צלבי קרס ותקריות אלימות: עלייה דרמטית במקרי האנטישמיות בצרפת

מעל ל-540 אירועים נגד יהודים נרשמו במהלך 2018 באירופה, עלייה של 74% בצרפת בלבד. "האנטישמיות מתפשטת כמו רעל, כמו ארס. היא תוקפת, מקלקלת את הנפשות, היא רוצחת"

בתקופה האחרונה מורגשת עלייה ניכרת במספר התקריות האנטישמיות באירופה בפרט ובעולם בכלל. בשנה האחרונה נרשמו ביבשת המערבית יותר מ-540 אירועים על רקע אנטישמי, בצרפת לבדה חל ב-2018 זינוק של 74% באירועים שכוונו נגד יהודים.

בסוף השבוע האחרון רוססו כתובות נאצה על שני חלונות ראווה של סניפי רשת הבייגלים "בייגלשטיין" בפריז, שבבעלות יהודית. "זה כמובן מאכזב, זה מפחיד, אבל אני מסרב להיכנס לפאניקה ואני מסרב לתת קול לאנשים האלה", אמר בעל הסניף שהותקף, ז'יל אבקסיס. שר הפנים הצרפתי, מתיאס פקל, תיאר את המגמה: "האנטישמיות מתפשטת כמו רעל, כמו ארס. היא תוקפת, מקלקלת את הנפשות, היא רוצחת". היהודים במקום מביעים תחושת סכנה אמיתית ופחד לנוכח העלייה באנטישמיות.

הנזק שנגרם לישיבה במדינת ניו יורק
 

צלבי קרס בישיבה במדינת ניו יורק (חדשות 13 )

 

בתוך כך, בארצות הברית שבה נרשמו בשבוע האחרון כמה תקריות כלפי יהודים, נרשמה גם התבטאות אנטישמית מפי חברת קונגרס, שעוררה זעם רב בקרב הקהילה היהודית במדינה. אילהן עומאר, מוסלמית ממוצא סומלי שנבחרה לקונגרס בבחירות האמצע, האשימה פוליטיקאים אמריקאים בתמיכה בישראל בגלל הכסף היהודי. הסערה שהתעוררה סביב דבריה והביקורת שגררו, אילצו אותה לחזור בה ולהתנצל על ההתבטאות.

הנשיא האמריקני דונלד טראמפ התייחס אף הוא לדבריה של חברת הקונגרס, ואמר: "לאנטישמיות אין מקום בקונגרס האמריקני, חברת הקונגרס נוראית במה שאמרה, ואני חושב שהיא צריכה להתפטר מהקונגרס, או מהוועדות בהן היא חברה. ההתנצלות שלה הייתה עלובה".

 צלבי קרס באוסטרליה
 

צלבי קרס באוסטרליה (החדשות 13 )

 

כמו כן, מפלגת הלייבור הבריטית בבריטניה, קיבלה 673 תלונות על התנהגות אנטישמית מצד חבריה, בעשרת החודשים האחרונים בלבד. קרוב למאה מחברי המפלגה הושעו ו-12 נוספים הודחו ממנה בעקבות מקרים לא ראויים על רקע שנאת יהודים.

גם באוסטרליה התרחש אירוע פוגעני ובתחילת השבוע דווח כי עשרות צלבי קרס רוססו בחוף הים הפופולרי בונדאי ביץ', בעיר סידני, שבה מתגוררת אוכלוסייה יהודית גדולה. רוב צלבי הקרס רוססו על קיר בטיילת חוף שבמקום, ושלושה נוספים התגלו סמוך למרכז מסחרי שבעיירה.