היועמ"ש דחה בקשת פרקליטי רה"מ: "אין צורך בעוד פעולות חקירה"

מנדלבליט הבהיר לסנגורים כי המידע המצוי בידיהם חלקי, וציין כי כמה מהגורמים שיש לטענתם לגבות מהם עדות – כבר העידו. רה"מ: "מצער שלחץ השמאל גורם ליועמ"ש להיחפז"

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, הודיע היום (רביעי) לפרקליטי ראש הממשלה בנימין נתניהו כי בקשתם לביצוע פעולות חקירה נוספות בתיקים נדחתה.

לפי הודעת משרד המשפטים, בתשובה ששוגרה לסנגורים, נמסר מפי עוזרו הבכיר של היועמ"ש כי "בשלב בו אנו נמצאים לא נדרשות פעולות חקירה נוספות". עוד הובהר לפרקליטים, כך לפי ההודעה, כי המידע המצוי בידיהם הוא חלקי ביותר, ואף צויין כי כמה מן הגורמים המוזכרים במכתבם, שלגביהם ביקשו כי תיגבה עדותם, כבר מסרו עדות במהלך החקירה. "כדרכן של חקירות, בוצעו פעולות חקירה נוספות על אלו שתוכננו מלכתחילה, וזאת לצורך בירור סוגיות מסוימות שהתעוררו במהלך החקירה, או לשם בירור טענות שעלו מפי עדים או חשודים", נכתב בתשובת היועמ"ש. "בירור זה נועד לגילוי האמת, לרבות לצורך איתורן של ראיות 'מזכות'".

בכך, השיב היועץ המשפטי לטענות פרקליטי נתניהו כי היקף חומר הראיות בשילוב לחץ הזמן – עלול לגרום לחוקרים לפספס ראיות שהיו מזכות את ראש הממשלה. כמו כן, המכתב מהווה תשובה להצהרתו של נתניהו לפני כחודש – כי דרישתו לקיים עימות בתיקו נדחתה. "בשלב זה חומר הראיות נבחן אצל היועץ המשפטי לממשלה, וכפי שהבהרנו בעבר – מוצע להימנע מהסתמכות על פרסומים שונים אודות חומרי הראיות או תהליך העבודה על התיקים, ולדבוק רק בפרסומים הרשמיים", סיכם היועמ"ש בהודעתו.

 
 
 
 אביחי מנדלבליט בוועידת גלובס לעסקים
 

אביחי מנדלבליט בוועידת גלובס לעסקים ( חדשות 13)

 

בתגובה להחלטת היועמ"ש, אמר ראש הממשלה: "מצער שהלחץ של השמאל והתקשורת כנראה גורם ליועמ"ש להיחפז ולהודיע על שימוע לפני הבחירות, בשעה שהאמת תצא לאור בתהליך השימוע רק אחרי הבחירות. צר לי שהיועמ"ש דחה את בקשתי להתעמת עם עדי המדינה וגם את בקשת פרקליטיי לחקור עשרות עדים שלא נחקרו ושמוכיחים את צדקתי. כל זה יקרה בתהליך השימוע שיתקיים רק אחרי הבחירות ושבו יתרסקו כל הטענות נגדי, כפי שקרה לטענות נגד אישי ציבור אחרים שיצאו ללא רבב לאחר שניתנה להם ההזדמנות להגן על עצמם".

לפני כשבועיים הודיע מנדלבליט כי הוא דוחה את בקשת פרקליטי ראש הממשלה נתניהו להמתין עם ההכרעה בתיקי ראש הממשלה עד לאחרי הבחירות – כפי שפורסם בחדשות 13. במכתב רשמי ששלח מנדלבליט לעורכי דינו של ראש הממשלה, כתב כי אין בכוונתו לעכב את ההחלטה בעניין, והיא תתקבל ללא קשר לבחירות.

במכתבו, הצהיר היועמ"ש כי אין מניעה לשקול להגיש כתב אישום בכפוף לשימוע, במידה שכך יוחלט, גם לפני הבחירות. הודעה זו, לדבריו, התקבלה לאחר שקילת כל הטיעונים שהובאו בפניית הסנגורים, והטענות שהוצגו בפגישה שהתקיימה עם פרקליט המדינה ובכירים נוספים. עוד טען מנדלבליט כי ההחלטה לא תתקבל בשבועיים הקרובים, זאת, כדי לאפשר לפרקליטים לעתור לבג"ץ במידה שירצו בכך. עם זאת, הדגיש, אם תתקבל החלטה בזמן הקרוב להגיש כתב אישום - לא תהיה בעיה לפרסמה לפני הבחירות.

עוד הובהר במכתב כי גורמי התביעה הכללית בוחנים את חומרי החקירה בתהליך מקצועי וסדור שנועד לקבל החלטה יסודית ומקצועית בהקדם האפשרי. על תהליך זה הוחלט זה מכבר, עוד לפני ההחלטה על הקדמת הבחירות, ואין הצדקה לסטות ממנו: "הנחיית היועץ המשפטי לממשלה מבטאת אפוא כלל ברור בדבר המשך הטיפול בתיקי חקירה הנוגעים לאישי ציבור גם בתקופת בחירות, המבוסס על עיקרון העל של שוויון הכול בפני החוק". לדברי היועמ"ש, החלטה להמתין עם פרסום ההחלטה בעניינו של ראש הממשלה, תפגע בעיקרון של שוויון הכול בפני החוק ובעקרון של זכות הציבור לדעת על החלטות חשובות מעין אלה.

נתניהו בטקס הדלקת נרות בכפר המכביה
 

ראש הממשלה נתניהו (חדשות 13 )

 

בתחילת חודש ינואר, אמר ראש הממשלה נתניהו כי "במהלך החקירות נגדי, דרשתי עימות עם עדי המדינה. רציתי להסתכל להם בעיניים ולהטיח בהם את האמת. דרשתי עימות פעם אחת וסורבתי. דרשתי עימות פעם שנייה ושוב סורבתי". הכוונה של נתניהו היא לעימותים עם מקורבו לשעבר, ניר חפץ ושלמה פילבר, מנכ"ל משרד התקשורת לשעבר.

"מדוע סירבו לי לאפשר את העימות הזה שהוא כל כך הכרחי לבירור האמת? ממה יש להם לפחד? מה יש להם להסתיר? אני לא מפחד, לי אין מה להסתיר", אמר נתניהו, "מדוע סירבו לי לאפשר את העימות הזה שהוא כל כך הכרחי לבירור האמת? ממה יש להם לפחד? מה יש להם להסתיר? אני לא מפחד, לי אין מה להסתיר", אמר נתניהו, " ולכן אני חוזר על הדרישה הזאת – לעימות עם עדי המדינה. מצדי, שהעימות הזה יהיה בשידור חי. שהציבור יראה הכל, ישמע הכל, יידע את כל האמת. אני בטוח בצדקתי".

"יותר מזה", המשיך ראש הממשלה, "אני מבקש להתעמת עם כל העדים שמסרו דברים שלא תאמו את העמדה שלי – את האמת. גם לראש ממשלה יש את הזכות להליך הוגן. אני אסתור את כל הדברים שהם אומרים - כי אני יודע את אמת, ואני בטוח באמת".