (34,232 קולות) ואת המקום הרביעי תפס השר לשעבר סער (33,682 קולות).

 

גורמים בסביבת ראש הממשלה נתניהו התייחסו בשבוע שעבר לתוצאות הפריימריז טרם סגירת הקלפיות, והצהירו כי "ראש הממשלה מאוד מרוצה. הוא הגדיר שלושה יעדים: רשימה חזקה ואיכותית, שבראשה לא יעמוד גדעון סער, ושהצעתו לשריונים תתקבל ברוב גדול. כל היעדים האלו הושגו בהצלחה".

ביום שני הדף סער בריאיון לחדשות 13 את ההאשמות שהטיח בו ראש הממשלה נתניהו: "אינני מבין מדוע ראש הממשלה, שיש לו כל כך הרבה צרות וקשיים, בוחר להמציא יריבים דימיוניים ומחליט לרדוף אותם", הצהיר סער. "הוא מועמד הליכוד בבחירת הקרובות, אני תומך בו וכולם תומכים בו. ההתערבות הברוטלית של ראש הממשלה, שעות ספורות לפני פתיחת הקלפיות, גם דרך הפרחת עלילות כזב וגם דרך לחץ על השטח - הוא בעיניי לא ראוי, לא מכבד את התנועה ולא ישר כלפיי".