צ'ק, אילוסטרציה, החדשות 13

יוזמה: לקוחות ששלושה צ'קים שלהם לא כובדו - יסומנו ויוגבלו

עד היום הטילו הבנקים מגבלות רק על מי שחילק המחאות ללא כיסוי באופן סידרתי, מעתה מאגר הלקוחות המסומנים יתרחב משמעותית. "להכניס אדם למאגר הזה יגרום לו נזק אדיר"

פרסום ראשון: עד היום הגבילו הבנקים לקוחות רק לאחר שחילקו המחאות ללא כיסוי באופן סידרתי – לפחות עשר בכל שנה. מלקוחות אלו נמנעה האפשרות להחזיק בפנקס צ'קים או להיות בעל כרטיס אשראי. יוזמה של בנק ישראל תרחיב משמעותית את מאגר הלקוחות שמסומנים כבעייתיים ותביא להטלת מגבלות על לקוחות רבים. לקוח שעד שניים מהצ'קים שהעביר לא כובדו – יסומן בצבע ירוק ולא יוטלו עליו מגבלות. לקוח שלא כובדו שלושה צ'קים שלו - יסומן בצבע כתום ויוגבל על ידי הבנק ובמקרה של חמישה צ'קים ויותר – יסומן הלקוח בצבע אדום וכם עליו יוטלו מגבלות.

חשבון הבנק של מורן יהב הוגבל לאחר ששלוש המחאות שהעבירה לא כובדו, משמעות הדבר הוא שלמשך שנה לפחות אין לה אפשרות לקבל הלוואות, להחזיק בכרטיס אשראי או בפנקס צ'קים. "הפיתרון היחיד שהוא אמר לי, מנהל הבנק, שאני אפנה למשפחה שלי. סיפרתי לאמא את כל הסיפור, איך זה קרה, למה זה קרה וביקשתי שתעזור לי עם הצ'קים כי אין לי איפה לגור".

 צ'קים בבנק
 

צ'קים בבנק (החדשות 13)

 

"המשמעות של הכנסת אדם למאגר הזה מיד אחרי שסורבו לו שניים-שלושה צ'קים זה להטיל עליו אות קין מיידי שלמעשה ימנע מכל מיני גופים מלהתקשר איתו, מה שיגרום לו לנזק אדיר. ישנן טעויות כאלה ואחרות שיכולות לקרות לכל אדם, גם לאנשים מסודרים וגם לאנשים מאוד הגונים", אמר עו"ד גלעד נרקיס, שמומחה לדיני בנקאות.  

היוזמה החדשה מתבצעת לנוכח החשש מאיבוד האמון של הציבור בשיטת התשלומים באמצעות המחאות. נכון להיום כאחוז מההמחאות שמועברות בארץ הן ללא כיסוי ובבנק ישראל סבורים שללא צעד משמעותי המנגנון עלול להיפגע והחליט על היוזמה חרף הנזק שעלול להיגרם ללקוחות. עם זאת, לאחר פניית מערכת חדשות 13 אמר גורם בבנק ישראל כי ישקלו מחדש את מספר הצ'קים החוזרים שיידרשו על מנת להיכנס למאגר.

מבנק ישראל נמסר: "המודל המוצע יחזק את אמינות הצ'ק כאמצעי תשלום ויחסוך עוגמת נפש והפסד כספי למקבלי צ'קים עקב קבלת צ'ק ללא כיסוי. המידע ייחשף אך ורק בפני המוטב אליו משולם הצ'ק. ההתראה זמנית בלבד ולא תשפיע בשום אופן על דירוג הלקוח במערכת הפיננסית".