בצלאל סמוטריץ' ורפי פרץ, חדשות 13

סמוטריץ': "איחוד עם הבית היהודי - עניין של שעות או ימים"

יו"ר האיחוד הלאומי הכריז בכנס "בשבע" כי ינסה גם לחבור לעוצמה לישראל ולמפלגת "יחד" של אלי ישי. "יש לנו מכנה משותף ואין לנו פריבילגיה לאבד שום קול"

יו"ר מפלגת האיחוד הלאומי בצלאל סמוטריץ' אמר היום (שלישי) כי איחוד בין מפלגתו לבין הבית היהודי צפוי להתרחש תוך זמן קצר. "אנחנו נלך ביחד. חתימה על איחוד זה עניין של שעות או ימים". הוא המשיך והתייחס גם לאפשרות של איחוד עם מפלגות ימין אחרות. "אנחנו עושים כל מאמץ גם יחד עם עוצמה לישראל ומפלגת 'יחד' של אלי ישי. יש לנו מכנה משותף רחב ואין לנו פריבילגיה למשמש כל אחד בציציות של השני. אין לנו את הפריבילגיה להיכנס להרפתקאות ולאבד שום קול". סמוטריץ' אמר את הדברים בכנס ירושלים של "בשבע". 

"במשך שש שנים מי שהוביל את הבית הזה היה נפתלי בנט, דתי לייט, אנחנו ברחנו? אני מצפה באותה מידה של אחריות", אמר סמוטריץ. "משפחה היא לא על תנאי. בית הוא לא על תנאי. חזון וערכים משותפים הם לא על תנאי. הבית הזה הוא בית של כולם. הציונות הדתית עשירה ומגוונת. המכנה המשותף רב בהרבה על המפריד". 

ח"כ בצלאל סמוטריץ'
 

ח"כ בצלאל סמוטריץ' ( חדשות 13)

 

יו"ר האיחוד הלאומי הוסיף ותקף את ראש מפלגת "הימין החדש", נפתלי בנט: "הוא במצוקה. הוא יצא לדרך והיה בטוח שהנה, המשיח מפציע והימין החילוני נופל לזרועותיו והוא מקבל 20 מנדטים של ימין חילוני והוא לא צריך את הציונות הדתית", אמר. "הציונות הדתית הפכה לריחיים על צווארו. אבל עכשיו בנט הבין שקר בחוץ ואף אחד לא רודף אחריו, אז הוא חוזר הביתה. לא נעים לו להגיד סליחה טעיתי, אז הוא מכריז שהוא הציונות הדתית. ואני אומר לו ידידי היקר, אתה לא הציונות הדתית כי אתה עזבת, ולציונות הדתית יש רק בית אחד".

מוקדם יותר, יו"ר הבית היהודי רפי פרץ, שהשתתף אף הוא בכנס, אישר כי מתקיים משא ומתן לאיחוד בין מפלגות האיחוד הלאומי והבית היהודי. "אני רואה את סמוטריץ' כידיד וכאח. הוא פרלמנטר מעולה והתרומה שלו עצומה. אנחנו נלך ביחד, המשא ומתן מתקדם בטוב", אמר פרץ. "לא יכולה להיות אפשרות אחרת חוץ מאשר שנלך ביחד. האיחוד הלאומי היא השותפה הכי טבעית של הבית היהודי". 

פרץ התייחס גם לאפשרות של איחוד עם מפלגת הימין הקיצוני "עוצמה לישראל", ואמר כי "העמדה האישית שלי היא שאנחנו הולכים בדרך הממלכתית, שאומרת שמדינת ישראל היא התגשמות חזונם של נביאי ישראל. מי שמתהלך איתנו ככה הוא שותף", אמר יו"ר "הבית היהודי". "אני קשוב לרחשים של הרבה מהציבור על הצורך להתאחד. זה מה שהציונות הדתית תמיד עשתה, היא תמיד הייתה שייכת לזרם המרכזי, אף פעם לא ראתה בקיצוניות ערך. אנחנו נמצא את הדרכים לחבר את השורות וזה יקרה הכי מהר שאפשר", הוסיף. 

בחירות 2019: האירועים המרכזיים בדרך אל הקלפי

 

ראש הממשלה נתניהו נפגש אתמול עם מובילי דעה בציונות הדתית בירושלים והביע את תמיכתו באיחוד בגוש הימין. "הבית היהודי, עוצמה לישראל, אלי יש, האיחוד הלאומי - חייבים להתאחד על מנת להציל 7-6 מנדטים לגוש הימין", אמר ראש הממשלה, "אסור לאבד את הקולות האלה כי בסוף זה או ממשלת שמאל או ממשלת ימין. הפיצול בימין יביא בהכרח להפסד בבחירות. לכן אני פונה אליכם ולכן אני מקיים שיחות טלפון ופגישות עם כל ראשי המפלגות הללו כדי להתאחד ולהתחבר. אף אחד מהם לא עובר את אחוז החסימה. חיבור של אחד מהם עם הליכוד לא מוסיף מנדטים בסקרים שלנו, ולכן זה לא משיג את המטרה". כמו כן, נתניהו הוסיף כי "לא אלך לממשלה עם בני גנץ. אני ארכיב קודם כל את הקואליציה - ממשלת ליכוד לאומית, ממשלת ימין". 

ממפלגת חוסן לישראל-תל"ם נמסר בתגובה לגברי נתניהו: "נקים ממשלה ציונית של תקווה ואחדות שתחליף את נתניהו".

ביום חמישי פורסם סקר חדשות 13, ממנו עולה כי במידה והבחירות יתקיימו היום, מפלגת הליכוד בראשות נתניהו תקבל 32 מנדטים, עלייה בשני מנדטים מהסקר הקודם, ואילו מפלגת חוסן לישראל תשמור על כוחה ותקבל 24 מנדטים. עם זאת, אם תקום רשימה חדשה בראשות בני גנץ ויאיר לפיד, וכל יתר המפלגות יישארו ללא שינוי, המפלגה המאוחדת הייתה מקבלת 36 מנדטים ומנצחת את הליכוד עם 32 מנדטים בלבד. 

בשאלה נוספת בסקר נשאל מי מתאים יותר לכהן כראש ממשלה. מהנתונים עולה כי 48% העדיפו את נתניהו, כאשר 51% מהמגזר היהודי ו-25% מהמגזר הלא יהודי. זאת, לעומת 35% שהעדיפו את גנץ בשני המגזרים. 17% אמרו כי אינם יודעים. בשאלה האם רוצים שנתניהו ימשיך לכהן בתפקידו, 48% ענו כי הם לא רוצים, 46% מהמגזר היהודי ו-61% מהמגזר הלא יהודי. 39% מהנשאלים ענו כי הם רוצים שנתניהו יישאר כראש ממשלה – 41% יהודים ו-26% לא יהודים. 12% מהנשאלים לא השיבו.