מסתמן: השר חיים כץ לא יואשם בשוחד בתיק אקויטל

בנוסף לתיק התעשייה האווירית שצפוי להיסגר, היועמ"ש נוטה לסגת גם מהסעיף המרכזי בתיק אקוויטל - החמור מבין השניים. לגבי הסעיף של הפרת אימונים טרם התקבלה החלטה

התיק המרכזי נגד שר העבודה והרווחה חיים כץ, תיק אקויטל, שעוסק במערכת היחסים בין כץ לבין היועץ הכלכלי, מוטי בן ארי, בעניין הענקת טובות הנאה שונות בין השניים - צפוי לרזות משמעותית. ככל הנראה, לאחר שהיועץ המשפטי מנדלבליט כבר החליט להעמיד לדין את כץ בכפוף לשימוע על שוחד - הוא הולך לסגת מהעניין המרכזי, עניין השוחד.

תמונת המצב בשני התיקים נגד כץ - תיק התעשייה האווירית ותיק אקויטל – טובה מבחינתו של השר באופן ניכר משהייתה. את תיק התעשייה האווירית, שבו החשד היה סחיטה באיומים ועבירות מרמה - צפוי היועמ"ש לסגור. בתיק החמור יותר, תיק אקויטל, הסעיף המרכזי הוא חשד לקבלת שוחד מהיועץ הכלכלי וגם ממנו נוטה מנדלבליט לסגת. לגבי הסעיף הקל יותר של הפרת אמונים אין עדיין החלטה.

 שר הרווחה, חיים כץ
 

שר הרווחה, חיים כץ ( חדשות עשר)

 

על פי החשד, בין השנים 2015-2010, התפתחה בין חבר הכנסת דאז כץ לבין בן ארי מערכת יחסים של "תן וקח", אשר כללה הענקת טובות הנאה שונות בין השניים. בן ארי שימש באז כיועץ פיננסי של חברת "אקוויטל", חברת החזקות ציבורית דומיננטית במשק הישראלי. על פי החשד העניק בן ארי לשר כץ טובות הנאה לאורך תקופה ארוכה, שהניבו לו מיליוני שקלים, ובמקביל השר כץ קידם אינטרסים של בן ארי, תוך ניצול תפקידו הציבורי.

בן ארי, מומחה בניהול תיקי השקעות, נתן לכאורה לשר כץ הנחיות והוראות לגבי ניהול תיק ההשקעות של השר כץ, וזאת בתדירות גבוהה, עד כי בפועל נוהל תיק השקעותיו על ידי בן ארי, שלא קיבל תמורה כספית כלשהי מהשר, בניגוד למקובל. במסגרת יחסים אלה, אף המליץ בן ארי לשר כץ, על פי החשד, באחת ההזדמנויות, לרכוש ניירות ערך של חברות בת של אקוויטל, וזאת תוך ניצול של מידע פנים שנודע לו מתוקף תפקידו בחברה, בנוגע להתפתחויות עתידיות חיוביות בחברות אלה.

כמו כן, השר כץ ובן ארי ביצעו עסקאות מתואמות במסגרת המסחר בבורסה, באופן שעשוי היה להיות רווחי מאוד עבור כץ. מומחיותו של בן ארי ומעורבותו הרבה בניהול תיק ניירות הערך של השר כץ הניבה לכץ רווחים של מיליוני שקלים. בנוסף, כשמונה כץ לשר, פתח חשבון נאמנות שנוהל בפועל על ידי בן ארי, תוך הסתרה של זהות המנהל ובניגוד לכללים החלים במצב דברים זה.