דגנים ולחם מלא במקום חמאה ושמנת: המהפכה שמוביל משרד הבריאות

פרסום ראשון: יוזמה חדשה קוראת לשנות את רשימת מוצרי המזון המפוקחים ע"י המדינה, כדי להפוך אותה לבריאה יותר. "המוצרים יהיו זמינים ויותר אנשים יאכלו בריא" • ברקוד

פרסום ראשון: יוזמה חדשה של משרד הבריאות קוראת לשנות את רשימת מוצרי המזון המפוקחים על ידי המדינה, ולהפוך אותה לבריאה יותר. כיום, מדינת ישראל מפקחת על רשימה של מוצרי מזון בסיסיים דוגמת שמנת, חמאה, לחם לבן ומלח. לפי היוזמה החדשה, משרד הבריאות מעוניין להכניס לרשימה הזו מוצרים כמו שמן זית, לחם מלא, דגנים ועגבניות.

לפי התוכנית, על כל מוצר שייצא מפיקוח ייכנס מוצר אחר. כך לדוגמה, לפי ההמלצות החדשות, יוגבל הפיקוח על לחם לבן ובמקומו יפוקח ויוזל הלחם המלא הבריא יותר. גבינה צהובה 28% תוצא גם היא מפיקוח ובמקומה יוזלו תחליפים שכיום יקרים הרבה יותר. כמו כן, משרד הבריאות ידרוש מחיר מקסימלי של שני שקלים לק"ג של שלל פירות וירקות כדי לעודד את צריכתם. 

שמנת, שעשויה לצאת מרשימת המוצרים המפוקחים
 

שמנת, שעשויה לצאת מרשימת המוצרים המפוקחים (החדשות 13)

 

אינטרס המדינה הוא לדאוג שמוצרי בריאות יוזלו בתקווה לחסוך מילארדי שקלים על מחלות שנובעות מתזונה לקויה, אבל הקרב מול היצרנים - צפוי להיות לא פשוט. משה בר סימן טוב, מנכ"ל משרד הבריאות הסביר כי "ההחלטה מה נמצא בפיקוח ומה לא, התקבלה במנותק ממה בריא לאכול ומה לא בריא, ולכן אנחנו רוצים להפוך את הרשימה ליותר בריאה. באמצעות הפיקוח על המחירים, המוצרים יהיו יותר זמינים לאוכלוסייה ויותר אנשים יאכלו יותר בריא".