בעקבות פרצה ב"פסיקת הטיפים": המלצרים משלמים מכיסם מאות שקלים

לאחר הוראת בית המשפט שקובעת כי יש לשלם תנאים סוציאליים עבור הטיפים שמקבלים המלצרים, בעלי מסעדות רבים מצאו החרגה שמאפשרת להם לנצל את עובדיהם. "אנחנו נפגעים"

בית הדין האזורי פסק כי טיפים למלצרים ולמלצריות הם שכר שיש להפריש בעבורו תנאים סוציאליים. אלא שבעלי המסעדות מצאו פרצה ב"פסיקת הטיפים" שנכנסה לתוקף בינואר השנה ונועדה לעשות סדר בענף המסעדות. אותה פרצה, מאפשרת להם לנצל את העובדים, ולקחת מתוך שכרם את הכסף הנדרש לכיסוי הזכויות הסוציאליות שלהם, ולא להפריש כסף מטעמם כלל.

"התנאים החדשים אומרים שאנחנו משלמים לעצמנו את כל התנאים, ימי חופש, הבראה, ביטוח בריאות. הכול כולל הכול", סיפרה דניאל, שעד לפני כמה שבועות מלצרה ברשת "קפה לנדוור" בנהריה, "עד לפני ינואר היינו מפרישים סכום ממוצע – כ-300 או 400 שקלים, בינואר יצא שהפרשתי 973 שקלים, ומנהל המסעדה טען שאני חייבת לו עוד כספים. ידעתי שזה משהו שהוא לא חוקי, לא הגיוני, שמרמים אותנו".

גם ג', מלצר במסעדה מוכרת באזור המרכז, גילה בתחילת ינואר כי את כל הזכויות הסוציאליות שמגיעות לו, המעסיק מתכוון לקחת מתוך השכר שלו - ולא להפריש שקל מטעמו: "בניגוד למעסיקים אחרים בשוק, בתחום המסעדנות המעסיק לא מפריש כלום. לא לפנסיה, לא לביטוח לאומי - אנחנו נפגעים מזה. זה מגיע לידי ניצול מטורף של המסעדנים, הם יכולים באמת לעשות מה שהם רוצים".

דניאל, מלצרית ב"קפה לנדוור"
 

דניאל, מלצרית ב"קפה לנדוור" ( החדשות 13)

 

עו"ד אסנת לונגמן, מומחית בדיני עבודה, התייחסה לנושא ואמרה כי "מה שאנחנו רואים בשטח, זה שמעסיקים רבים לוקחים משפט אחד מתוך פסק דין של 70 עמודים ועל בסיסו לוקחים כסף מהמלצרים, כדי שהם לא ישלמו זכויות סוציאליות". הנה לדוגמה סעיף מתוך חוזה שהגיע לידי חדשות 13: "מוסכם כי יש להפחית סך של 16% בשל עלויות מעסיק עבור תשלום זכויות המלצרים... הכולל תשלום עבור פנסיה, פיצויים וביטוח לאומי". 

נשיא בית הדין הארצי לעבודה לשעבר, השופט בדימוס יגאל פליטמן, שמהפכת הטיפים הייתה פסק דינו האחרון - מודה כי לא למצב הזה התכוונו, וגם מזהיר את המסעדנים: "לא העלנו על הדעת שתהיה תופעה נפוצה כזו. אי אפשר להפוך את החריג לכלל, ומעסיק שלא נוהג על פי הדין הקבוע נוהג בחוסר תום לב. הוא מסתכן בכך שהוא ייתבע על שכר עבודה שלא שולם".

באיגוד המסעדות, טוענים כי "הפסיקה כופה עלינו המעסיקים לשנות את תנאי העסקתם של המלצרים ולדאבוננו, משמעותה היא הורדה דרסטית בשכרם. ההסתדרות הביאה על המלצרים צרה, במאבק הזוי שהיא מנהלת מול המסעדנים במשך שנים. אנחנו אוהבים את העובדים שלנו ונמשיך להיאבק כדי לצמצם את הנזק שנגרם להם". 

מרשת "קפה לנדוור" נמסר בתגובה: "הרשת העבירה לזכייניה המלצות ליישום פסק הדין, ובהתאם להוראות הפסיקה התבקשו העובדים לחתום על חוזה העסקה חדש המגן על זכויותיהם".