מלך סעודיה לאבו מאזן: להקים מדינה פלסטינית שבירתה מזרח י-ם

יו"ר הרשות הפלסטינית הגיע לביקור רשמי בסעודיה ונפגש עם המלך סלמאן בארמונו שבריאד. במהלך הפגישה, המלך הדגיש את תמיכת הממלכה ברצון לעצמאות של העם הפלסטיני

סוכנות הידיעות הסעודית הרשמית, "ואס", דיווחה היום (שלישי) כי מלך סעודיה, סלמאן בן עבד אל-עזיז, נפגש היום (שלישי) בארמונו שבריאד עם יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן.

במהלך הפגישה, על פי הדיווח, הדגיש מלך סעודיה על עמידתה המתמשכת של סעודיה עם הפלסטינים, והוסיף כי צריכה לקום מדינה פלסטינית עצמאית שבירתה היא מזרח ירושלים. עוד דווח כי אבו מאזן הודה בפגישה למלך על תמיכתה של הממלכה.

 אבו מאזן והמלך סלמאן בריאד, סעודיה
 

אבו מאזן והמלך סלמאן בריאד, סעודיה (חדשות 13 )

 

כמו כן, בסוכנות הידיעות הפלסטינית "ופא" דיווחה כי אבו מאזן דן עם המלך סלמאן על המצב המדיני הנוכחי ועל הסכנות העומדות בפני הסוגיה הפלסטינית, במיוחד בנושא ירושלים. יו"ר הרשות עידכן את המלך בהתפתחויות במצב בשטחים הפלסטינית, בהתפתחויות המדיניות בצל ההפרות המתמשכות, לדבריו, של ישראל נגד העם הפלסטיני, נגד אדמתם ונגד המקומות הקדושים להם. כמו כן, אבו מאזן שוחח עם מלך סעודיה ב"מזימות הנרקמות לביצוע תוכנית השלום באמריקנית". 

ביום שישי פורסם כי דוח סודי של משרד החוץ, שהופץ באמצע חודש דצמבר, קבע שסעודיה לא תחמם את היחסים עם ישראל, לא תנקוט בצעדי נורמליזציה כלפיה ולא תתמוך בתכנית השלום של הנשיא טראמפ בלי ויתור ישראלי מדיני משמעותי לפלסטינים - כך אמר לחדשות 13 פקיד ישראלי בכיר שקרא את הדוח.

דוחות בנושא יחסי סעודיה ישראל נחשבים חריגים ורגישים במיוחד ולכן המסמך, שחובר על ידי המרכז למחקר מדיני במשרד החוץ, הופץ בסיווג סודי והועבר למספר מצומצם של שגרירויות ישראליות בחו"ל, לכמה בכירים במשרד החוץ וכן למטה לביטחון לאומי בלשכת ראש הממשלה.

שר החוץ האמריקני, פומפאו, עם מקבילו הסעודי, עדל אל-ג'ובייר
 

שר החוץ האמריקני, פומפאו, עם מקבילו הסעודי, עדל אל-ג'ובייר ( רויטרס)

 

הדוח היה חריג גם כיוון שסתר את הקו המדיני של ראש הממשלה ושר החוץ בנימין נתניהו שטוען בפומבי כבר תקופה ארוכה כי ישראל מתקדמת לכיוון נורמליזציה עם מדינות המפרץ וכי הוא מעוניין לקדם קשרים עם מדינות כמו סעודיה, איחוד האמירויות ובחריין וכי קשרים כאלה עשויים להביא להמשך לקידום תהליך השלום עם הפלסטינים. עם זאת, דוח משרד החוץ הבהיר שהסיכוי לכך קטן מאוד.

ב-14 בינואר, כמה שבועות אחרי שהדוח של משרד החוץ הופץ, ביקר שר החוץ האמריקני, מייק פומפאו, בריאד, בירת סעודיה, ונפגש עם מלך סעודיה סלמאן בן עבד אל-עזיז. לדברי פקיד בכיר לשעבר בממשל האמריקני שעודכן על תכני הפגישה פומפאו ביקש ממלך סעודיה לתמוך בתכנית השלום האמריקנית כשזו תפורסם. הפקיד האמריקני הבכיר לשעבר ציין כי מלך סעודיה אמר לפומפאו כי סעודיה לא תוכל לתמוך בתכנית השלום האמריקנית אם זו לא תיתן מענה ראוי לדרישות הפלסטינים במיוחד בכל הנוגע לבירה פלסטינית במזרח ירושלים.