אוניברסיטת אריאל, עמוד הפייסבוק של אוניברסיטת אריאל

מל"ג איו"ש אישר הקמת הפקולטה לרפואה באוניברסיטת אריאל

לאחר שהיועמ"ש קבע כי החלטת הות"ת הינה בגדר המלצה בלבד, עברה ההצעה פה אחד. כעת, נותר לבנט לחכות לאישור מל"ג ירושלים: "ניצחון ענק לרפואה בישראל"

  • פורסם ב:
  • 13/02/2019 16:56
  • |
  • עודכן ב:
  • 13/02/2019 22:46
  • |
  • כתבים:
  • עמרי מניב

מל"ג איו"ש אישר הערב (רביעי) את הקמת הפקולטה לרפואה באוניברסיטת אריאל. זאת, לאחר ששעות קודם לכן, קבע היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט כי החלטת הוועדה לתכנון ולתקצוב של המועצה להשכלה גבוהה שלא להקים פקולטה לרפואה באוניברסיטת אריאל היא בגדר המלצה בלבד, ואינה מחייבת.

שר החינוך ויו״ר המועצה להשכלה גבוהה, נפתלי בנט אמר בתגובה להחלטה כי "אני שמח שהתקבלה ההחלטה הנכונה לטובת מדינת ישראל. ישנו מחסור חמור ברופאים וישראל, ישנו צורך בהקמת הפקולטה וישנה אוניברסיטה שמתאימה לכך. זה הדבר הנכון לאקדמיה, לעולם הרפואה ולציבור בישראל".

"לאורך כל הדרך, הקרטל האוניברסיטאי ניסה לעשות הכל כדי לתקוע מקלות בגלגלים ולסכל את הקמת הפקולטה כדי להימנע מדבר אחד: תחרות", הוסיף בנט. "טובת ישראל גברה על הפוליטיקה הקטנה של קרטל האוניברסיטאות. ניצחנו".

 

 

 

 

 אוניברסיטת אריאל
 

אוניברסיטת אריאל (אפרת קרסנר)

 

מוקדם יותר, כאמור, קבע היועמ"ש כי "לא ניתן לקבוע שמל"ג יו"ש אינה מוסמכת כיום לקבלת ההחלטה בעניין פתיחת הפקולטה לרפואה באוניברסיטת אריאל וכי אין מניעה משפטית שתקבל החלטה בנושא", כתב היועמ"ש בהחלטתו. בד בבד, בשעות הקרובות תתקיים הצבעה במל"ג יו"ש על הסוגיה, וההחלטה לפתוח את הפקולטה באוניברסיטת אריאל צפויה לעבור ברוב קולות. 

יחד עם זאת, מנדלבליט סייג את הודעתו וכתב כי לאחר ההצבעה במל"ג יו"ש, תידרש מל"ג ירושלים לאשרור ההחלטה שתתקבל. החלטת היועמ"ש מבשרת טובות לשר החינוך ויו"ר המועצה להשכלה גבוהה נפתלי בנט, שנלחם תקופה ארוכה במל"ג על הקמת הפקולטה לרפואה באריאל.

בנט בירך על החלטת היועמ"ש ואמר כי ״זוהי החלטה מצוינת של היועמ״ש אשר סוללת את הדרך להקמת הפקולטה לרפואה באריאל. ההחלטה נדונה בשעה זו במל״ג יו״ש, וההצבעה תתקיים בשעתיים הקרובות". עוד הוסיף שר החינוך כי "בישראל יש מחסור עצום ברופאים, מדובר בצורך לאומי הן של עולם האקדמיה והן של עולם הרפואה. אנו חייבים להתקדם קדימה למרות שהקרטל האוניברסיטאי מתעקש לתקוע מקלות בגלגלים. אני משוכנע שחברי מל״ג יו״ש יקבלו היום החלטה נכונה ויעדיפו את האינטרס הציבורי הרחב על פני שיקולים פוליטיים צרים״.

החלטתו של היועמ"ש מגיעה על רקע החלטת הוועדה לתכנון ולתקצוב של המועצה להשכלה גבוהה בשבוע שעבר, שהתקבלה ברוב של שלושה מתנגדים מול שני תומכים, כי לא תוקם פקולטה לרפואה באוניברסיטת אריאל. זאת, בתום דיון שנערך בהוראת היועמ"ש. הרוב התאפשר בשל נבצרותו של צבי האוזר, לאחרהצטרפותו למפלגת "חוסן לישראל". חברי הוועדה שהצביעו נגד הקמת הפקולטה הם פרופסור יוסי שיין, פרופסור ישעיהו טלמון ופרופ' מונא מארון. שמעון יצחקי ויו"ר הוועדה יפה זילברשץ הצביעו בעד הקמת הפקולטה. 

 שר החינוך נפתלי בנט במטה המרכזי
 

שר החינוך נפתלי בנט במטה המרכזי (החדשות 13)

 

בנט, שנלחם תקופה ארוכה במל"ג, הודיע אז כי "איני מתכוון לוותר, אלחם בקרטל האוניברסיטאות עד שנקים את הפקולטה לרפואה באוניברסיטת אריאל". המתיחות בין בנט לראשי האוניברסיטאות כאמור אינה חדשה. באוקטובר אשתקד שלח שר החינוך אולטימטום לראשי האוניברסיטאות, בו איים: צרפו את אוניברסיטת אריאל לוועד ראשי האוניברסיטאות או שאשלול מכם תקציבים וכל שיתוף פעולה עם מוסדות הממשלה.

במכתב כתב בנט כי "נוכח מעמדו של ור"ה, המשמש כמייצג את האוניברסיטאות בשורה של נושאים בעלי אופי ציבורי ותקציבי, עולה החשש כי סירובם לצרף את אוניברסיטת אריאל לור"ה, מהווה אפליה אסורה ופוגע פגיעה קשה בכללי המנהל התקין". לדבריו, "היות שכך, אינני מתכוון להשלים עם מציאות שבה גוף, הממומן מהותית מכספי ציבור, יזכה לשיתוף פעולה ממשלתי מלא בזמן שהוא מפלה אפליה קשה מטעמים לא עניינים". בנט הוסיף כי "לכן אבקשכם לצרף את אוניברסיטת אריאל לור"ה לאלתר. ככל שלא יעשה כן, איאלץ לפנות ליועץ המשפטי לממשלה בבקשה שיורה על הפסקת שיתוף הפעולה של מוסדות המדינה עם ארגונכם".

בשיחות שנערכו בין בנט לראשי האוניברסיטאות, הם הסבירו לשר החינוך כי הסירוב לצרף את אוניברסיטת אריאל לוועד נובע מכך שהדבר יעודד חרם על האקדמיה הישראלית ויעצור הגעת מימון ממקורות חיצוניים.